SSN-688

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Zalaminowana druga połówka formy.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Znów jestem.

Żałuję, ale nie mogłem wybrać się na Zjazd. A w Szczecinie jest piwo Bosman (zielone i czerwone).
Poza tym nie czuję się jeszcze Kogowiczem - nie zbudowałem niczego co mógłbym pokazać a żaglowca
w szczególności.

Teraz do rzeczy :

Tym razem forma zeszła bez gadania po 10 minutach namawiania młotkiem (tym na zdjęciu).

Wylizałem istniejącą już formę, nawoskowałem kilka ( 5 ) razy, pomalowałem dwa razy alkoholem poliwynylowym, żelkotem i położyłem dwie warstwy : od zewnątrz tkanina 50g/m2 + mata. Na obrzeżach wlaminowałem paski maty a na to płaskowniki z nierdzewki aby kadłub był sztywny. Zamierzam uszczelniać na całej długości kadłuba a skręać na kilka śrub od spodu. Uszczelka ma być silikonowa zgniatana w rowku.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Obrazek
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:SSN-688

Post autor: Paliwiak1 »

Witaj Andrzeju

Mam pytanie gdzie się zaopatrujesz w materiały do laminatów?? Bo chciał bym trochę z tym poćwiczyć na moim krążowniku w którym mógł bym zrobić 2 formy dział co by mi bardzo ułatwiło wykonanie wszystkich dział a trochę ich jest. Tylko że będą to musiały być składane formy ale chyba sobie poradzę.
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Witaj

Jest w Policach ( c.ca 20km od Szczecina ) taki sklep ( hurtownia ), gdzie sprzedają materiały do laminowania (tam kupiłem alkohol bo żywicy trzeba było kilkadziesiąt kilo na raz).
Nie jest to użyteczna informacja dla Ciebie jak sądzę :(.
Alkohol poliwynylowy można kupić również w sklepach z odczynnikami (ale nie próbowałem ).
Z dawnych czasów miałem w proszku ale z 5 lat temu oddałem, komuś.
Poza tym w mieście Szczecinie mam przynajmniej dwie firmy produkujace jachty z laminatu. Tam za opłatą dotałem wosk, i matę, żelkot i żywicę. Żelkot zamówiłem szary i sporo mi zostanie (mam nadzieję ).
Alkohol zostanie też. Ale wysłanie go jest raczej trudne (chyba, że odbiór własny).
Tkaniny kupiłem w modelmaksie www.modelmax.pl. Są tam również żywice - tylko ta cena.
Ale jak detale są małe ...
No cóż, mimo tego że ja to zdobyłem, kupiłem, załatwiłem (nie ukradłem ) będziesz musiał się zdać na swoją inwencję chyba, że mieszkasz niedaleko.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Paliwiak1
Posty: 243
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:SSN-688

Post autor: Paliwiak1 »

Dziękuje Ci Andrzeju za tak szybka odpowiedz.

Musze zrobić dokładnie tak samo jak Ty, czyli co się da to załatwić a co nie to kupić z jakiegoś internetowego sklepu. Jakieś 15 od Chojnic jest firma produkująca łodzie tylko nie wiem czy mi, co nieco od sprzedadzą, ale wiadomo może ktoś, kto tam pracuje ma jakieś wejścia.

Pozdrawiam i dziękuję za informacje.
Z poważaniem Paliwiak
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Było tak :

Obrazek

A po 12 ( słownie dwunastu ) uderzeniach młotkiem gumowym w odwróconą formę podpartą
na końcach o klocki na zdjęciu jest tak :

Obrazek

No to teraz druga połówka.
Mam w domu coraz więcej przedmiotów o kształcie bomby :) .

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 466
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:SSN-688

Post autor: antosiek »

Wygląda na to, że wyszło bardzo łądnie. Czemu mata anie szmata szklana? Szmata mocniejsza. Czekam na dalsze relacje.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Witaj Andrzeju

Wydaje mi się, (no mojej kieszeni ), że szmata szklana na zewnąrz (50g/m2) dwie warstwy maty ( a maty mam od zaje... chał go pies :) ) a wewnątrz szmata szklana ( jaka ładna nazwa ) 110 g/m2 to będzie dość. Sztywne to jest już jak jasna cholera, ale uszczelka silikonowa jest twarda i na takiej długości to trzeba ładnych paręset kilo ( jeszcze nie liczyłem ile ) i może postaram się o rurkę silikonową o grubości zewnętrznej 3 mm. Bo na razie obstaję przy sześciu imbusowych srubach M4 wkręcanych od spodu i zatykanych korkami. Na zdjęciach rozłożonych modeli innych modelarzy śrub jest zdecydowanie więcej ale może można mniej.
Oto zdjęcie ze strony www.sonar-ev.de
Obrazek

Doświadczenia będę przeprowadzał w wannie na samym cygarze.
Włożę do środka kawałek papieru toaletowego, skręcę model bez montowania kiosku, śrub, sterów i zanurzę do wanny. Zrobię to tyle razy aż papier w środku będzie się nadawał do użycia bez suszenia.
A gdy tak się zdarzy, to naleję wody do wanny, obciążę model, włożę papier toaletowy, włożę model do wanny i pójdę spać. A rano podejmę próbę użycia papieru wyjętego ze środka. Na razie taki plan na listopad, grudzień może styczeń i luty.
No w międzyczasie będę coś dłubał.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Witam ponownie

Druga część kadłuba rozpoczęta.
Forma zaszpachlowana, wyszlifowana papierami (w kolejności użycia 320, 400, 600, 800 na mokro, 1200 na mokro ) wypolerowana Commandantem 4, nawoskowana 5 razy, pomalowana alkoholem poliwynylowym razy 3.
Zapomniałem, że pomiędzy woskowaniami było parę godzin przerwy a woskowanie odbyło się na zimno.
Na to żelkot i tkanina 50 g/m2. Na tkaninę mata.
Na pierwszą warstwę maty jeszcze na mokro położone i dociśnięte płaskowniki z nierdzewki służące do usztywnienia kadłuba. Płaskowniki "przyłapane" paskami z tkaniny w kilku miejscach.

Obrazek

Jeszcze po dwie warstwy pasków wzdłuż płaskowników, dwie warstwy maty i tkanina 110 gm/2.

Poza tym sprawdza się, czy żelkot może służyć za szpachlówkę na brzegach ( to małe skrzydełko na imadle ).

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:SSN-688

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Ostatni raz wszyscy razem :).
Kiosk i stery przyklejone na gumę do żucia.

Z uklonami
Andrzej Korycki
Obrazek
ODPOWIEDZ