[P] Pokład czym przyciemnić

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 52
Rejestracja: 15 lis 2015, 19:12

[P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: tomo11 »

Witam, mam do was pytanie czym najlepiej pomalować pokład, żeby go troszkę przyciemnić. W chwili obecnej wygląda tak
Obrazek
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: Borek »

Nakładasz pokost lniany i po chwili wycierasz ściereczką. Zrób sobie najlepiej próbki czy taki kolor będzie Ci pasował
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 52
Rejestracja: 15 lis 2015, 19:12

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: tomo11 »

A czy taki pokład jak wam pokazałem jest wskazane czymś przelecieć?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: TomekA »

Poklady zaglowcow byly dosc jasne - od czestego szorowania woda morska i specjalnymi kamieniami (podobnymi do pumeksu) przez zeglarzy, a takze od naslonecznienia. Wspolczesne zaglowce - muzea czesto tego nie pokazuja bo ichnie poklady nie sa juz tak regularnie szorowane. Ale porownaj z pokladem np. Daru Mlodziezy - aktywnego obecnie zaglowca...
Ja bym ten Twoj poklad pociagnal tylko olejem Dunskim, albo tungowym, czy chocby lnianym.
Jesli chcesz by Twoj poklad byl ciemniejszy, mozesz tez uzyc np. szelaku o kolorze bursztynowym - ten jednak zostawi poklad bardziej blyszczacym...
Poprobuj najpierw na kawalku drewna ktory uzyles do Twego pokladu.
Załączniki
Dar Mlodziezy09.jpg
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 52
Rejestracja: 15 lis 2015, 19:12

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: tomo11 »

Zależało mi by na takim kolorze pokładu, czy pokost właśnie mi da taki kolor?
Obrazek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: Siberian »

Pokost na pewno jeszcze przyciemni kolor drewna. Ja do malowania pokładów stosuję lakier bezbarwny matowy, choć zdaję sobie sprawę, że to nie jest praktyka zgodna ze sztuką modelarstwa szkutniczego. Taki lakier jednakowoż, pozostawia kolor pokładu w jasnym odcieniu.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: ralfee3 »

Ja używam kaponu. Kolor brzozy na pokładzie pozostaje nie zmieniony.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: Emerjan »

Tomo11 zadał nie precyzyjne pytanie bo nie wiemy z jakiego materiału ma zrobiony ten pokład, czy jest to drewno (a jeśli to jakie) czy jest to karton a może jeszcze coś innego. Ponadto chciałoby się wiedzieć z którego wieku był okręt którego model buduje. Z pewnością chciałoby się uzyskać efekt przedstawiony na zdjęciu przez Tomka który pokazuje pokład z drewna tekowego wysmaganego już słońcem, wodą i wiatrem uszczelnionego pastą PRC wulkanizowaną na gorąco. Jeśli ktoś pamięta mahoniowe jachty z 70 i 80 ubiegłego stulecia (np. opale) to takie pokłady posiadały. Uzyskanie podobnego efektu na modelu jest niezmiernie trudne i dlatego jak podpowiadają koledzy najlepszą metodą są kolejne próby i wybór najlepszej z nich.
Pozdrawiam Janek.
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 52
Rejestracja: 15 lis 2015, 19:12

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: tomo11 »

Witam ponownie to dodam że listewki są z lipy a model który buduje to Santisima Trinidad
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: [P] Pokład czym przyciemnić

Post autor: Emerjan »

Teraz doskonale Cię rozumiem. W zestawach Ocre stosują takie "cukierkowe" kontrasty, biały lipowy pokład z czerwono-brunatnym sapeli w zabudowie. Nie wszystkim się to podoba- mnie też. Masz zagwozdkę bo drewno lipy źle się wyprawia-bejcuje. Wiele lepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie pokładów listewkami z brzozy. Możesz wypróbować na paru listewkach rozcieńczoną denaturatem bejcę alkoholową np. sosna z kropelką hebanu ale to kwestia indywidualnej oceny i szeregu prób.
Janek
ODPOWIEDZ