Napęd modelu lub motoreduktor

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Napęd modelu lub motoreduktor

Post autor: Joker 2 »

Nie wiem czy pisze w dobrym dziale , jeśli nie to prosze przenieść .
Przeglądając to forum zauważyłem że często zwłaszcza młodsi koledzy mają problemy z napędem modeli . Opisane mechanizmy można też użyć jako windy do żagli lub kotwic lub do innych celów .
Ja stosuje do tego wkrętarki bateryjne . Można kupić niraz bardzo tanio na promocjach w supermarketach .
DSC00031.jpg

Załącznik DSC00032.jpg nie jest już dostępny

Takie wkrętarki mają bardzo cenną właściwość , bateria w nich służy rok góra dwa . Nie warto jej wymieniać bo taniej kupić nową wkrętarke . Opisane tu mechanizmy służyły przez rok w zakładzie montażu mebli , ale mechanizmy nie były wypracowane . Zdobytą wkrętarke należy rozkręcić , wszystkie wkrętki są na śrubokręt krzyżakowy . doprowadzamy ją do takiego stanu .
DSC00034.jpg

Teraz należy adlutować przewody przy silniku , część sterująca jesk doskonałym rsgulatorem obrotów razem ze zmianą obrotów , jak ją wykorzystać opisz w oddzielnym poście .
Następnie należy zdjąć uchwyt wiertła . Jest ono zamocowane na gwińcie i zabezpieczone śrubą .
" UWAGA wszystkie gwinty są lewe " . Wewnątrz uchwytu jest śruba na śrubokręt krzyżakowy kręcimy w prawo patrząc od góry . Ushwyt wykręcamy w lewo . Bardzo często nie daje się wykręcić . Należ
, wtedy naciąć tarczą lub piłką część plastkowa ,
DSC00002.jpg

Zdejmujemy plastyk i jeżeli pruba odkręcenia dalej się nie powiedze , należy ostrożnie palnikiem lub nad gazem podgrzać uchwyt . Trzeba uważać aby nie stopić plastykowej obudowy . Śrube mocującą warto zachować , uchwyt można wykorzystać na tuleje do sprzegła .
Następnie odkręcamy patrząc od przodu dwie śrubki i zdejmujemy obudowe sprzęgła . Wyjmujemy wszystkie nie przykręcone części , uwaga wypadną kulki sprzegła . Wszystkie części i kulki są nie potrzebne . Wygląda to tak .
DSC00013.jpg

Jest to potrzebny nam gotowy motoreduktor . Rozbiurke zaczynamy od zdjęcia z wałka zabezpieczającego pierściena segera , za pomocą specjalnych szczypiec lub dwuch śrubokrętów . pod spodem są kulki łorzyska oporowego , będą potrzebne . Trzeba całość rozebrać ( trzy lub cztery wkręki na obwodże ) . Całość dokładnie myjemy . w benzynie lub nafcie .
wygląda to po umyciu tak .
wygląda to po umyciu tak .

A po złożeniu tak ;
Złożony kosz satelitów .
Złożony kosz satelitów .

Składamy oczywiście w odwrotnej kolejności jak było rozbierane .

Teraz należy dorobić blokade pierscienia kosza satelitów , na zdjęciu dwie srebrne śruby . Wiercimy dwa otwory 3,5 mm . a następnie gwintujemy M-4 , można przewiercić 3,8 mm . i wkręcić srube . Na zdjęciu celowo są dłuższe ( trzeba długość dobrać ) .
DSC00005s.jpg

Na koniec składamy łożysko oporowe i zakładamy pierścień segera . Prosze nie zapominać o posmarowaniu przekładni .
Przedstawiona przekładnia jest planetarną przekładnią dwustopniową o przełożeniu 1 : 36 , to znaczy dwa razy 1 : 6 . Brdziej doświadczeni koledzy mogą po przerobieniu obudowy uzyskać przełożenie 1 : 6 lub zblokować z kilku satelitów dowolną przekładnie .
Istnieją jeszcze przekładnie dwustopniowe ;
DSC00013a.jpg

Widoczny pałąk służy do zmiany przełożenia , ruch w prawo lub lewo , można podłączyć serwo .
Przełożenie odpowiednio 1 : 21 oraz 1 : 59 . Przełożenia dotyczą tych konkrętnych przekładni . Od innch wkrętarek mogą być troche inne . tak wyglądają przy linijce .
DSC00003s.jpg

Silniki w wkrętarkach są stosowane 12 V , 14,4 V oraz 18 V , oczywiście można zastosować dowolny inny silnik .
Podam jeszcze wage przekładni ;
Jednobiegowa przekładnia 192,0 G . silnik 226,9 G . całość 418,9 G .
Dwubiegowa przekładnia 238,0 G . silnik 240,1 G . całość 478,1 G .
Prosze traktować to jako przykład . Przekładnie mogą mieć nieograniczone możliwości zastosowań .
O ile będą jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzeć .
Pozdrowienia i powodzenia w pracy .
Joker
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Napęd modelu lub motoreduktor

Post autor: Motyl »

Osobiście znam to i ma to swoje minusy:
-waga
-za duże przełożenie
-wymiary !
Jako serwomechanizm nie bardzo się nada, niska precyzja i mała siła nastawcza a do tego zasilanie tego smoka ;) Silnik można wymienić lecz nie każdy silnik pasuje, jak ktoś na poważnie chce przekładnie to są dostępne w sklepach modelarskich odpowiednie przekładnie od 1:2, 1:3, 1:4, 1:5 planetarne czy nie i można takową dostać już od 30zł +przesyłka. A nie sądzę ze uda się za to zakupić wkrętarke, no chyba ze z "alledrogo" uszkodzoną :|
Lecz jeśli by się miało komuś przydać to dobry poradnik :D
ODPOWIEDZ