Santa Maria

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
HenryB
Posty: 45
Rejestracja: 05 lis 2021, 17:03
Lokalizacja: {"name":"Koszalin","desc":"Koszalin,wojew\u00f3dztwo zachodniopomorskie,Polska,pl","lat":"54.19092","lng":"16.17707&

Santa Maria - żagle

Post autor: HenryB »

Witam w Nowym Roku,

Czas na żagle.

Żagle z nadrukiem brytów z zestawu postanowiłem odłożyć na bok i uszyć własne z batystu. Panie w sklepie tekstylnym, kiedy dowiedziały się do czego mi potrzebny batyst, gotowe były rzucić pracę w sklepie i zamustrować na Santa Marię. Musiałem je jakoś zniechęcić i okazało się, że najważniejszym argumentem był brak toalety. Potrzeby toaletowe załatwiało się za burtę i do dziś tak się robi na małych jednostkach rybackich. Nie było też papieru toaletowego :o . Po załatwieniu większej potrzeby należało się podmyć morską wodą. Do wyposażenia SM dodałem więc wiaderka.
wiadra.jpg
Hindusi wynaleźli prosty sposób na zachowanie higieny: prawą ręką jemy, a lewą się podcieramy. Zasada ta obowiązuje do dziś - przynajmniej jeżeli chodzi o prawą rękę (uwaga turyści!).

Załoga SM liczyła około 40 ludzi. Marynarze pracowali, jedli i spali na pokładzie. Tylko kapitan miał skromną kajutę, w której przechowywane były mapy, przyrządy nawigacyjne i dziennik pokładowy. Pod pokładem mieszkały szczury, które w jakiś dziwny sposób były niechcianymi pasażerami na każdym statku. Oprócz szczurów pod pokładem znajdowały się: przewożony towar, zapasy słodkiej wody i żywności, zapasowe liny i płótno na żagle oraz inne materiały na ewentualne naprawy. Znane jest powiedzenie, że statki budowano z drewna, a ludzie na nich pracujący musieli być z żelaza. Pokład SM to nie jest miejsce dla kobiet - przepraszam panie z tekstylnego.

Wróćmy do żagli. Kolejne standardowe operacje to: farbowanie w herbacie, krochmalenie, prasowanie, narysowanie obrysów i brytów, a dalej szycie, wycięcie i doklejenie likliny. Do rysowania użyłem pisaka żelowego - po przeprasowaniu rysunek znika. Na koniec przyszycie do reji. Igła z podwójnie złożoną linką robiła za duże otwory na brzegu żagla. Otwory nakłuwałem więc pinezką, a następnie przewlekałem linkę z zakończeniem usztywnionym klejem CA.
SM49.jpg
SM50.jpg
SM51.jpg
SM52.jpg
SM53.jpg
Na fok i grot naniosłem przy użyciu papieru transferowego obrazki dostępne w Internecie
SM54.jpg
SM55.jpg
Dolny pas grota (bonnet) był odpinany w celu zmniejszenia powierzchni żagla. Odpinanie i przypinanie było wykonywane przez kilku ludzi jednocześnie. żeby nie dochodziło do przesunięcia brytów, na jednej i drugiej części umieszczano taki sam napis. Nawet niepiśmienny marynarz (większość!) wiedział, ze ma połączyć te same litery. Dzisiaj nazwalibyśmy to innowacją.
Awatar użytkownika
HenryB
Posty: 45
Rejestracja: 05 lis 2021, 17:03
Lokalizacja: {"name":"Koszalin","desc":"Koszalin,wojew\u00f3dztwo zachodniopomorskie,Polska,pl","lat":"54.19092","lng":"16.17707&

Santa Maria - olinowanie ruchome

Post autor: HenryB »

Witam ponownie,

Bloczki z zestawu - wszystkie w jednakowym rozmiarze - odłożyłem na bok i zastosowałem bloczki firmy "falconet" w różnych rozmiarach:
SM56.jpg
SM57.jpg
SM58.jpg
SM59.jpg
Żagiel podbukszprytowy (waterfok) w planach Amati był podwiązany na stałe pod bukszprytem, brasy, szoty i to wszystko. Dodałem raksy, topenanty i gejtawy:
SM60.jpg
SM61.jpg
SM62.jpg
SM63.jpg
Awatar użytkownika
HenryB
Posty: 45
Rejestracja: 05 lis 2021, 17:03
Lokalizacja: {"name":"Koszalin","desc":"Koszalin,wojew\u00f3dztwo zachodniopomorskie,Polska,pl","lat":"54.19092","lng":"16.17707&

Re: Santa Maria - olinowanie ruchome

Post autor: HenryB »

Witam ponownie,

Linki, linki i jeszcze raz linki ...

W przypadku foka, mocowanie reji do masztu zostało wykonane przy użyciu jednorzędowej raksy
SM64.jpg
W przypadku znacznie większego grota (rzeczywiste rozmiary to 17,2x11,7m, co daje 201 mkw powierzchni) takie rozwiązanie nie byłoby wystarczająco wytrzymałe. Elementy do trójrzędowej raksy znalazłem w zestawie
SM65.jpg
SM65.jpg (25.84 KiB) Przejrzano 1954 razy
Ale co dalej?
Grotmaszt ma opaski wzmacniające i jakoś raksa musi się przez nie przetoczyć - tylko jak? Rozwiązanie pokazane na etykietce producenta wydaje się być dużym uproszczeniem
SM66.jpg
Wolfram zu Mondfeld (Historic Ship Models) podaje, że liny raksy z lewej burty były mocowane na stałe do reji, a z prawej burty przewlekane przez kauszę zamocowaną do reji, następnie związane razem i poprowadzone do pokładu
grotraksa.jpg
Umożliwiało to luzowanie raksy na czas podnoszenia lub opuszczania grotreji.
Moje wykonanie:
SM67.jpg
SM68.jpg
SM69.jpg
Awatar użytkownika
HenryB
Posty: 45
Rejestracja: 05 lis 2021, 17:03
Lokalizacja: {"name":"Koszalin","desc":"Koszalin,wojew\u00f3dztwo zachodniopomorskie,Polska,pl","lat":"54.19092","lng":"16.17707&

Santa Maria - c.d.

Post autor: HenryB »

Witam ponownie,

Trochę drobiazgów do ustawienia na pokładzie przed olinowaniem
SM70.jpg
SM71.jpg
SM72.jpg
SM73.jpg
SM74.jpg
SM75.jpg
SM75.jpg (28.04 KiB) Przejrzano 1681 razy
SM76.jpg
SM76.jpg (34.77 KiB) Przejrzano 1681 razy
SM77.jpg
SM78.jpg
SM79.jpg
SM80.jpg
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Santa Maria

Post autor: sferoida »

Henryk, a historyjka gdzie? Same obrazki?

Oczywiście żartuję, ale tak to jest przyzwyczaić, a potem wprowadzać zmiany. Teraz łatwo Ci nie popuścimy :)
A obrazki zacne. Gościu co skręca linki wymiata.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
HenryB
Posty: 45
Rejestracja: 05 lis 2021, 17:03
Lokalizacja: {"name":"Koszalin","desc":"Koszalin,wojew\u00f3dztwo zachodniopomorskie,Polska,pl","lat":"54.19092","lng":"16.17707&

Re: Santa Maria

Post autor: HenryB »

Witam ponownie,

I tak po ponad roku (z przerwami) kończę budowę modelu Santa Maria z zestawu Amati. Dziękuję kolegom modelarzom za wsparcie tak potrzebne początkującemu modelarzowi. Szczególnie dziękuję TomkowiA za rady i przykłady realizacji niektórych szczegółów. Bardzo zabawna była dla mnie informacja o dziurze dla niezdary (lubber's hole) w marsie.
SM81.jpg
SM82.jpg
SM83.jpg
SM84.jpg
SM85.jpg
SM86.jpg
SM87.jpg
SM88.jpg
SM89.jpg
SM90.jpg
SM91.jpg
Na koniec kilka słów o flagach na masztach. Jakość flag z zestawu nie jest najlepsza - nie dają się formować w fale, co na wietrze wyglądałoby naturalnie. Próbowałem formowania na lekko rozgrzanej lutownicy, ale bez pozytywnego skutku.

A teraz historyjka, o którą upomniał się sferoida.

Na flagach czteropolowych, w dwóch polach widoczny jest herb Kastylii (zamek), a w dwóch herb Leon (lew). Królestwo Kastylii i Leon (hiszp. Castilla y León) powstało w wyniku unii personalnej w 1230 roku, a jego pierwszym monarchą był Ferdynand III. W czasach Kolumba, królestwem rządziła Izabela I Kastylijska. W wyniku małżeństwa z królem Ferdynandem Aragońskim, unia powiększona została o Aragonię, dając początek dzisiejszej Hiszpanii. Flaga na fokmaszcie zawiera koronowane litery I oraz F, symbolizujące Izabelę i Ferdynanda połączonych krzyżem. Papież nadał królewskim małżonkom wspólny tytuł "Królowie Katoliccy". Przez to nadanie przysługiwał im i ich potomkom tytuł "Jego/Jej Katolicka Mość" (w tłumaczeniu na staropolski).
Przy okazji warto wspomnieć, że władcom Węgier przysługiwał tytuł "Król Apostolski", a król miał przywilej niesienia przed nim krzyża przez biskupa w trakcie publicznych wystąpień.
Królom portugalskim przysługiwał tytuł "Król Najwierniejszy", a do monarchy należało się zwracać przez "Jego Najwierniejsza Mość"
Królom francuskim natomiast przysługiwał tytuł "Król Arcychrześcijański", np. Ludwik XVI nosił tytuł: "Z Bożej łaski Arcychrześcijański król Francji i Nawarry".
Czego to ludzie nie wymyślą, żeby podnieść własne ego.
A tak bardziej współcześnie, ostatnie słyszałem, że pani sprzątaczka to teraz "administrator porządku".

Pozdrawiam
Henryk Budzisz
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Santa Maria

Post autor: sferoida »

Tak tylko żartem się upominałem, aczkolwiek przeczytałem kolejny odcinek z ogromnym zaciekawieniem, dziękuję.
A model prezentuje się rewelacyjnie, wielkie gratulacje.
Mam nadzieje, ze coś tam następnego czeka w kolejce.
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Santa Maria

Post autor: Siberian »

Piękny model, choć z zestawu:).
Gratuluję nie tylko kunsztu modelarskiego, ale i niemałej wiedzy historycznej.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria

Post autor: Witek... »

Henryku dziękuję za dużo ciekawostek w Twojej relacji. Mam nadzieję, że masz już pomysł na kolejną i będzie równie interesująca. Model prezentuje się świetnie, bardzo dobra robota.
Pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
koziobrody
Posty: 18
Rejestracja: 13 lut 2013, 22:37

Re: Santa Maria

Post autor: koziobrody »

Ja używam na "twardą" flagę lakier do włosów.
ODPOWIEDZ