OPCJE MODELU

[Temat wyodrębniony z » Dyskusji na temat kolekcji Hachette]

Nasz młody kolega zadał pytanie na pozór nieistotne, wynikające z braku spostrzegawczości, na pozór... bo tym pytaniem poruszył ciekawy (moim zdaniem) problem wyboru opcji wyglądu naszego modelu:
Nerf999 napisał/a:
...
Mam pytanie... czy ściana na Czarnej Perle będzie odczepiana? No bo jeśli nie, to po co w środku na pokładzie wszystkie więzienia, beczki itp. skoro potem trzeba to zakryć? :-|
...

No właśnie to są minusy tej kolekcji, nawet nie wiadomo czy model ma jakieś opcje, czy będą one proponowane w trakcie wydawania kolekcji (nie mówiąc już o skali modelu ;-) , tej informacji też nie znalazłem, ale będę wdzięczny jeżeli ktoś je wskaże, być może przegapiłem).

Opcja 1 - OTWARTA BURTA


Jak obejrzymy materiały promocyjne: film (krótkie migawki) na stronie wydawcy
http://czarnaperlamodel.pl/glowna.html
i w zakładce MODEL poklikamy białe kółka
http://czarnaperlamodel.pl/model.html
(to samo znajdziemy wydrukowane w Przewodniku dołączonym do pierwszego numeru i na kartonowych podkładkach z numerami 1 i 2),
na dwóch, trzech zdjęciach zobaczymy: otwartą burtę i wnętrze kadłuba, oraz kajutę kapitana z elementami wystroju (stół, krzesło, skrzynia z butelkami).

Jak widać w materiałach będzie to wersja z otwartą burtą jak Galeon San Juan Bautista (lub model Endeavour opisany TUTAJ).
We wspomnianej kolekcji SJB, w instrukcji już na początku była porada żeby bejcować (bejca - barwnik wodny, ale nie tylko, do barwienia drewna) wręgi.
W instrukcji Czarnej Perły (wnioskuję po wypowiedziach kolegów, była o tym mowa w wątku Vashchoo) nie ma precyzyjnego określenia czym malować sklejone owrężenie.

Ja optuję za bejcowaniem (bejca heban, palisander, ciemny dąb, są też pigmenty do barwienia drewna Colorex czarny, brązowy lub nawet tusz kreślarski - gdy ktoś chce bardzo ciemne). Można również pomalować akrylami (kolory można mieszać według uznania, aby uzyskać efekt mokrego zmurszałego drewna, ale trzeba pamiętać żeby nie przesadzić i nie uzyskać jakiejś kolorowizny ;-) - zawsze opracowywać kolor na próbkach :!: dobrze jest też przygotować taką ilość bejcy czy farby, aby wystarczyła na cały model, uniknie się efektu łaciatości, chociaż przy modelu Czarnej Perły nie ma to takiego znaczenia, przy wersji postarzanej).
Przy malowaniu akrylami, możemy nasze malowanie poszerzyć o efekt suchego pędzla - drybrush (można tak malować wnętrze jak i zewnętrze modelu).




Przykład nacierek na modelu mellpapa Latający Holender

Dodam jeszcze, że w kolekcji są elementy z blaszki mosiężnej i akcesoria odlewane z metalu, które będzie można pomalować podobną techniką.
Więcej w temacie:

MALOWANIE METALOWYCH DETALI


Do tej pory pisałem o malowaniu wnętrza (łączy się to z pokładami, które mogą mieć ten sam kolor co wręgi, grodzie i burty od wewnątrz), ale jak zwrócicie uwagę na materiały promocyjne, to nasza Czarna Perła z kolekcji wcale nie będzie czarna (oczywiście może być czarna, jak model mellpapy i obecnie wielu innych oraz zestawy Z.H.L.),



tylko w kolorze drewna z ciemnymi (czarnymi) elementami - część kadłuba poniżej linii wodnej, nadburcia, odbojnice, kil i stewy oraz część pawęży, no i podstawka ;-) ).


przykład jasnej wersji, nieco odbiegającej od kolekcji

Tu każdy będzie musiał podjąć decyzję czy odpowiada mu taka wersja, czy będzie model postarzał, upodabniając do filmowego pierwowzoru Czarnej Perły lub wzorując się na modelach mellpapa lub przedstawionych w » Linkowni



"szary z nacierkami" - modele postarzane, też tak wyglądał model pierwszej wersji zestawu Z.H.L.

W wersji z otwartą burtą można zastosować oświetlenie ledowe.



___________________________________________________________________________________

Opcja 2 - ZDEJMOWANE BURTY


Bardziej doświadczeni modelarze mogą oczywiście pokusić się o wykonanie zdejmowanych burt (samo formowanie jest dość trudne, ale wykonalne).
Na II Wystawie SHIPREPLICA 2011 w Gdyni, był model SJB z "klapami burt" (w trakcie budowy), po otwarciu widać było wnętrze.


Ale jak widać na zdjęciu, modelarz jako zawiasów użył niezbyt estetycznej taśmy klejącej (być może użył tego rozwiązania tylko na czas wystawy). Tutaj jest pole na własną inwencję twórczą lub na rozwiązania podpatrzone z innych modeli.

__________________________________________________________________________________

Opcja 3 - PEŁEN KADŁUB


Zakryty kadłub, bez pokazywania wnętrza, a co za tym idzie bez robienia tej całej inscenizacji (ale przy otwartych wszystkich ambrazurach trzeba będzie wykonać więcej dział lub atrap dział). Można też wybrać opcję z przygotowaną do salwy tylko jedną burtą, drugą z zamkniętymi ambrazurami. Ja (przynajmniej na razie ;-) ) optuję za tą wersją (nie prenumeruję, więc mogę pozwolić sobie na taką ekstrawagancję ;-) :lol: )


_________________
Pozdrawiam
Karol