Minigwoździe z procesorów

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Minigwoździe z procesorów

Post autor: oksal »

Ile komputerów trzeba kupić?;) Karol dlaczego tak późno, dlaczego nie przed wakacjami- w pracy utylizowano kilkanaście leciwych kompów...
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Minigwoździe z procesorów

Post autor: Karrex »

oksal napisał:
...
dlaczego tak późno, dlaczego nie przed wakacjami- w pracy utylizowano kilkanaście leciwych kompów...

Mea culpa. Temat miałem opracowany już w kwietniu i gdyby Mateusz nie zapytał o gwoździowanie na furtach, to przesuwałbym publikację "ad mortum defecatum" ;).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Minigwoździe z procesorów

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Na prośbę Karola powtarzam moje wymądrzanie się w tem pakiecie tematów :

Pozwolę sobie jescze dodać, że resztki cyny z nóżek procesorów (o ile są rzeczywiście złocone) można
usuwać chemicznie. Zgodnie z panem Googlem i różnymi źródłami, może do tego służyć dymiący kwas solny HCL rozcieńczony 1:1 z wodą.
Nie sprawdzałem tego na własnej skórze (czytaj pinach), ale może ktoś to zrobi i opublikuje efekta.

Mogę jeszcze dobawić, że do rozlutowywania pinów używałem opalarki. Metoda ta powoduje, że pin jest
grzany lepiej niż płytka (grzeje się szybciej), to i cyny na nim zostaje ilość minimalna.
Każdy pin trzeba zdejmować pęsetą osobno.
Do usuwania takiej małej ilości cyny, wystarczy każdego pina na chwilę zakręcić w uchwyt wiertarski
i przelecieć łepek papierem ściernym 800 ale w ręku.
Jak przeczytałem com napisał, to sam się przestraszyłem ilości roboty.

Co by nie mnożyć bytów nad potrzeby, jeszcze :

Hadżi napisał:
Lut cynowy jest stopem cyny i ołowiu, więc do jego usuwania jest lepszy stężony kwas siarkowy. Załatwi oba pierwiastki.


Z ukłonami
Andrzej Korycki

P.S.
A może niczego nie grzać, tylko taki procesor wpi....ć, no włożyć, do kwasu i wyjąć czyste piny ?
Tylko nie zamykać za szczelnie flaszki, bo może walnąć.
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Minigwoździe z procesorów

Post autor: msaar »

Mnie kiedyś na lekcji chemii wciskano, że steżony kwas siarkowy przechowuje się w naczyniach szklanych , kamiennych lub ołowianych.
Cyganie wykonując czynność tzw. pobielania naczyń, cienką powłokę cyny rozprowadzali szmatą . Może ścieranie wykonywane w ten sam sposób pozostawi jak śladową powłoke cyny na łebkach pinów. A potem to już tylko szorstki zmywak do naczyń.
No takse myślę.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Minigwoździe z procesorów

Post autor: myszor »

Prądem go ( pina ) , prądem :)!
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Minigwoździe - alternatywa na pina

Post autor: mati »

Znalazłem taki o to nity i se je zakupiłem (2x0,5x0,8 mm) i chyba już nie warto niszczyć elektroniki ;)

Do lawet i innych okuć powinny być ok :)
Obrazek
The world is yours...
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Minigwoździe - alternatywa na pina

Post autor: myszor »

A gdzie żeś to Waść kupił ?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Minigwoździe - alternatywa na pina

Post autor: mati »

A w znanej firmie produkującej mosiężne elementy do modeli m.in. lufy... na pewno ją wielu zna :)
The world is yours...
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Minigwoździe - technika zdejmowania

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Ja jeszcze w sprawie pinów.
KIlka sztuk ucięte z procesora (razem z płytką) wrzuciłem do HCL około 37%.
Po 40 minutah odpadły od płytki. Pozostało na nich trochę cyny. Leżakują dalej w kwasie.
Zobaczymy czy kwas zejżre cynę.

Taki "odpadły" gwóźdż wygląda tak :

Obrazek

Z ukłonami
Andrzej Korycki

[Edit]
Późnym wieczorem przełożyłem piny do rozcieńczonego kwasu solnego, będąc przy nadzieji, że
on da se radę z resztką cyny.
Rano nie wyglądało to obiecująco :

Obrazek

Choć może warstewka zrobiła się cieńsza. Nie jest to co prawda ten sam pin, ale niech sobie jeszcze
poleżą we flaszeczce.
I jeszczcze jedno ważne zwrócenie uwagi :
Pamiętaj chemiku młody, lej ZAWSZE kwas do wody.

NIGDY odwrotnie.
Lanie wody do kwasu może się skończyć poparzeniem twarzy, a w najgorszym wypadku utratą wzroku.
ODPOWIEDZ