Info dla budujacych "ropa"

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:Info dla budujacych

Post autor: RomekS »

Mysle ze ten rysunek rozwieje watpliwosci.
Jest niezwymiarowany bo wymiary zaleza od wielkosci trybikow.
Obrazek
grzesiek
Posty: 106
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: grzesiek »

Romku bardzo dziekuję za wyczerpujące wyjaśnienia juz teraz rozumiem wszytko a ten rysuneczek doskonale zobrazowal i rozwial moje wszystkie wątpliwości. Własnie zbieram materiał na ropa i zaczynam budowe :) tylko te zebatki ;)
Pozdrawiam
Grzesiek Ramotowski
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:Info dla budujacych

Post autor: RomekS »

Odpowiadajac dla Vito:

Jedne liny byly skrecane z 3 a inne z 4 linek. Te 4 linkowe wydaja sie byc ladniejsze :)
Galka z 4 ma nacieciami nie moze byc uzywana do krecenia 4 linek.
Na trzy linki rowki musza byc rozmieszczone co 120 stopni.
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: jerry_bee »

RomekS napisał:
Jedne liny byly skrecane z 3 a inne z 4 linek. Te 4 linkowe wydaja sie byc ladniejsze :)
Galka z 4 ma nacieciami nie moze byc uzywana do krecenia 4 linek.
Na trzy linki rowki musza byc rozmieszczone co 120 stopni.

liny skręcano na te 2 sposoby w zależności od ich przeznaczenia, tak z grubsza biorąc. temat jest dość rozbudowany, więc niewykluczone że ktoś prędzej czy póxniej napisze na Kodze jakiś artykuł podsumowujący.
co do 3 czy 4 nacięć na gałce - z tego co ja się dowiedziałem od starszych ;) to ropewalk 4-linkowy jest bardziej uniwersalny, pozwala na zrobienie liny 3- i 4-skrętnej.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re:Info dla budujacych

Post autor: RomekS »

jerry_bee napisał:
... ;) to ropewalk 4-linkowy jest bardziej uniwersalny, pozwala na zrobienie liny 3- i 4-skrętnej.


Zgadza sie, mozna zrobic galke uniwersalna z nacieciami co 90 i co 120 stopni. Mechanizm moze byc czterozebatkowy :)
Przy skrecaniu chodzi o symetryczne ukladanie sie skrecanych linek.

Buduje stocznie,
i tu pytanie Jerry_bee
czy deska 20cm nie bedzie za waska do K&M.
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: jerry_bee »

RomekS napisał:
czy deska 20cm nie bedzie za waska do K&M.

hmmm... wiesz, tu chodzi o stabilność urządzenia. więc jeżeli ta deska ma być podstawą stoczni, do tego dodasz jakieś usztywnienia, to moim skromnym zdaniem powinno w zupełności wystarczyć. ale wolałbym, żeby to potweirdził Mirek.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
vito1
Posty: 17
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: vito1 »

Witam ponownie.

RomekS - dzięki za odpowiedź.

jerry_bee - tak właśnie myślałem, że temat stosowania lin 3 lub 4 skrętnych
jest szerszy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że jakiś znawca tematu napisze
artykuł na ten temat. Fajnie byłoby budować modele zgodnie ze sztuką.
(Myślę tu np. o kursie Karl und Marie)

Pozdrawiam Witek.
______________________________________________

Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: Tomek Aleksinski »

RomekS napisał:
Odpowiadajac dla Vito:

Jedne liny byly skrecane z 3 a inne z 4 linek. Te 4 linkowe wydaja sie byc ladniejsze :)
Galka z 4 ma nacieciami nie moze byc uzywana do krecenia 4 linek.
Na trzy linki rowki musza byc rozmieszczone co 120 stopni.


Witam Kolegow Szkutnikow na Forum KOGA!
Zanim wtrace swoje "trzy grosze" na powyzszy temat, pozwolcie sie przedstawic, jako ze jest to moj pierwszy wpis na tym forum.
Nazwisko jest na wizytowce, wiec nie ma sensu go powtarzac. Mam 53 lata (juz!!!), od 25 lat mieszkam w Pld. Kalifornii, na przedmiesciach tego potwora zwanego Los Angeles, w 200 tysiecznym miescie Glendale. Moze mi ktos podpowie, jak zamiescic tu fotke mojej geby? (Bo nie mam pojecia, jak to zrobic). Wyksztalcenie wyzsze - lekarz medycyny, absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W Stanach zdalem ichnia 'nostryfikacje w 1982, ale, z braku odpowiednich 'plecow' w zawodzie nie pracuje; judymowalem troche w zamierzchlych czasach w Polsce, a takze pracowalem kiedys w szpitaliku misyjnym w Pld. Afryce, w prowincji Natal, dla tubylcow - Zulusow. (Temat-rzeka!)

Modelarstwem szkutniczym interesuje sie i zajmuje od nieco ponad 10 lat. Obecnie jestem w mniej wiecej polowie budowy modelu HMS "Victory" w skali 1:98, poteznie modyfikujac zestaw wloskiego Corel'a (wlasne materialy i inne plany, zdjecia, dokumentacja filmowa, etc). Aktualnie zaczynam omasztowanie i olinowanie - inny temat-rzeka.

Moim szczegolnie ulubionym tematem sa francuskie fregaty z drugiej polowy XVIII wieku.

Jestem pod szczegolnym wplywem Jeana Boudriota, ktory wlasciwie zarazil mnie historycznym modelarstwem szkutniczym. Podziwiam szczegolnie prace francuskiego modelarza - Bernarda Frolicha, czy niezyjacego juz Amerykanina Augusta F. Crabtree, ktorego modele mozna dzis ogladac w muzeum marynistycznym Mariners' Museum w Newport News w stanie Virginia.

Zaliczam sie do tej jeszcze raczkujacej grupy modelarzy szkutnikow. Mam nadzieje, ze moze kiedys w przyszlosci stane wreszcie na wlasne nogi w tym pieknym hobby. :-)


Co do konkretnej odpowiedzi na postawione wyzej pytanie, to tak, rzeczywiscie mozna skrecac linki trzynitkowe z uzyciem travellera (galki, jak Wy to nazywacie) z czterema rowkami. Po prostu, zostawia sie wowczas jeden rowek pusty.
Zadziwiajacym jest to, ze skrecanym nitkom jakos to nie przeszkadza, ze nie sa one tu rozstawione w identycznych rozstepach i pod tymi samymi katami.
Sprawdzalem skrecanie linek trzynitkowych z uzyciem galki z trzema, jak rowniez z czterema rowkami. Rezultat wydaje sie byc IDENTYCZNY!!!
Sprobujcie sami!

Happy modeling!!!
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: Tomek Aleksinski »

Dziadek napisał:
Nazwisko jest na wizytowce, wiec nie ma sensu go powtarzac.


Ooops, nie zauwazylem, ze ukazuje sie tylko moj Login, zamiast nazwiska.
A wiec nazywam sie Tomasz Aleksinski. Moje wczesniejsze wpisy na ten i nie tylko temat, mozna przejrzec na Forum PWM, na stronie glownej PWM a takze na witrynie Marka Kalka "Mareckiego".

Zauwazylem, ze szereg szan. Kolegow/Kolezanek przenioslo sie z Forum PWM na Forum KOGA. Czy mozna sie osmielic i zapytac, dlaczego?

Zycze Wszystkim uczestnikom nowgo grupowego projektu, duzo zadowolenia i satysfakcji przy budowie tego wdziecznego modeliku!!!
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re:Info dla budujacych

Post autor: Zbyszek »

No "Dziadku" twoje prace są chyba wszystkim znane na tej stronie i nie jeden znas oglądał zdjęcia VICTORII. Cieszę się bardzo że będzie można bezpośrednio zadawać ci pytania. :laugh:

Nie miałem okazji być zalogowany na stronie PWM, więc nie wypowiem się dlaczego koledzy przechodzą na kogę. Ja odrazu tutaj się zadomowiłem ;) .

Opserwując stronę PWM to niestety nic tam się nie dzieje. Tutaj jest ruch jak na marszałkowskiej. Poprzez forum wymieniamy się spostrzeżeniami z budowy i jest to super. No i moderatorzy dbają o to abyśmy się nie nudzili :laugh:
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ