San Martin 1:192

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: San Martin 1:192

Post autor: ralfee3 »

Mikroskopijna, ale czyściutka robota.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

ralfee3 pisze: 27 sty 2021, 22:01 Mikroskopijna, ale czyściutka robota.

He, he w precyzji i kreatywności jesteś niedościgłym dla mnie niedościgłym mistrzem. Dzięki Twojej relacji uczę się korzystać z frezarki bo z hebanu ręcznie nie byłbym w stanie wykonać tak małych elementów.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

Prace postępują. Podziurawiłem górną część burt za pomocą genialnych mikro pilników jubilerskich. W tej skali zwykłe drobne pilniki są niestety nieprzydatne. Części kadłuba jedynie przyłożone. Sklejone zostaną dopiero po wykonaniu pokładów.


Okleiłem wewnętrzna część kadłuba. Listewki grusza szwajcarska 0,3 mm naklejona na "zahartowanym" cienkim papierze.
Żeby się nie falował papier namaczam go, rozprostowuję a następnie suszę rozpięty na deseczce. Dzięki temu nie odkształca się klejony z listewkami. NIe miałem weny żeby kleić listewki cięte na 1 mm więc tylko naciąłem listewki markując listwy. I tak wewnętrzna strona burt do malowania.

Niestety dalej bejcowanie bukszpanu nie przynosi zadawalających efektów. Na deseczce widać różną intensywność krycia mimo, że bardzo już uważałem. Nie wiem jak z tego wybrnąć.

Ktoś wie jak zrobić, żeby zdjęcia wklejać w tekst postu a nie na samym końcu?
Załączniki
IMG_9226.JPG
IMG_0269.JPG
IMG_3170.JPG
IMG_3050.JPG
IMG_4886.JPG
IMG_1847.JPG
IMG_8591.JPG
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: San Martin 1:192

Post autor: Siberian »

"Ktoś wie jak zrobić, żeby zdjęcia wklejać w tekst postu a nie na samym końcu?"

Jest w edytorze opcja "umieść w treści wiadomości". To proste.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

Roboty powoli postępują. Ostatni raz robię modelik bez sensownych planów. Układ pokładników to jedynie fantazja i przypuszczenie bazujące na rekonstrukcji galeonu z samego początku XVII w. Tak czy inaczej to 100 lat niemal po budowie San Martin. W jakimś akademickim opracowaniu dotyczącym budowy portugalskich "indiamanów" na całej długości pokładu przewidziano jedynie solidne poprzeczne belki. Tak czy inaczej poćwiczyłem przed budową bardziej skomplikowanych jednostek.
IMG_7157.JPG
IMG_6274.JPG


W kabinie kapitańskiej przewiduję kawałek podłogi diagonalnej wykonanej z hebanu i bukszpanu.
IMG_4793.JPG


Ster będzie ruchomy. :lol: Na razie nic nie poklejone jedynie luźno pasowane.
IMG_1859.JPG
IMG_6251.JPG
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: San Martin 1:192

Post autor: oksal »

sotter pisze: 18 lut 2021, 00:13 Ostatni raz robię modelik bez sensownych planów. Układ pokładników to jedynie fantazja i przypuszczenie bazujące na rekonstrukcji galeonu z samego początku XVII w.
Plany, to zmora budowy. Do RW kupiłem plany za 103 ówczesne marki niemieckie. Niby wszystko fajnie, ale niedawno na stronie holenderskiego muzeum znalazłem oryginalne rysunki rzeźb rufy do RW... i wszystkie wykonane modele mają źle. Ja też mam zły pas rzeźb nad linią pawęży. Te górne rzeźby zrobię tak jak ma być. Różne kwiatki w czasie budowy wychodzą.

Twój SM robi wrażenie. Pięknie Ci to wychodzi.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

Prace w drobnych rozmiarach. Po raz pierwszy robiłem schody. Grubość stopni to całe 0,3 mm. Kabestan musi być pozbawiony jeszcze naddatku na górze ale za coś trzeba chwytać. Nie mam pojęcia jak otwory w jego kolumnie przekształcić w "kwadraty" bo mają średnicę 0,4 mm :roll:

IMG_4794.JPG
IMG_7332.JPG



Wytoczyłem również pierwsze części masztów.
IMG_6326 2.JPG
IMG_3598 2.JPG
Załączniki
IMG_7961.JPG
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: San Martin 1:192

Post autor: oksal »

Cześć
sotter pisze: 24 lut 2021, 01:10 Nie mam pojęcia jak otwory w jego kolumnie przekształcić w "kwadraty" bo mają średnicę 0,4 mm
Janek, tak na szybko, robiłem to przy większej skali:) Najłatwiej to spróbuj "wyciosać" ostrosłup z bambusowego patyczka do szaszłyków. I po prostu rozwiedź ten okrągły otwór. Ja to mam taki szpikulec o kształcie ostrosłupa i walca- grzybka wypiłowane z gwoździa. Tym rozwodzę na przykład rury- wylewki zęz (stąd kształt grzybka) Ostrosłupem rozwodziłem kabestan Endeavour'a. Choć tam było łatwo, bo otwory w kabestanie nie nawiercałem, ale zrobiłem z ósemek ciętego plastra drewnianego koła. Tak jak przewidywały rysunki z anatomy.

SM rewelacyjnie wygląda. Jest coś w tych maleństwach takiego, co świadczy o ich wielkości. Mnie się Twoja robocizna bardzo podoba. Podglądam jak zrobiłeś stewę rufową i mam pomysł na swoją, ale nie mogę się ostatnie skupić. Myśli mi błądzą tu i tam...
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

Prac ciąg dalszy, w końcu zdecydowałem się na barwienie bukszpanu bejcą. Zarówno olej duński jak i pokost lniany praktyczne nie zmienia jasnego odcienia drewna. Na całość poszedł lakier poliuretanowy, całość zostanie jeszcze zmatowiona na po ukończeniu prac nad pokładem.
IMG_5850.JPG
Dziub to jedyne miejsce gdzie teoretycznie można dojrzeć fragment najniższego pokładu ale i to się zmieni po rozbudowie dziobowego kasztelu.
IMG_7968.JPG
IMG_9908.JPG

Rufę czeka jeszcze sporo prac "wykończenia wnętrz"
IMG_3379.JPG
IMG_5603.JPG
IMG_8662.JPG

Schody w zejściówkach nie wklejone. Gretingi czeka delikatne szlifowanie i usunięcie zapylenia.
IMG_3812.JPG
IMG_9748.JPG
IMG_2822.JPG
IMG_5933.JPG


W kabinie kapitańskiej podłoga hebanowo-bukszpanowa. Przymierzona ścianka kajuty przed obróbką. Okna jedynie z wklejoną blaszką fztorawiona przed "szkleniem".

IMG_6429.JPG
IMG_3260.JPG
IMG_4318.JPG

Klejenie obu części kadłuba dopiero po ukończeniu wszystkich pokładów.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: San Martin 1:192

Post autor: sotter »

Szanowni! Kończę etap pokładów. Dużo się nauczyłem podczas prac na tym etapie. W końcu opanowałem bejcowanie - przy tej wielkości sensownie jest bawić "prefabrykaty" i dopiero kleić. nadchodzi moment sklejenia kadłuba, wklejenie schodów etc.
Ostatni poziom pokładu rufowego wklejał będę już po scaleniu kadłuba.

Z przykrością stwierdzam, że heban przy całym swoim pięknie jest bezużyteczny praktycznie przy dzierganiu drobnych elementów - kruszy się niemiłosiernie.

Czas też poprawić estetykę fot, bop ten bajzel w tle wygląda okropnie.
Załączniki
IMG_6220.JPG
IMG_3453.JPG
IMG_7802.JPG
IMG_8629.JPG
IMG_0613.JPG
IMG_3411.JPG
IMG_8523 2.JPG
IMG_4454 2.JPG
IMG_0963.JPG
IMG_7449.JPG
IMG_9796.JPG
ODPOWIEDZ