francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Faktycznie! Sliczne modele - GRATULACJE!!!!
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okręt 74-działowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Wiązanie want z talrepami - ukończone.

297 bending shrouds.jpg
299 bending shrouds.jpg
300 bending shrouds.jpg
301 bending shrouds.jpg
302 bending shrouds.jpg
303 bending shrouds.jpg
304 bending shrouds.jpg
305 bending shrouds.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Powolutku ide w gore. Wytoczylem gorne maszty (topmasts) i sklecilem tzw. trestletrees i crosstrees (nie wiem, jak to Wy nazywacie po polsku. Saling?). Plus dalsza odrobinka olinowania stalego (trzeba mi przyciac te "wasy" od wyblinek).

Rozproszony przez inne prace przydomowe i przyogrodkowe, ostatnio mam niewiele czasu na modelowanie... :(
Załączniki
312 fore and main  trestletrees & crosstrees.jpg
313 fore and main  trestletrees & crosstrees.jpg
314 fore and main  trestletrees & crosstrees.jpg
315 fore and main  trestletrees & crosstrees.jpg
316 fore and main  trestletrees & crosstrees.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Ostatnio jestem w trakcie instalowania olinowania stalego. Pracy mnostwo a efekty prawie niezauwazalne!

Dzis skonczylem plątać wszystkie trzy pajęczynki - detale na kazdym maszcie, zwane w zargonie anglosaskim jako crows feet (nie znam polskiego odpowiednika), tudziez katarpiny i tzw. futtock shrouds (podwantki?) z ichnimi wyblinkami.
Uff! Oczy mi zaczely odmawiac posluszenstwa i rece drżeć, ale te detaliki na szczescie juz mam za soba!
Jeszcze baksztagi i powoli zaczne myslec o przygotowywaniu rei i ichniego olinowania ruchomego!
W miedzyczasie zostaly mi do zbudowania szalupy...
Garstka fotek ze stanu obecnego.
Pozdr.
Tomek
Załączniki
317.jpg
318.jpg
320 bow.jpg
322 fore crowsfeet, catharpins, and futtock shrouds.jpg
325 forecastle.jpg
327 quarterdeck.jpg
328 quarterdeck & poop.jpg
323 poopdeck and portside quartergalleries.jpg
331 stern gallery from port.jpg
Awatar użytkownika
Artek
Posty: 83
Rejestracja: 31 maja 2011, 14:57

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: Artek »

Nie chcę nabijać postów... ale muszę : poezja. :o
Awatar użytkownika
kbuczen
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: kbuczen »

Szczere gratulacje . Przepiękny okręt , perfekcyjnie wykonany . Duże wrażenie robi kolorystyka drewna , oczywiście książkowe olinowanie . Bomba :)
Awatar użytkownika
Emerjan
Posty: 138
Rejestracja: 13 wrz 2019, 09:03

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: Emerjan »

Nie będę uczył księdza pacierza ale zaryzykuję. Sprawdź Tomku czy crows feet nie były przypadkiem wybierane talią z dwu bloczków. U anglików i holendrów to reguła ale francuzi mogli chodzić swoimi drogami. Aktualnie też robię olinowanie i czuję tą próbę cierpliwości podobnie jak Ty. Stosuję metodę pracy z " do skoku" czyli jak poczuję chęci to siadam na 1-2 godziny i na tym koniec. Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Zgadza sie to co piszesz odnosnie Anglikow i Holendrow (moze tez Skandynawow i Hiszpanow czy Jankesow?). Naciag owych Wronich Lap (Crows' feet) byl regulowany za pomoca krotkiej talii z dwoch bloczkow czy nawet jufersow.
Francuzi zawsze musza byc inni od reszty swiata i chetnie to demonstruja, nawet dzis.
Ja w budowie swego modelu wzoruje sie na Boudriocie i jego 4tomowej monografii pt. "Okret 74dzialowy". Jest to monumentalna praca (te ksiazki), bardzo drobiazgowa, wraz z planami i rysunkami perspektywicznymi.
W koncu, na kims musze sie wzorowac, bo sam nie znam sie na tym zanadto i tylko probuje to powielic w swym modelu. A J. Boudriot spedzil nad studiowaniem tego tematu (szkutnictwo we Francji w epoce zagla) cale swoje zycie, wiec mysle, ze facecik sie orientuje w temacie. Zreszta, on jest i dzis (jak i byl za zycia) na swiecie bardzo respektowany i ludzie mu zazwyczaj ufaja co do tych spraw
Zalaczam dwa skany z jego 3 tomu, pokazujace jak to bylo rozwiazane u Francuzow (przynajmniej na przykladzie tego okretu). Ten krotki, podluzny odcinek z drewna z ponawiercanymi otworami, przez ktore przechodzily linki od tych wronich lap (nazywa sie euphroe), byl umocowany do sztagu za pomoca metalowego 'pierscionka' i zwyklego przewiazu (zaznaczylem strzalkami), a naciag owych lap byl indywidualny poprzez naciaganie poszczegolnych linek w owej "pajeczynie".

Dzieki za uwage! :)

Pozdr.
Tomek A.
Załączniki
crow's feet & euphroe copy.jpg
euphroe.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Dzieki Kolegom za slowa pochwaly, ktore jednoczesnie sa zacheta do dalszej pracy!!! :D
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Niewielki postep prac przy olinowaniu stalym. Baksztagi, tudziez olinowanie gornych pieter masztow, etc...
(przepraszam, ze model jest bardzo zakurzony z racji prac przy nim!)
Pozdr.
TomekA
Załączniki
335 fore channel.jpg
338 starboard side.jpg
339 main channel & quarterdeck.jpg
340 forecastle & waist.jpg
341 beakhead & bowsprit.jpg
342 bow from starboard.jpg
ODPOWIEDZ