Literatura Szkutnicza

Przegląd biblioteki szkutnika
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Literatura Szkutnicza

Post autor: PawelCH »

Witam Wszystkich
Nabyłem dzisiaj książkę"ARCHITECTURA NAVALIS MERCATORIA".
Szczerze mówiąc jestem bardzo rozczarowany, bo liczyłem na coś więcej.Książka owszem posiada wiele rysunków,ale są to rysunki drukowane jednostronnie przeróżnych jednostek.Rysunki przedstawiają zazwyczaj widok z boku wraz z liniami teoretycznymi, oraz wręgi.Format książki trochę większy niż A4 a na jednej stronie są zazwyczaj 2 lub3 okręty, więc szczegółów nie widać żadnych.Rysunki oczywiście nie opisane przedstawiaja raczej różne typy jednostek.Poniżej zdjęcia jak to miej więcej wygląda.Jeżeli któryś z kolegów spotkał się z tą książką to bardzo proszę o opinię.Ja osobiście odradzam zakup!
pozdrawiam
paweł
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Paweł
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: PawelCH »

No i jeszcze jedna pozycja, którą tym razem pragnę polecić z cyklu Anatomy of the ship "THE 74-GUN SHIP BELLONA".Książka ładnie wydana, mnóstwo rysunków, wszystkie opisane.Przy wielu rysunkach podana skala-zazwyczaj 1:96 lub 1:192.linie teoretyczne na lewej stronie obwoluty również w skali 1:96.Ksiązka jakieś cztery lata temu kosztowała mnie około 160zł.Teraz podejrzewam że cena będzie o wiele mniejsza z uwagi na łatwiejszy dostęp do tego typu literatury.Ja swoją sprowadzałem z kanady więc z tąd też taka cena.Mając tego typu książkę śmiało można sie zabrać za budowę modelu.
Pozdrawiam
Paweł
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Paweł
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: jerry_bee »

trudno porównywać te dwie książki: Chapman to raczej przegląd typów jednostek, seria Anatomy to informacje o poszczególnych okrętach. według samego Chapmana zbudować się raczej nic nie da, ale na pewno to niezła książka. aha, rysunki są opisane: na początku książki jest spis treści - każda tablica (ponumerowana po rzymsku) ma swój opis.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: PawelCH »

Witam
Panowie ja ani nie porównuje tych dwóch książek ani nie publikuje!Wyraziłem poprostu swoją opinie na ich temat.Zacząłem ten temat, aby poznać opinie innych osób .Może to i znane publikacje, ale napewno znajdzie się wiele osób, które o nich nie słyszało.A ci którzy się na nie natkną, być może będą mieli jakieś wyobrażenie co jest w tych ksiązkach, po tego typu opisach, bo po co mają kupować coś co raczej im się nie przyda.
Pozdrawiam
paweł
Paweł
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: stefan »

PawelCH napisał:
Witam
Panowie ja ani nie porównuje tych dwóch książek ani nie publikuje!Wyraziłem poprostu swoją opinie na ich temat.Zacząłem ten temat, aby poznać opinie innych osób .Może to i znane publikacje, ale napewno znajdzie się wiele osób, które o nich nie słyszało.A ci którzy się na nie natkną, być może będą mieli jakieś wyobrażenie co jest w tych ksiązkach, po tego typu opisach, bo po co mają kupować coś co raczej im się nie przyda.
Pozdrawiam
paweł


I bardzo dobrze że to opisujesz, co z tego że książki są znane kiedy nie wiadomo co zawieraja? no i nie są to rzeczy tanie więc kupować kota w worze?...
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: PawelCH »

Dzięki Stefan, że chociaż ty zrozumiałeś o co mi chodzi i po co to opisuje.:)
Pozdrawiam
paweł
Paweł
Michal1977
Posty: 74
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: Michal1977 »

Witam wieczorkiem. Bardzo dobrze że temat tak niby znany poruszony został przez Ciebie. O ww. seriach kilka razy słyszałem .Posiadałem nawet skany książki z tej serii o Victory ,mizernej jakości co prawda i bez praw autorskich:blush: . Obejrzałem przewertowałem i usunąłem z dysku. Teraz z racji tego że zaczyna mi nie wystarczać wiedza na temat budowy statków na poziomie przód to dziób tył to rufa to zacząłem poszukiwania podobnych pozycji.
Nie wiem czy jest to dobre miejsce na tego typu zapytanie ale jeśli ktoś ma na zbyciu książki z serii anatomy o Victorku oraz właśnie wymienionej tu Bellonie to chętnie odkupię. Nie odsyłajcie mnie na portale zagraniczne bo ja potrafię na razie kiepsko przelewy przez Internet robić. Może to z lenistwa.;)
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: Budrys »

Z książek z serii "Anatomy of the Ship" aktualnie są do kupienia na Allegro Essex i Bellona (THE 74-GUN SHIP BELLONA)
http://photos01.allegro.pl/photos/oryginal/322/83/55/322835508
Można popróbować licytować ;)
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: Budrys »

Dodatkowo: sprzedający jest z Warszawy, ściąga skądś książki po trochę niższej cenie. Oczywiście wynik licytacji to loteria!:ohmy:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Literatura Szkutnicza

Post autor: Emilius »

Paweł,
Nie czytasz uważnie i nie zrozumiałeś co napisałem,. Twoja riposta ma się nijak do mej odpowiedzi. Jeśli ktoś miał kiedykolwiek okazję zapoznać się z serią "Anathomy" nawet nie zaglądając do środka, to wie, że ich zwartość jest bezcenna przy budowie modelu, pokazując setki najdrobniejszych szczegółów, dla tego zachwalanie takiej pozycji i polecanie to jak słodzenie słodkiego. Dla tego forma zachwalania takiej pozycji jak to napisałeś była dla mnie zaskoczeniem. Dodam jeszcze, że każda z nich jest opracowana w tej samej konwencji.
Nikt nie zarzucał Ci, że porównujesz te książki itp ale widocznie to Twoje odczucie.
Przedstawiając jakąś książkę, lepiej jest wskazać jej zawartość bez emocjonalnych wstawek, gdyż takim sposobem jak napisałeś możemy skrytykować nawet Mondfelda "Historic Ship Models" ze względu na brak planów budowy jakiejś jednostki. Mógłbym też napisać że wszystkie książki Davies'a i Dressela są do bani bo mają mało obrazków, a opisy technik są dla początkujących w formie lania wody.
Może jeszcze inaczej abyś pojął mój wywód - "Anathomy" Bellony jest bezwartościowa dla kogoś kto buduje karaki XV wieczne, a co do "Architectura Navalis" (chyba nie doceniasz tej pozycji), jest bezcenna dla kogoś kto zechce rekonstruować jednostkę do tej pory nie opracowaną i nie publikowaną.
Zatem konkretnie - chcesz przedstawić książkę- napisz co zawiera.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
ODPOWIEDZ