Powitanie

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
WojtekK
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2021, 12:34

Powitanie

Post autor: WojtekK »

Cześć, witam wszystkich Kogowiczów!
Jestem Wojtek, lat 42, mieszkam w Rzeszowie i chyba jak wszyscy tutaj w dzieciństwie budowałem modele (karton i plastik, głównie IIWW). Jakiś czas temu zaraziłem się pomysłem budowania modeli żaglowców i chciałbym tym zarazić synów.
Od dłuższego czasu podziwiam Wasze wyczyny i postanowiłem w końcu podejść do pierwszej relacji z budowy.
Trzymajcie kciuki.
Pozdrawiam
Wojtek
Mateo91
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2023, 11:49
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Powitanie Świeżak

Post autor: Mateo91 »

Witam Wszystkich !!

Jestem Mateusz zacząłem interesować się modelarstwem szkutniczym jeśli źle napisałem to mnie poprawcie. :D
Intensywnie oglądam relacje z budowy różnorakich galeonów, fregat itp. chciałbym zaczerpnąć wiedzy od tak doświadczonych wilków morskich jak zacząć przygodę czy polecacie jakiś model galeonu statku na start technikę książkę itp.

Pozdrawiam was Serdecznie wszystkiego dobrego w nowym roku.
Mateusz.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 965
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Powitanie Świeżak

Post autor: ataman »

Mateo91 pisze: 09 sty 2023, 12:48 jak zacząć przygodę czy polecacie jakiś model galeonu statku na start technikę książkę itp.
Zwykle udzielane tu sensowne rady nie spotykają się ze zrozumieniem i rzadko który początkujący z nich korzysta, a potem jest kicha... Stąd doświadczonym kolegom już nie chce się kolejny raz odpisywać, bo doświadczenie pokazuje, że dobre rady zwykle idą psu na budę.
Ale spróbuje: Stare porzekadło mówi: "Nie od razu Kraków zbudowano" Większość z tych, którzy przygodę z modelarstwem zaczynali od modelu galeonu czy fregaty... nigdy go nie ukończyli. Zdrowy rozsądek (którego początkującym a rozentuzjazmowanym zwykle brakuje) nakazywałby najpierw sprawdzić, "jak mi to pójdzie". Doskonałym sposobem na sprawdzenie swych możliwości jest dżonka, której plany można ściągnąć z KOGI, a sposoby budowy podejrzeć w wielu relacjach. Jak się okaże, że dajesz radę, to na początek jednak np jakiś prostszy zestaw, z mniejszą ilością szczegółów, mniejszą ilością żagli.. jako kolejny etap nauki. Co do książek, to taką biblią jest pozycja Wolframa zu Mondfelda " Historic ship model" a odnośnie prawidłowego olinowania pozycje Lennartha Petersona. Ale istnieje też wiele innych pomocnych publikacji. Z tym, że z publikacji dowiesz się głównie jak dany element powinie być prawidłowo zrobiony, mniej natomiast, jak ten element zrobić. Jak coś zrobić, jakie techniki, narzędzia, pomoce zastosować to najlepiej dowiesz się przeglądając relacje z budowy zamieszczane na KODZE.
Powodzenia w budowie!
Pozdrawiam
Mateo91
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2023, 11:49
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Powitanie

Post autor: Mateo91 »

Super ! Dzięki za tyle informacji ! Z pewnością skorzystam.
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Powitanie Świeżak

Post autor: TomekA »

Mateo91 pisze: 09 sty 2023, 12:48 Witam Wszystkich !!

Jestem Mateusz zacząłem interesować się modelarstwem szkutniczym jeśli źle napisałem to mnie poprawcie. :D
Intensywnie oglądam relacje z budowy różnorakich galeonów, fregat itp. chciałbym zaczerpnąć wiedzy od tak doświadczonych wilków morskich jak zacząć przygodę czy polecacie jakiś model galeonu statku na start technikę książkę itp.

Pozdrawiam was Serdecznie wszystkiego dobrego w nowym roku.
Mateusz.

https://www.koga.net.pl/forum/534.html
Awatar użytkownika
Greenhorn
Posty: 10
Rejestracja: 30 lis 2021, 22:06

Re: Powitanie

Post autor: Greenhorn »

Ja zacząłem od galeonu z zestawu i dałem radę ale trzeba nastawić się na to że zajmuje to dużo czasu. Mi zajęło to ponad 4 miesiące. Ale efekt jest zadowalający. Skończyłem w lutym rok temu i od razu napalony zabrałem się za następny model. I siedzę już prawie rok nad nim. Podejrzewam że potrzeba będzie mi jeszcze kilka lat żeby go skończyć. Z pewnością domyślacie się co to za jednostka. Robię go ale mogłem przed nim jeszcze na spokojnie zrobić coś prostszego.
20220402_150708.jpg
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Powitanie

Post autor: Jarek »

Golden Hind. Czyli Złota łania.
No rzeczywiście nasze hobby to przede wszystkim skarbonka czasu.
Ktoś kto nie ma cierpliwości, nie ma predyspozycji do tego hobby.
Wystarczy popatrzeć na zamieszczane tutaj relacje kolegów. Data rozpoczęcia i data zakończenia. To czasami kilka lat. Jest jeden nasz kolega, który buduje Bismarcka już kilkanaście lat. Ale właśnie efekt przy którym opadają szczęki wymaga wiele cierpliwości, wyrzeczeń i czasu.
Awatar użytkownika
Greenhorn
Posty: 10
Rejestracja: 30 lis 2021, 22:06

Re: Powitanie

Post autor: Greenhorn »

Złota Łania była właśnie moim pierwszym modelem. Wszystko fajnie wyszło jedak nie odważyłem się zrobić malowania który Drake miał na swoich galeonach. Po prostu bałem się że zepsuje całość. Tak jak pisałem w lutym zacząłem..... Hms Victory. Mogło być gorzej ale dzięki radom Kolegi który tutaj też miał swoją relację bo robił go z Shipyardu trochę waloryzuję ten model.
20221213_190429.jpg
ODPOWIEDZ