Kolekcje zeszytowe - DeAgostini - Le Soleil Royal

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 3 lat temu

2018-10-10

 

LE SOLEIL ROYAL

 

WŁOCHY

 http://www.deagostiniedic...oyal/index.html


Zanim doczekamy się pierwszej relacji z budowy, możemy je sobie zobaczyć na stronie forum DeA.

 

 Le Soleil Royal w kolekcji DeAgostini we Włoszech

http://www.deagostinipass...co/soleil-royal

[linki nieaktualne]

:arrow: Obecnie włoską stronę można znaleźć pod linkiem

https://www.model-space.c...t-completo.html

 [ uaktualnienie na maj 2019 ]

Pakiety włoskie, oprócz instrukcji zawierają zawartość zeszytów - czego nie ma w angielskiej i niemieckiej wersji.ANGLIA

NIEMCY
_________________

Niestety instrukcje które można pobrać na ww. stronach nijak się mają do aktualnie wydawanych kolekcji SL m.in. na wschodzie.

Co prawda zasada budowy kadłuba jest prawie we wszystkich kolekcjach taka sama, to jednak warto wiedzieć, że obecnie została zmodernizowana. Przedstawię kilka różnic, które zauważyłem.
Powyższe instrukcje dotyczą starszej wersji z miękkiej sklejki (4 mm), ciętej waterjetem (jak Galeon i ST), a obecne są z twardej sklejki (3 mm) ciętej laserem.


numer 1 starsza wersja kolekcji


numer 1 obecnie wydawanej m.in. na wschodzie
 
_________________________________________________________
 

ZESZYT 2


numer 2 starszej wersji - Działa i lawety są niezgodne z epoką i wiedzą historyczną


numer 2 nowszej wersji - działo z lawetą jest wzorowane na tym muzealnym.
Na lufie jest dekor, delfinki i nawet charakterystyczne grono na deklu w kształcie rogatej głowy.

____________________________________________________________________________
 
Wręga 1 w numerze 3Wręga 1 w numerze 8Jak widać są inne elementy w zeszytach, inaczej profilowane wręgi nr 1 i 2 (i pewnie inne), ponadto w starszej wersji wszystkie wręgi były "monolitem", w obecnej składają się z trzech części (znane nam z Victory, SotS, XII i Vasy). W nowej wersji są też inaczej rozwiązane wnęki ambrazur (głębokie znane z wymienionych już kolekcji).
Inne różnice wyjdą w trakcie budowy.

_________________
 
Zasadniczą różnicą jest poszywanie kadłuba - w starszej wersji powyżej lini wodnej poszywać będziemy sklejką z wyciętymi już ambrazurami (jak w kolekcjach Galeon i Santisima Trinidad)


poszycie ze sklejki

W drugiej wersji jest poszywanie listewkami i wycinanie ambrazur wg szablonu (jak w kolekcjach Victory, SotS, XII i Vasy)- szczegółowiej opisałem w temacie:

» Poszycie burt / Ambrazury
http://santisimatrinidad....opic.php?t=2444


W nowszej wersji są też inaczej rozwiązane wnęki ambrazur (są głębokie znane z wymienionych już kolekcji).


w tej wersji będą dłuższe atrapy dział

W starszej (tej u nas) otwory ambrazur są płytkie i kilka koliduje z wręgami.jeżeli robimy wg instrukcji, to się tym nie przejmujemy (jakieś rozwiązanie pokażą ;-) ).

Modelarze stosowali różne rozwiązania np. wycinanie wrębów we wręgach na zaślepki z kolekcjija w modelu ST poszedłem dalej i robiłem pogłębione kasetony, ale trzeba będzie "wydłużyć" atrapy dział.
http://santisimatrinidad....c.php?p=334#334
Inne różnice wyjdą w trakcie budowy.
 
__________________________________________________________________
 
OZDOBA LUSTRA

Dla porównania tych detali trzeba było trochę poczekać, gdyż w starej kolekcji był z zeszytem 1,pozłocony jednoczęściowy odlew,

a w nowej w zeszycie 93 będzie kilka metalowych odlewówC - Apollo - Król Słońce (bardziej dopracowana twarz choć przez zarost wygląda starzej niż u Beraina)
E - konie lewe (wzorowane na Tanneronie)
F - tron (rydwan)
G - konie prawe
H - mgła
B, D - ognie, ogony końskie :?: (wzorowane na Tanneronie) w tej wersji to jakaś nadinterpretacja twórcza;

do sklejenia i pomalowania.Na modelu.Jest to dużo lepiej wykonane niż było pokazane z błędami w materiałach promocyjnych (i na okładkach zeszytów) ewidentnie przedstawiającym starszy model (Tannerona z pięcioma oknami).i wraz z oknami bardziej trzyma się wersji Beraina.Nie wiem czy było to zamierzeniem wydawnictwa (z materiałów promocyjnych to nie wynikało), ale teraz wyraźnie widać, że starsza wersja to model (w ozdobach i układzie okien na lustrze - 5 otworów) wzorowany na modelu TANNERONA, a nowa wersja wzorowana na szkicach BERAINA (6 otworów okiennych).


I jeszcze jedna ciekawostka - w nowej kolekcji latarnie rufowe i na maszcie będą świecić (niestety "okablowanie" ciągną po pokładach i nieco "ordynarnie" maskują).

Na niemieckiej stronie kolejnych 6 paków z instrukcjami (do zeszytu 112).

Marek napisał/a:
...
Jestem przekonany, że modelarz doświadczony nie będzie miał pełnej satysfakcji ani budując "Hiszpana" (ocCre) ani "Niemca" (Artesania Latina) bo tu i tu będą błędy oraz wady.
...

Po przejrzeniu kolejnych instrukcji nie sposób nie zgodzić się z Markiem - błędy w nowszej wersji mnożą się jak króliki img src="http://santisimatrinidad.jun.pl/images/smiles/devil.gif" alt="" title="" border="0" align="top" />
_________________
 
DZWON OKRĘTOWY

Elementy dzwonu dostaniemy w numerze 69 (zestawowa masówka), a będzie sklejany z numerem 108 - efekt końcowy taki sobie (tralki wybitnie zestawowe). Jeżeli ktoś zechce waloryzować, będzie sporo na inwencję twórczą ;-)W nowym zestawie są dwa dzwony (dziobowy i rufowy). Pierwszy w numerze 66, drugi w 69.
Elementy są zdobniejsze, również elementy relingów. Brak jest niestety drewnianego jarzma nad dzwonem.tu instrukcja nieco przesadziła z długością ringabuliny


 
 

_________________________________________

 

 Jeżeli ktoś zdecyduje się na taką opcję, to faktycznie niech użyje krótszej (i nieco cieńszej) linki.

Zwracam jednak uwagę, że ta opcja jest niewłaściwa dla epoki, ringabulina nie była mocowana do serca dzwonu lecz do pręta połączonego z drewnianym jarzmem nad dzwonem.
Co dobrze widać na replice Hermionechociaż na tejże Hermione widać, że ta linka mogła być długa.Polecam temat
» [Le Soleil Royal] DZWON OKRĘTOWY / WALORYZACJA
http://santisimatrinidad....p?p=19442#19442


PS
Co nie znaczy, że nie znajdziemy przykładu właśnie takiego mocowania ringabuliny do serca dzwonu jak w kolekcji, bo znajdziemy np. na replice rosyjskiego Sztandarta :-)


_________________
 

Klapy ambrazur

Wziąłem na tapet temat bardzo odległy, mianowicie klapy ambrazur (malowania bodajże z numerem 110).

W naszej kolekcji klapy na zewnątrz będą w kolorze mahoniu (jak poszycie - listwy sapeli), a od wnętrza będą malowane na kolor czerwony. Producent nie zaproponował ani dekoracji, ani zawiasów, a jedynie szpilkę oczkową z pierścieniem (dobre i to ;-) choć powinny być 3 do 4).W nowszej kolekcji z numerami 97, 101, 103 i kolejnymi są blaszki fototrawione z zawiasami klap (wersja uproszczona) i metalowe odlewy lilijek.Klapy z obu stron będą malowane na niebiesko (jak burty), lilijki na złoto. Na zewnątrz oprócz zawiasów będzie szpilka oczkowa (brak na razie pierścienia).Jest to jakiś pomysł na dodanie do naszej wersji np. lilijki, a dla bardziej ambitnych - zawiasów, dodałbym również wewnątrz i na zewnątrz po dwa pierścienie do podnoszenia i opuszczania klap oraz imitację gwoździowania klap.

Zobacz temat:
» Klapy ambrazur - waloryzacja
http://santisimatrinidad....p?p=19539#19539

 

_________________

 

O tej różnicy już pisałem, teraz możemy wreszcie porównać elementy obu kolekcji.

Okna galerii balkonowej


z lewej Tanneron, z prawej Berain

W naszej kolekcji z numerami 93, 99 i 101 (z zachodnich instrukcji) otrzymamy sklejki z pięcioma otworami okienno-drzwiowymi (Tanneron).Wg instrukcji malujemy je na złoto, a płaszczyznę lustra na jasnoniebiesko imitując szyby.Można sklejki podkleić folią, barwną lub np. czarną, albo pomalować na czarno, jak widać poniżej.Do porównania mamy też zestaw Mantua, tu okna lustra wycięte są na jednaj sklejce i jak widać mają większe płyciny podokienne.Kolejną różnicą jest jeszcze sklejka lustra/pawęży - w zestawie są ażury okienno-drzwiowe, co pozwala robić szyby (nawet z podświetleniem).

Obie wersje są uproszczeniem i stylizacją, i jak widać nieco odbiegają od modelu Tannerona.

W drugiej kolekcji w zeszycie 92 i zeszycie 105 jest mosiężna wytrawka i sześć otworów okienno-drzwiowych z ozdobami (Berain) oraz na imitację szyb czarna folia.W tej kolekcji instrukcja radzi po zagruntowaniu pomalować wytrawki na kolor jasnego drewna.

____________________________________________________________________________

Tym razem zacznę inaczej - od nowszej kolekcji ;-)

Ozdoby lustra

Po dzisiejszym poście [Le Soleil Royal] Galeria boczna robię korektę wczorajszego wpisu.

W zeszycie 104 nowszej kolekcji są dalsze ozdoby galerii rufowej - figury Chronosa na daszku burtowym i rzeźby Trytona na podstawy dolnego balkonu.


rzeźby wyglądają realistycznie

W naszej kolekcji ozdoby podstawy będą w numerach 116 i 117,
a figury w 120 i 121.
O ile w naszej kolekcji ozdoby podstaw, choć bardzo uproszczone, to jednak przypominają te z modelu Tannerona (aniołki z girlandami "w liściach"),
to nie mam pojęcia dlaczego w kolekcji jest bóg Chronos i bóg Tryton - bo nie ze znanych rysunków Beraina.Co prawda znam ten motyw z rysunku z relacji i modelu Michela Sauniera, ale to nie zmienia faktu, że nie wiem skąd takie rozwiązanie.

Mam nadzieję, że postacie - jak pamiętamy z lewej Alegoria Afryki, z prawej Alegoria Ameryki - będą takie jak na projekcie Beraina i w modelu Tannerona.


Pierwsze skojarzenie faceta z kosą i klepsydrą- to "ponury żniwiarz z klepsydrą".Ale jak się zorientowałem to chyba skrzyżowanie Kronosa (bóg rolnictwa stąd kosa) z Chronosem (czas stąd klepsydra).
_________________