Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: strzelec »

Witam forumowiczów po dłuższej przerwie w budowie pływadełek postanowiłem zmajstrować model Polskiego okrętu wojennego, skala 1"35 to skala która daje 1m długości mojej jednostce ale też pasuje do kolekcji z 1939r naszego sprzętu lądowego
pierwsze to plany w skali 1:100
1. wycinanka kartonowa Mały Modelarz 3/92
2. wycinanka Kartonowa Kolekcja niestety nie kompletna
20150819_200649.jpg


Kadłub będzie wykonany ze sklejki 4 czyli pokłady oraz dno, burty listwowe, dałem silniki klasy 2 x 380 powinny spokojnie starczyć ale mam problem z wałmi bo długie i chce zrobić z dwóch odcinków łączonych pod wieżą 100mm, zrobiłem pierwszy odcinek ale jest długi i mi buczy.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2015, 22:16 przez strzelec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Monitor Kraków skala 1:35

Post autor: Andrzej1 »

Witamy

Ale jak zwykle jest jakieś "ale" i nie jest to piwo.
Poprosimy jeszcze przynajmniej o podanie imienia, bo tu jest Koga i są Kogowe
zwyczaje. Jak chcesz się pozbyć z naszą pomocą buczących wałów i być w zgodzie z Załogą Kogi
to po prostu podaj swoje imię w przywitalni i pokaż ze dwie fotki swoich wykonów.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Monitor Kraków skala 1:35

Post autor: acdd »

Cześć! :) Łukasz z tej strony...

Całość wygląda imponująco... Podobno najtrudniej jest zacząć a później idzie z górki... Czego Ci życzę ;)

Monitor rzeczny... Czy to ten sam co na linku? https://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Krak%C3%B3w_(1926)

Chętnie się dowiem jakie motywy bądź inspiracje kierowały Tobą do podjęcie budowy akurat tej jednostki?
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Re: Monitor Kraków skala 1:35

Post autor: strzelec »

Witam kolegów więc tak kłania się kolegom Adam , od wielu lat zajmuje się historia okresu II RP a głównie Kampanią Wrześniową 1939, przez wiele lat ta część naszej historii była stłamszona itd. Więc na przekór wszystkiemu zacząłem dokumentować ten okres w modelach. Flota rzeczna w II RP jest tematem ogólnie nie znanym, wszyscy wiedzą o działaniach dużych jednostek na morzu czy w zatoce ale o rzekach tych informacji brak. I tu bym zakończył mój wstęp który mógłbym długo opowiadać ale to na miejscu zapraszam, jestem świeżo po ukończeniu pociągu pancernego P 52
http://forum.modelarstwo.info/threads/p ... lon.23836/
, teraz postanowiłem trochę floty odtworzyć i liczę na pomoc.
Tak to ta jednostka czyli ORP Kraków monitor rzeczny
20150825_192448.jpg

Cóż my tu gadu gadu a rzesza się zbroi i dalsze prace to wykonałem pod pokładzie z listew, oraz jarzmo silników oraz nową przedłużkę między silnikami oraz właściwymi wałami

A zapraszam chętnych od obejrzenia wystawy z moimi modelami 5-6 wrzesień w piwnicy ratusza miejskiego w Bytomiu Odrzańskim wystawa jest poświęcona Pamięci Września 1939
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: acdd »

W kwestii burczenia wału... Zetknąłem się z tym u siebie... Wał zaczął burczeć kiedy silnik wszedł na większe obroty... U mnie problem rozwiązał się z chwilą kiedy nasmarowałem wał...

Widzę na zdjęciu że nie masz pierścieni które ograniczają wał przed wysuwaniem się... myślę że gdybyś dał takie pierścienie jak na zdjęciu które załączam to mogło by to ustabilizować wał i trochę zapobiec wyciekaniu smaru...
Załączniki
wał.jpg
wał.jpg (5.67 KiB) Przejrzano 8418 razy
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: rekmak »

Trzeba przeanalizować napęd. Jakie to są silniki, nie ma przekładni, chłodzenia, mogą się grzać. Jaki akumulator i regulator. Obudowa wału coś cieniutka. Śruba. To wszystko musi być dopasowane.
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: strzelec »

Silniki 380 wał jest długi i pierwszy zrobiłem z pręta fi 2mm i sądzę że wibracji dostawał, gdyż długi odcinek wibrował z powodu odchyleń odśrodkowych wału, teraz zrobiłem ten odcinek z pręta fi 4mm, ale muszę jeszcze zamontować całą rufę i wykonać tunele wodne tak aby osadzić właściwy wał. Do smarowania używam wyłącznie smaru silikonowego bardziej powinienem napisać oliwka silikonowa bo to płyn (po to wykonane kielichy na obudowie wału). Śrubę napędową chce wcisnąć http://modelarstworc.otwarte24.pl/669,S ... -L-1szt1op taką bo ta maksymalnie tam wejdzie. Chłodzenia nie będę wykonywał bo silnik przy tych śrubach nie powinien się grzać, płyta czołowa silnika 380 jest taka sama jak serii 400, 480 więc jakby co po prostu dam większy silnik

Łukaszu budowa Twojego tankowca bardzo mi się podoba, super projekt, chciałbym go kiedyś zobaczyć na wodzie
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: acdd »

A czy mógłbyś załączyć zdjęcie całości mechanizmu napędowego? Rozumiem że zdjęcie które zamieściłeś pokazuje tylko pierwszą część napędu... Czy wały wykonywałeś samodzielnie czy są kupne?

Kupne wały mają to do siebie że się zwężają na końcach... w taki sposób że wał styka się w dwóch miejscach z obudową wału (na początku i na końcu)... i tak naprawdę te dwa miejsca są potencjalnie narażone na wibrację... Jeśli Twój wał styka się z obudową wału na całej swej długości zwiększa się przestrzeń do powstawania wibracji i generowania dźwięku...

Ciekaw jestem... może ktoś z kolegów bardziej doświadczonych mógłbym zabrać głos w tej sprawie... czy gdyby zrobić otwory we wręgach na obudowy wałów o większej średnicy i wypełnić sylikonem tak by obudowa wału nie stykała się z wręgą bezpośrednio tylko miała amortyzacje z sylikonu to czy by pozytywnie wpłynęło to na zmniejszenie wibracji a tym samy wyciszenie pracy takiego wału... U mnie w tankowcu burczy cały kadłub ;)
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: strzelec »

a masz racje też myślałem o przeprowadzeniu wały przez jakieś amortyzator-ki tłumiące dźwięk, wały wykonałem sam i oczywiście że mają łożyska ślizgowe na końcówkach (panewki), sądzę że problemem jest sam materiał czyli sklejka, sztywna powodująca wzmocnienie wibracji w postaci dźwięku pewnie będę musiał środek wykleić - może korkiem,
części rufowej jeszcze nie ma dlatego nie pokaże fotki - właśnie rufę i dno majstruje

tutaj kolega zbudował ORP KRAKÓW i pływa fantastycznie - to chce osiągnąć
https://www.youtube.com/watch?v=Fy-oWibRURs
Awatar użytkownika
acdd
Posty: 0
Rejestracja: 05 paź 2014, 14:20

Re: Monitor ORP Kraków z 1939r skala 1:35

Post autor: acdd »

Wybacz że zaśmiecam Ci Relacje... ale wpadłem jeszcze na pomysł że tak naprawdę obudowa wału jest potrzeba tylko na wale który wychodzi bezpośrednio do śruby... więc pierwszy wał możesz dać bez obudowy... lub zamiast obudowy spróbować nabić na wał jakieś łożysko... i pod to łożysko zrobić obudowę... niestety nie testowałem takiego rozwiązania więc to tylko teoria ;)
ODPOWIEDZ