Tani, prosty ropewalk

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: kagra »

Romek ma rację.Odkrywanie Ameryki na nowo.Na temat ropewalków napisano tu morze postów.Wystarczy poszukać.Nawet ciężarek można zastąpić szpulką i spręzynką.Najlepiej mieć wszystko podane na tacy.Pozdrawiam.

Edit:
viewtopic.php?f=7&t=16224&start=150#p21420

viewtopic.php?f=7&t=26364&start=160#p36946
Ostatnio zmieniony 06 lis 2012, 08:07 przez kagra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 398
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: TomekA »

Borek pisze:
TomekA pisze:Sa wreszcie takie typy ropewalkow, gdzie nowoskrecana linka nawija sie na szpulke z poszczegolnych nitek, ktore tez sa nawiniete na swoje indywidualne szpulki - to rozwiazanie pozwala na skrecanie linki o nieograniczonej (teoretycznie) dlugosci, powiedzmy rzedu kilkunastu czy kilkudziesieciu metrow. A przynajmniej, nie jestes ograniczony dlugoscia stolu a co za tym idzie dlugoscia rozstawu obu koncow ropewalka.


A mnie bardzo ciekawi to rozwiązanie.
Już wprowadziłem linkę z ciężarkiem zapobiegającą odskakiwaniu travellera :)


Znam dwa takie rozwiazania ropewalka ze szpulkami. Oba dosc skomplikowane konstrukcyjnie i znacznie trudniejsze do zbudowania.
Jeden z nich to ropewalk wg. projektu Harolda Hahn'a a drugi wg. Toma Nance'a. Ten drugi zbudowal kiedys Marek Kalk (ze srednim zaledwie rezultatem koncowym).
Mam zeskanowane artykuly odnosnie obu ropewalkow (tekst w jez. angielskim).
Jesli chcesz, to podaj mi swoj prywatny adres, to Ci je dosle, bo tutaj, na publiczne forum one sie raczej nie nadaja
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: RomekS »

Tego typu "ropy" są raczej jako ciekawostka.
Do naszych celów rzadko kiedy potrzeba linki dłuższej jak 50 do 80 cm.
A te "ukręcić" można "normalnym ropem".
Ale jakby się ktoś uparł i chciał np linkę do wędki....
Załączniki
ROPEK.jpg
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: woj195 »

Witam,
podziwiam te Wasze piękne linki, liny i inne skrętki. Chciałoby się takie mieć. Niedługo będę potrzebował do taklowania Mayflowera, lecz, czy można mieć coś podobnego bez własnego "skręcadełka"? Kiedyś kupiłem w sklepiku wysyłkowym kilka różnych szpulek z "linami", jednak mało one przypominają te prezentowane przez Was. Są kosmate i mają niewyraźne sploty. Podpowiedzcie, proszę, jakiś namiar na dobry sklepik (lub inne źródło) z linkami, bloczkami i jufersami. Te ostatnie nie trzymają wymiaru, lub wyglądają tak, że trzeba przy nich długo pracować, by nie wstydzić się ich zamontować.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: Piotras »

Yyyy będę strzelał pan Mirek?
Według mnie ma najlepsze "gadżety" których Nam potrzeba.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 398
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: TomekA »

TomekA pisze:Znacznie trudniej skreca sie tez linki czteronitkowe od trzechnitkowych - przynajmniej ja zawsze mialem z tym pewne problemy (nie wiedziec dlaczego).


Zdaje sie, ze rozwiazalem ten problem.
Nalezy zmniejszyc wage tego mniejszego ciezarka (uwiazanego do stozka od traveller'a) przynajmniej o polowe jego wagi pasujacej do skrecania linek trzynitkowych.
Przy skrecaniu linek cienszych waga tego ciezarka powinna tez byc odpowiednio mniejsza.

Najlepiej ustalic wielkosc obu ciezarkow eksperymentalnie, probujac roznych wielkosci dla roznych linek i obserwujac rezultaty.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: Borek »

Witam.
Chciałbym pokazać linki ukręcone z materiału którego ja wcześniej nie testowałem. Są to nici jedwabne chirurgiczne. Moim zdaniem jest to najlepszy rodzaj nici. Dużo lepiej się skręca niż z nici bawełnianych. Ich zaletą jest też to, że nie posiadają włosków, więc nic nie trzeba opalać. Zastanawiam się tylko czym to zabarwić, może bejcą?
DSC01903.JPG
DSC01903.JPG (133.62 KiB) Przejrzano 5482 razy
DSC01904.JPG
DSC01904.JPG (142.41 KiB) Przejrzano 5482 razy
DSC01906.JPG
DSC01906.JPG (139.34 KiB) Przejrzano 5482 razy
DSC01911.JPG
DSC01911.JPG (138.18 KiB) Przejrzano 5482 razy
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Tani, prosty ropewalk

Post autor: ryszardb »

Właśnie wróciłem z wycieczki do Turcji. W miejscowości Konya obok muzeum na ryneczku zobaczyłem ze zdumieniem tani prosty ropewalk. Nie jest co prawda kompletny , ale b. stary i do niedawna podobno był w użyciu. Co ciekawe napędzany tylko jedną liną.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ