Granado 1/96 Krzysztof

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

PO długiej przerwie postanowiłem co nieco podłubać. Mój Granado jest/będzie przeróbką kartonówki Shipyardu. Z wiekiem człowiek się robi leniwy totez przed rozpoczęciem prac zakupiłem wyrzynarkę włosową i piłę taśmową. oba zakupy doskonale się spisują. Szkielet ze sklejki 2mm ( nasz sklepik) wyciąłem na włośnicówce migiem, obróbka dremelkiem i szkielet gotowy. Piła taśmowa przechodzi próby przed docinką elementów drewnianych, ale już teraz mogę powiedzieć, że zakup udany. Tnie lekko, rzaz cieniutki jak włos, z balikami do 8cm sobie radzi. Zakup w OBI, cena powalająca 290PLN!!!

Obrazek

Szkielet zdecydowałem się wykonać ze sklejki, bowiem przy dżonce karton 2mm miał tendencję do rozwarstwiania. Dzięki zmechanizowaniu prac wycinanie poszło szybciutko

Obrazek


Obróbka Dremelkiem i szkielet doskonale spasowany

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wypełnienie, nauczony przypadkiem piankowania, które zwichrowało mi szkielet poprzedniego projektu, wykonałem z poliuretanu ( tzw styrodur). Obrabia się doskonale i dzięki taśmówce bloczki do wypełnienia kadłuba wyszły w tempie expresowym. Dziób wypełniłem drewnem, tutaj tez nieodzowny Dremelek przyspieszył prace.

Po przycięciu zgrubnym ręczne, powolne by nie nadtapiać styroduru, szlifowanie i wypełnienie gotowe.
Poszycie będę robił z forniru, pokłady również. Myślę, że w 99,9% model będzie drewniany.

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

No, będzie z tego breloczek, jeśli zastosowane metody sprawdzą się do końca, to następny Bomb Vessel Granado będzie w 1/64 bądź /48. W skali1/48 to jest naprawdę duży model. ( szkielet mam już powiększony w obu skalach, tylko nie wiem którą wybrać). W skali 1/64 ,na bazie Caldercrafta, jest organizowane międzynarodowe gremium do budowy naszego modelu.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: mirek »

Okręt jak i projekt piekielnie ciekawy !
Tylko Krzysztof chyba jednak Stefan ma rację nie ta skala !
Skala 1:96 powoduje iz będziesz zmuszony do bardzo wielu uproszczeń i nie będziesz mogł całkowicie wykorzystać swoich umiejętności i wiedzy.
Tak na początek zadam ci jedno małe pytanko:
Jak chcesz rozwiązać mocowanie linami lawet do burt ?
Później będą jeszcze inne pytanka , ale to jeszcze nie teraz
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: krzysztof »

Męczę się nad kadłubem.skala, która przyjąłem czyli 1/96 jest paskudna!! postanowiłem, iż ten model skończę - będzie on prekursorem modelu Granado w skali : no własne 1/64, czy 1/48.
Spróbujmy zrobić małe badanie żywej tkanki KOGI. Co chłopy ( Panie się nie udzielają ) proponujecie?
Liczymy głosy 1/64 czy 1/48
Zaczynamy. Poważnie liczę na wasze opinie.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
DTHCHC
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: DTHCHC »

Między tymi dwoma, osobiście wybrał bym 1/48... Jak dla mnie, bynajmniej w przypadku modeli, większe znaczy lepsze, bo można dopracować więcej szczegółów, które pomija się przy mniejszych skalach... Ale co ja się tam znam? ;)
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: ataman »

Ja mam już wycięty szkielet Granado w skali 1:48.. i myślę, że wielkośc jest optymalna, spokojnie będzie można próbowac dłubać szczegóły..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: Rafal »

Zgadzam się z przedmówcą. Zdecydowanie 1:48! Kiedyś robiłem Granado w tej właśnie skali i uważam że jest akurat. Model nie wychodzi aż taki wielki, ale ile można pokazać ... B)
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: Adam Korobacz »

cześć
w 1:48 kadłub ma ok 70 cm, każdy detal będzie widoczny, więc i dokumentację trzeba mieć nielichą :) warto i tę kwestię rozważyć.
ale i tak jestem za jak największymi skalami - 1:96, 1:100 jest dla zegarmistrzów...
Kilo wody pod stopą!
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: oksal »

Jeśli ja miałbym taki dylemat to 1:50 ponieważ
-1:50 w systemie metrycznym (a taką mam linijkę nie mam calowej) przeskalowane wymiary ładnie sie dzielą z dokładnościa do 0,5 mm co oczywiście nie skazuje skali 1:48 na skalę złą
- wielkośc modelu nie będzie denerwować żony (mimo skali 1:48 lub 1:50) a skala 1:96 pewnie by mnie denerwowała lub stresowała

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Granado 1/96 Krzysztof

Post autor: ataman »

adamkorobacz napisał:
cześć
w 1:48 kadłub ma ok 70 cm, każdy detal będzie widoczny, więc i dokumentację trzeba mieć nielichą :) warto i tę kwestię rozważyć.


Z tym w odniesieniu do Granado akurat nie ma większego problemu. Jest pozycja z serii Anatomy... (jak kto popyta to wersje elektroniczna napewno od kogoś dostanie ;) ), a poza tym w sieci jest dobre opracowanie tego tematu:
http://www.jotika-ltd.com/Pages/1024768/Granado_Front.htm
http://www.jotika-ltd.com/Pages/1024768/Nelson_13.htm

Odnośnie tego co napisał Oksal: 1:48 a 1:50 : w Anatomy... jest skala 1:48, w Shipyardzie 1:96 - powiekszona 2x daje 1:48... więc.. no problem..
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ