ORP "Jaskółka"

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: Budrys »

w uzupełnieniu:
Zaopatrzenie w płyty PCV piankowe albo w podawanych w Kodze firmach albo w marketach budowlwnych typu OBI, Practiker lub Castorama - formaty trochę bardziej "przyjazne" dla majsterkowiczów.
Budrys
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

budrys napisał:
Przy długości modelu rzędu kilkudziesięciu cm idealnym materiałem na szkielet (na wzór kartonówki) jest piankowe PCV o grubości 3 do 5 mm (w górnym zakresie długości).


model w skali 1:50 bedzie napewno duży, około 80-90cm (no chyba że źle coś obliczyłem). W każdym bądź razie, przy takiej wielkości bedzie dobre 3mm PCV? Pozdrawiam.

Ps. Narazie czekam na e-mail z danymi kontaktowymi człowieka od kogo wylicytowałem model. Mam nadzieje że szybko się odezwie. Pozdrawiam Rafał

EDIT

budrys napisał:
Zaopatrzenie w płyty PCV piankowe albo w podawanych w Kodze firmach albo w marketach budowlwnych typu OBI, Practiker lub Castorama - formaty trochę bardziej "przyjazne" dla majsterkowiczów


Właśnie jak byłem dzisiaj w Castoramie, tak orientacyjnie spoklądając, jak zwykle maszynerie i tam takie różne, szukałem tego spienionego PCV i znalazłem, format bardzo duży, tzn. około 170 cm na 100cm, ale mogę się mylic, lecz było tego dosyc.
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: grzegorz75 »

Zgromadź matriały różnej grubości , z zapasem ,, starczy na lata . Kup go z zapasem bo nie zawsze za pierwszym razem wszystko wychodzi , Jak bedziesz miał model i zaczniesz robic , to napewno coś tu z chłopakami poradzimy . Ale przejdź do praktyki , teori będzie po trochu w czasie budowy . Ja na szkielet wziąłbym pcv , ale całe wyposazenie robiłbym z polistyrenu . Wystarcza grubości 1mm , 0,5mm i 0,25mm. Te dają sie jeszcze ciąć w miarę łatwo nożykiem modelarskim , 2mm trzeba już ciąć piłką ,albo mieć łapy jak np papaj po szpinaku .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:ORP \"Jaskółka\"

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

grzegorz75 napisał:
Jak bedziesz miał model i zaczniesz robic , to napewno coś tu z chłopaki poradzimy . Ale przejdź do praktyki , teori będzie po trochu w czasie budowy


Dzięki Grzegorz. Jak już będę miał materiał i model, rozpocznę foto relację. Narazie dziękuję wam wszystkim za wszelkie informacje i odpowiedzi na moje proste pytania. Dziękuję raz jeszcze. Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: mirek »

Polecam równierz przeczytaj sobie artykuł Jacka Braziuka w nr.5 (4/2006) w Modelarstwie Okrętowym poswięcony właśnie tej technologii .
Sam czytałem go kilka razy i gorąco polecam
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP \"Jaskółka\"

Post autor: Slawek Kromer »

witam :) :) :)
przeglądając swoje zasoby trafiłem na "Jaskółke" przy dokładnym oglądaniu można stwierdzić że model jest stosunkowo prosty lecz powiększając go do skali 1:50 należałoby podeprzeć się i inną literaturą np Modelarzem 1/99.Wówczas bedziesz mógł niektóre elementy dokładniej zrobić a nie w takim uproszczeniu jak w wycinance Jeśli zaczniesz budowę a nie będziesz miał dodatkowych materiałów to odszukam Modelarza i moge podesłaś Ci skany
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: Tomasz_D »

Sławek nie kłopocz się, kiedyś wystawiałem poskanowaną Jaskółeczkę z modelarza na PWM więc mogę wystawić i tutaj: oto Planik Jaskółki z Modelarza
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:ORP \"Jaskółka\"

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

W końcu kontynuuje. Na razie materiał na szkielet mam, znajomy mi załatwia polistyren. A więc, mojego "ptaszka" robie z spienionego PCV 3mm zakupiłem w Castoramie (format 100x100 39zł) Plany musiałem powiększyć o 100% by mi wyszła skala 1:50 (nawet nawet spore bydle będzie) Będzie to miało plus, minus 1metr długości. Na razie wyciąłem jedynie elementy szkieletu oraz wręgi. Przyznam się że nie było to dla mnie łatwe (proszę się nie śmiać), ale jakoś sobie poradziłem, są niedokładności, wręgi dopiero z grubsza zrobione, muszę je dopracować. Na razie taki skromny postęp w mojej pracy. Pozdrawiam


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
KHOT
Posty: 22
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:ORP "Jaskółka"

Post autor: KHOT »

...na jednej rosyjskiej stronie ze skanami planów była pozycja opisana jako plany stoczniowe Jaskółki, na moje oko, z modelem Halińskiego się raczej zgadzały. Spróbuję poszukać, chociaż nic nie obiecuję, ale może ktoś ściągał i zachomikował...

Edit: nie doczytałem, Jurek już dał linka...:P
Obrazek
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:ORP \"Jaskółka\"

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

Kolejna porcja zdjęć. Walczyłem, walczyłem i oto takie mi wręgi powychodziły, tzn. takie wyciąłem:)
Na dzisiaj koniec, proszę o uwagi. Pozdrawiam


Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ