Granado 1/96 Krzysztof

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Przed chwilką rozmawiałem z kolegą, proponuje zrobić igiełką otworek i twardym ołówkiem - ostrym zaczernić. Pozostaje kwestia dokładności.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Następna porcja tego co udało mi się zrobić
Położyłem klepki pokładu, robota wredna. Przy tej skali brak idealnego wymiarowania elementów od razu mści się na wyglądzie.
Co do kołkowania pokładu: mam wiertło 0,35mm oraz 0,5mm. Na stojaku dremelka otworki wychodzą bezproblemowo, pozostaje problem jak zachować idealne odstępy pomiędzy kołeczkami na pojedynczej desce oraz jak zachować idealna linie wszystkich kołków wobec siebie. Pozostaje chyba tylko stół proxxonika?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

kto ma wiertełko 0,4mm, 0,45mm?
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: maciejza »

krzysztof napisał:
kto ma wiertełko 0,4mm, 0,45mm?


tutaj ktos ma :)
http://www.allegro.pl/item163231803_wiertlo_nwka_0_4_mm.html

chyba ze chesz zeby cos przetestowac? powinienem miec 0,4
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: maciejza »

krzysztof napisał:
pozostaje problem jak zachować idealne odstępy pomiędzy kołeczkami na pojedynczej desce oraz jak zachować idealna linie wszystkich kołków wobec siebie.


teoretyzuje bo nigdy nie kolkowalem, ale gdyby tak na poskladanym pokladzie polozyc liniał i posilkujac sie nim i igla zrobic punkty ? wtedy wiertelko mialo by "prowadzenie" swoje.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Stefan, masz rację. Przesadzam.
Ten model jest dla mnie poligonem do przetestowania kilku sposobów wykonania modeli - elementów składowych. Jeśli je wykonam dobrze w tej skali to w 1/48 będzie to trywialnym zadaniem. Mógłbym uprościć wykonanie pokładu pomijając waterways. Ale tak jak powiedziałem: jeśli w tej skali jest to możliwe to w większej wykonanie będzie na porządku dziennym.
Trzymaj kciuki kołkowanie będzie tym co Misie lubią najbardziej.

Liniał próbowałem. Problem w idealnym rozstawie poszczególnych kołeczków.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Wiertełka 0,4mm mam. Dziadek, dzięki!!!

Czy ktoś ma szybszy sposób na wykonanie treenails 04mm niż przeciąganie przez płytkę?
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Próby wiercenia otworków przy pomocy KT 70- takie sobie, Jak Stefan pisał przerost formy nad treścią - użycie tych maszynek. Najlepszy cyrkiel nastawny do wyznaczenia punktów i wiertareczka na statywie lub wiercenie z ręki.
Zastanawiam się czy w tej skali jest w ogóle zasadne wiercenie i wstawianie treenails. Przez blaszkę w miarę dobrze wychodzą patyczki 0,5mmi takie otworki wiercę. 0,4mm są za małe. Skala 1/96 sama w sobie wymusza pewne uproszczenia i myślę iiż wyciśnięcie punktów kołkowania byłoby wystarczające. Dokończę to co zacząłem i zdjęcia z końcowego kołkowania pokładu pokażę.

Obrazek

Obrazek

Dodatkowo nowy zakup. Mała tokareczka produkcji ZSSR. Stan doskonały, silnik bardzo mocny. W zestawie: tokareczka, piła, kamień szlifierski i tarcza do polerowania. Najbardziej zaskoczony jestem piłą tarczową. Tnie pięknie. Byt proxxonika zagrożony. Cena na Allegro 120PLN z kosztem wysyłki.
Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Początki kołkowania. Najżmudniejsze jest przeciągnięcie patyczków przez określony otworek w płytce, tak by średnica odpowiadała nawierconym otworkom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: stefan »

No i świetna robota, ale jeśli pozwolisz wtrącic...
Ja patyczek przycinam po skosie cążkami do paznokci, następnie czubek zanurzam w kleju (dosłownie odrobinka) do otworu, obcięcie cążkami (pod kątem prostym) jakiś milimetr, stukniecie małym młoteczkiem załatwia sprawe nie całkiem pasownego kołka;)
ODPOWIEDZ