HMS Hero

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Hero

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

Kadłub prezentuje sie okazale. Mam małą prośbę (inni kogowicze chyba też) nie wstawiaj miniaturek tylko odrazu na koge, tak jakoś nieswojo klikać czekać by sie zaladowalo jedne zdjecie, pozniej spowrotem i tak dalej, atak bedzie na kodze i bedzie to sprawniej dla oczu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JaTomasz
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Hero

Post autor: JaTomasz »

Witam.
Edward Blackbeard Teach napisał:
Kadłub prezentuje sie okazale. Mam małą prośbę (inni kogowicze chyba też) nie wstawiaj miniaturek tylko odrazu na koge, tak jakoś nieswojo klikać czekać by sie zaladowalo jedne zdjecie, pozniej spowrotem i tak dalej, atak bedzie na kodze i bedzie to sprawniej dla oczu. Pozdrawiam

Nie ma sprawy. Fotki umieszczę zgodnie z prośbą, bezpośrednio na forum Kogi. Należy pamiętać, że jeżeli forum odwiedzi jakiś dowcipny figlarz, może być problem z odzyskaniem fotografii (takie przypadki zdarzają się i to dosyć często). Mnie osobiście nie do końca odpowiada ten rodzaj wstawiania zdjęć, ale prośba - rzecz święta, zobaczymy jak będzie dalej.

Pierwsza warstwa schła ok. 4 godz.
Obrazek
Obrazek
Po niej szlifowanie i warstwa druga.
Po wyschnięciu drugiej warstwy, szlifowanie i gruntowanie 2 x farbą emulsyjną.
Obrazek
Obrazek
To ostatni widok "nagiego" kadłuba. Fornir na pokład i poszycie już czeka.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
JaTomasz
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Hero

Post autor: JaTomasz »

Witam.
Poszywanie kadłuba fornirem.
Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Hero

Post autor: Tomek Aleksinski »

Zdejmij ten fornir, poki jeszcze nie jest za pozno i poloz go drugim razem poprawnie.
Na internecie sa szczegolowe instrukcje i podane zasady poszywania drewnianych kadlubow.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Hero

Post autor: ataman »

JaTomasz-u:
Czy w tych planach, którymi dysponujesz jest układ desek poszycia?
Bo na mój, niedoświadczony gust wygląda to tak: optycznie wydaje mi się, ze za wysoko przykleiłes dolny pas "poziomy", jak patrze na inne plany czy rysunki, to wydaje mi sie, ze ten układ desek schodzi zwykle niżej.
Ponadto, jak to pokazuje biblia Wolframa, próbujesz tu zrobić układ holenderski, a Hero to anglikański okręcik..
No i.. powinieneś spróbowac zrobić jednak "stalersy", (czyli nie jak mniemam, jak chcesz zrobić teraz, kliny od dziobnicy wytracone w głąb burty), ale deski wytracone w innych deskach w pobliżu dziobnicy .
(No i ja, za przykładem bardziej doświadczonych kolegów, jadę z poszyciem z góry na dół.. a nie od stepki w góre....)

Jako, ze może chaotycznie się rozpisałem, załączam obrazek z biblii Wolframa, który, myślę , dobrze to obrazuje..
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Hero

Post autor: stefan »

Ja tam się na fornirowaniu nie znam ale faktycznie skopałeś poszycie. Zobacz choć by tu
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,9790/catid,524/limit,6/limitstart,24/
Awatar użytkownika
JaTomasz
Posty: 14
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Hero

Post autor: JaTomasz »

Witam.
Bardzo dziękuję wam Panowie za krytykę, otwarcie oczu na problem i wskazanie kierunku poszukiwań. Przyznać muszę, że luk w wiedzy teoretycznej nie da się ukryć. A cena za gapiostwo jest oj, wysoka.
Fornir zedrę jak najprędzej. Zapoznałem sie już pobieżnie z artykułem odnośnie poszywania kadłubów, na stronie Tomka Aleksińskiego i oświeciło mnie.
Dla ataman-a dwa skany z deskami poszycia.
Obrazek
Obrazek

Jeżeli to nie kłopot poprosiłbym o mały opis, co jest czym na ilustracji?
Stefanowi dziękuje za link. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, skoro gotowe rozwiązania są pod ręką.
To na razie tyle.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Hero

Post autor: ataman »

tak na szybko: na planach nie ma układu desek w cześc dolnej, podwodnej, a tam w tych HMS bywały jakieś odchyłki od linii, (nie budowalem jeszcze takiego).
Tymi trojkątami co w planach, to ja bym sie za bardzo nie przejmował.. chyba, ze chciałbys byc super dokladny.
Natomiast zdecydowanie ważniejsze byłoby przemyślenie poszycia dolnej cześci kadłuba.
Proponuje zerknać na Drydokmodel (odnosnik w dziale linki - chyba: modelarstwo-portale zagraniczne).
Tam jest wiele relacji krok po kroku, czesto z poszywania modeli, można podpatrzec, przemyśleć.. i próbować robic tak, aby było jak najbardziej wiernie..
Ponadto jest taka strona w całosci poświęcona budowie Bounty.. i tam jest kilka czy kilkanaście modeli.. i kilka rozwiązań poszycia części dennej..:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marten_kuna
Posty: 182
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Hero

Post autor: marten_kuna »

Możliwe, że rysunek układu desek w podwodnej części kadłuba pominięto ze względu na to, że i tak była ona obita pasami blachy miedzianej.
ODPOWIEDZ