Statek w butelce

Dział poświęcony modelarstwu szkutniczemu w butelkach i żarówkach i szklanopodobnych pojemnikach
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Ustawiłem szalupy na nadbudówkach. I tyle.
statek w butelce 003.jpg
Wciąż nie mam czasu, by jechać do centrum w poszukiwaniu papieru milimetrowego, więc zdjęcia(wybacz Atamanie za tę nazwę) zrobiłem na tle gładkiego papieru.
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

No i jeszcze maszty uzbrojone w reje i lizrejki. Tu musimy pamiętać, by reje (razem z lizrejkami ) mieściły się w prześwicie szyjki butelki (moja butelka ma szyjkę 18.6 mm)
statek w butelce 005.jpg
Teraz należałoby zająć się kadłubem. Z powodu rozmiarów butelki mój kadłub będzie podzielony na dwie części. Umocuję w nich kołki ustalające, by po włożeniu do butelki łatwiej było "spasować" je. Oczywiście kadłub będzie wykonany jako pełny klocek, nie ma mowy o żadnych subtelnościach. Ja też jestem prosty chłop więc i moje prace są proste ( i prostackie).
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

No i przyszedł na mnie czas, by wystrugać kadłub. Po krótkich cierpieniach udało się urodzić takie cudo.
statek w butelce 004.jpg
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Ponieważ kadłub już (prawie) jest czas na zrobienie podstawy (łoża) na którym kadłub umieszczony w butelce będzie spoczywał. Przekrój szyjki butelki nie chce się zmienić, więc będę musiał Podstawę wkładać w 4. częściach i kleić ją dopiero wewnątrz naczynia.
podstawa do butelki.jpg
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Po pomalowaniu kadłuba i przyklejeniu nadbudówek, pomp zęzowych, urządzenia sterowego, kabestanu oraz wind lukowych nie mogłem się powstrzymac i złożyłem to, co mogłem.
pierwsza przymiarka.jpg
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Umieściłem też galion pod bukszprytem. Może jest trochę za duży w stosunku do reszty kadłuba, ale nie mam już dwudziestu lat i ręce odmawiają współdziałania. Trudno taki już zostanie.
galion pod bukszprytem.jpg
Zresztą myślę, że gdyby był w skali nikt nie mógłby zobaczyć go bez jakiegoś specjalnego urządzenia ( to się chyba nazywa lupa albo jakoś tak).
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Statek w butelce

Post autor: Kazek »

Ja tam się nie znam na stateczkach w butelkach tylko na każdym z tych rzeczy oddzielnie ale odnoszę wrażenie że można by było to wykonać bardziej dokładnie ja wiem że to małe jest ale czy aż tak ? podepnij jakiegoś grosza dla porównania
No tak pisałem posta a ty wrzuciłeś zdjęcia na papierze milimetrowym no widać że to nie jest takie małe no to mógłbyś się trochę bardziej postarać :D
Ostatnio zmieniony 05 mar 2013, 21:56 przez Kazek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Statek w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Nadszedł czas na zrobienie want, wyblinek i padunów. W tym celu zrobiłem sobie niezwykle zmyślne urządzenie. W starą deseczkę wetknąłem szpilki. Będę do nich mocował nić a pod kątem prostym w stosunku do głównej nici dokleję poprzecznie kawałki nitki. Po wyschnięciu nadmiar nici odetnę i otrzymam gotowe wyblinki. Po doklejeniu do masztu uzyskam wymagany efekt. "Urządzenie" jest jak widać niesłychanie skomplikowane i znakomicie ułatwia pracę.
maszyneria.jpg
PiotrB
Posty: 213
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Statek w butelce

Post autor: PiotrB »

Coś mi się nie zgadza z tymi rejami. Może krótko żyję i czegoś nie wiem. Te wytyki to mają tak wisieć pod rejami?
Pozdrawiam - PiotrB
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Statek w butelce

Post autor: myszor »

Dla mnie jest to masakra.Ja czegoś takiego w zyciu bym nie pokazal publicznie.
Wogóle nie przypomina to modelu.Kupa patykow poklejone tasma klejaca.
Widzialem modele w butelkach na "żywca" i to co tu widze to jest szok.
Robisz szybko i na odpiernicz.
Tlumaczysz sie wiekiem.Czego i kto nauczy sie od Ciebie w tej relacji?
A moze Ty sie dopiero uczysz?
To by Cie troszke tlumaczylo.
Z wyrazami szacunku. Andrzej.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ODPOWIEDZ