Bounty, 1960 - 2012

Na potrzeby filmu z Marlonem Brando w 1960 roku, w Nowej Szkocji zbudowano replikę okrętu.
Po premierze filmu wytwórnia MGM wykorzystywała go do promocji filmu, Bounty opłynęła całą Amerykę wzbudzając podziw i sensację w odwiedzanych portach, by potem na ponad 20 lat zakotwiczyć w St.Petersburgu na Florydzie.

Po dwóch dekadach jednostka, wraz z majątkiem wytwórni trafiła do rąk kolejnego właściciela, który znów wysłał ją w rejs wzdłuż wybrzeży kontynentu aż do Krainy Wielkich Jezior, by potem podarować ją miastu Fall River.figura galionowa Bounty


W 2001 roku jednostkę odkupił nowojorski businessman, który zainwestował w jej renowację 1,5 miliona dolarów i przywrócił jej życie. Od tego czasu Bounty kontynuuje tradycje żeglarskie pływając po całym świecie i goszcząc na swoim pokładzie wakacyjne obozy żeglarskie i młodzież, która uczy się na nim żeglowania w tradycyjnym stylu.

Żaglowiec nadal służył też kinu, w 1990 zagrał główną rolę w filmie „Wyspa skarbów" z Christianem Bale i Charltonem Hestonem, a w 2006 roku posłużył jako jeden z pirackich okrętów w drugiej części „Piratów z Karaibów".

Bounty:

http://www.zaglowce.ow.pl...nty/bounty.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/HMS_Bounty

Baltic Sail 2011 Gdańsk

http://santisimatrinidad....php?p=2075#2075

Replika HMS Bounty zatopiona przez huragan Sandy

http://santisimatrinidad....php?p=4375#4375

Zbliżający się do wybrzeża USA huragan Sandy pochłonął pierwszą amerykańską ofiarę w postaci repliki zabytkowego żaglowca HMS Bounty.
Straż Wybrzeża ewakuowała z pokładu załogę liczącą 17 osób i statek został porzucony około 250 kilometrów od centrum huraganu.


Replika historycznego żaglowca pozbawiona obsady, prawdopodobnie zatonie na wzburzonym morzu.

Mam nadzieję, że nie, chociaż z drugiej notki wynika, że HMS Bounty zatonął kilka godzin po ewakuacji.
Miałem to szczęście być na pokładzie Bounty w zeszłym roku (Baltic Sail 2011)

Galeria:

https://picasaweb.google.com/115826955248207731343/HMSBounty

Halifax Tall Ships Festival 2012

http://www.cbc.ca/news/ca...to-gallery.html

 

_________________