L'Ocean kadłub w druku 3d

Opisy budowy jednostek żaglowych
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: Le Superbe »

Dobrze jest!
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Witam
Dawno nic nie pokazywałem. Nie za bardzo był czas i nie wszystko wychodziło tak jak bym tego chciał, ale nie ważne.
Póki nie nauczę się robić powtarzalnych desek(i kiedy będę miał czym je ciąć :roll: ) trzeba się wziąć za coś innego.

Pierwszy wybór padł na działa.

Jeszcze nie wiem jak mi pójdzie z innymi metodami więc na razie jest tylko wzornik z drewna pomalowany farbą akrylową

Jest to kilometry od tego co robi Rafał w swoim Enterprize, ale jak na pierwszy raz chyba nie jest źle :?:
DSC_0478.JPG
Tutaj taka mała układanka z lawety. Chciałem zrobić coś pomiędzy maksymalnym uproszczeniem i realizmem. Nie wyszło idealnie bo przy klejeniu tylna część poszła za bardzo do góry. Wiem,że nie jest to najpiękniejsza laweta na świecie,ale parę rzeczy sprawdziłem, kilku się dowiedziałem, a żeby temat nie był martwy błędy też trzeba pokazywać :D
DSC_0485.JPG
DSC_0480.JPG
DSC_0481.JPG
DSC_0482.JPG
DSC_0483.JPG
DSC_0485.JPG
DSC_0486.JPG
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Trochę minęło od od ostatniej aktualizacji. Prace posunęły się lekko do przodu. Doszedłem do wniosku,że szkoda marnować dekoracji z druku 3d na pierwszy model ten zostanie jako anonimowa 118-ka. W drugim powinno być mniej błędów. Pewnie już na tym etapie można ich sporo wyłapać, ale mi się podoba. Na razie nie napotkałem jeszcze na jakiś element nad którym by mnie mocno zatrzymał. Obklejona jest tylko jedna burta- chciałem zobaczyć na co mogę się natknąć co będzie problematyczne i nie popełniać tych samych błędów na drugiej stronie.

Nie udał mi się niestety zrobić rowków w pasach. To się chyba najbardziej rzuca w oczy.

Pozwoliłem sobie pożyczyć od Krzysztofa ze SZKUTNIKa wizualizację rufy L'Ocean
L'Ocean.jpg
I moja robótka
DSC_0517.JPG
DSC_0512.JPG
DSC_0516.JPG
DSC_0515.JPG
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Druga strona zrobiona. Teraz listwowanie poniżej linii wody
20221226_103659_104057.jpg
20221226_103810_104148.jpg
20221226_103921_104227.jpg
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Aktualizacja postępu na Nowy Rok.

Postęp idzie wolniej ze względu na brak czasu i to, że od razu obklejam naprzemiennie obie burty. Chciałem wysyłać zdjęcia jak już skończę, ale to nie będzie zbyt szybko. A tak przynajmniej będzie wiadomo, że projekt żyje i ma się dobrze :D . Trochę błędów wyszło, ale ciężko jest robić coś bezbłędnie pierwszy raz. Jak starczy mi sił i nie wykończę tego bejcowaniem lub malowaniem to jako trzecia opcja jest fornir orzechowy
20230205_111205.jpg
20230205_111226.jpg

Tutaj akurat pełna deska. Zobaczę jaki odcień będzie mi lepiej pasować
20230205_111325.jpg
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Listewkowanie zewnętrzne skończone.Nie będzie żadnej kolejnej warstwy forniru orzechowego. Po pierwsze ta warstwa jest już tak dopasowana, że dołożenie nawet 0,5mm będzie widoczne i nie zgra się na grubość z dolnymi odbojnikami. A po drugie to robienie tego samego od nowa: NIE NIE i jeszcze raz NIE. Moja wytrzymałość psychiczna tego nie zniesie. Co za dużo to nie zdrowo :)



Zostają dwie opcje.

1: zaszpachlowanie na równo tak żeby kadłub był monolitem. Wtedy nie będzie widać tych miejscowych szpachlowań. Niestety ma to bardzo wielki minus. Wszystko inne co wyszło dobrze nie będzie widoczne. Nie za bardzo mi się to podoba, ale być może zdołam się do tego przekonać



2: Farby/bejca. Bardziej farby bo nie wydaje mi się aby bejca zabarwiła szpachlę
K1.jpg
K2.jpg
K3.jpg
K4.jpg
K5.jpg
K6.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 383
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: TomekA »

Mysle, ze szpachlowanie kadluba i malowanie go jest dobrym wyjsciem w Twej konkretnej sytuacji. Poszycie listewkowe na Twym modelu jest niestety dalekie od perfekcyjnego, zwlaszcza ta duza szpara w prawej burcie w okolicy dziobowej (przedostatnia fotka) i nieprawidlowo polozone, sztukowane poszycie przy rufie (ostatnie zdjecie).
Szkoda, ze jesli to Twoj pierwszy model, nie zdecydowales sie na budowe czegos prostrzego i latwiejszego - i nauczyc sie na takim modelu, jak prawidlowo poszywac.
Z tego co piszesz, widze, ze juz powoli tracisz cierpliwosc nad tym modelem, a przeciez daleko jeszcze do jego ukonczenia, zwlaszcza jesli zamierzasz go zbudowac z kompletnym takielunkiem i, byc moze nawet zaglami... Ta drobnica jest ledwie zauwazalna a traci sie nad tym mrowie czasu i cierpliwosci...

Oczywiscie, gdy kadlub zaszpachlujesz i go potem pomalujesz, stracisz pod farba duzo szczegolow, nad ktorymi pracowales i ktorych teraz bedziesz zalowal. No coz, takie jest zycie - cos za cos.

Wychodzi tu na Twym przykladzie jeszcze raz koniecznosc drobiazgowego wysilku i precyzji przy konstruowaniu poszycia kadluba i zachowaniu tych zasad odpowiedniego ksztaltowania kazdej pary planek (tzw. spiling), wielokrotnego przykladania jej na sucho do kadluba i sprawdzania czy ona tam lezy ciasno obok innych, bez zadnych szpar, zafalowan i nienaturalnych sztukowan. Wiekszosc poczatkujacych modelarzy wydaje sie lekcewazyc te zasady i poszywa "na oko" i potem sa takie niespodzianki.

Zycze Ci wielu sukcesow przy dalszej budowie modelu tego monumentalnego okretu, a glownie zachowania cierpliwosci i skali przy fabrykowaniu coraz to mniejszych detali. Sam po sobie widze, ze ciagle musze sprawdzac samego siebie i hamowac swoj ped ku najrychlejszemu ukonczeniu modelu, bo ten rowniez zaczyna mnie juz meczyc swa skomplikowana anatomia, i wygladam juz czegos nowego do budowy... A tu, jak zawsze, obowiazuje zasada, ze "co nagle, to po diable..."

PS: Jesli tniesz listewki z deski, to zwroc uwage na to aby taka deska byla mozliwie jednolita, bez miejsc z ciemniejszym rdzeniem tzw. hardwood i miejsc jasniejszych z drewnem powierzchownym, bardziej miekkim (sapwood). Trudno cos z takiego materialu wybrac. Sloje tez powinny byc geste i biec w miare prosto a nie byc pofalowane.
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Witaj Tomku

Wiem, że nie wszytko wyszło tak jak powinno wyjść, ale jednak to co wyszło dobrze podoba mi się na tyle, że nie jestem gotów poświęcić je na rzecz ujednolicenia.

Nie, nie tracę cierpliwości do modelu to był tylko taki żart dlatego na końcu był uśmieszek. Przyznam się jednak bez bicia, że wymęczyło mnie to listwowanie i mam ochotę już to skończyć i do tego nie wracać. Być może gdybym wybrał coś mniejszego robiłbym to wg instrukcji, a tak jednak spróbowałem trudniejszej metody.


Przy rufie coś poszło nie tak, próbowałem to jakoś naprawić, ale nie wyszło. Jak widać na drugim zdjęciu z prawej strony obyło się bez sztukowania.


Wiem jak trudną oraz wymagającą sztuką jest ułożenie kadłuba tylko na jednej warstwie poszycia. Mam bardzo wielki szacunek dla ludzi którzy potrafią to robić. Z resztą nie tylko to, budowa modelu w 100% zgodnie z planami jest jeszcze bardziej wymagająca. Dla mnie to tylko zabawa, jeśli w ogóle go skończę będzie to można uznać za sukcesy. Komuś może takie podejście nie odpowiadać- trudno nie będę sobie z tego powodu włosów z głowy rwał. Przynajmniej będą namacalne przykłady czego nie robić :D


Co do innego koloru drewna na 1/3. Skończyła się po prostu deska i wziąłem kolejną. Jeśli nie miałbym w planach malowania to faktycznie byłby to niedopuszczalny błąd


Tobie również życzę powodzenia w ukończeniu 74-ki. Szczególnie, że poziom wykonanie modelu jest znacznie wyższy i jest na czym się wzorować
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Witam po małej przerwie.

Dolna połowa kadłuba dostała kolorek i została wyznaczona linia wody.
Metoda uzyskania tej barwy była dość eksperymentalna. Najpierw pomalowałem całość farbą akrylową, która wniknęła w szpachlę i wszystkie wypełnienia. Następnie farba została zeszlifowana prawie do zera zostawiając zabarwienia tylko w wypełnieniach pozwoliło mi to położyć bejcę bez żadnych jasnych przebarwień gdybym robił to bez wcześniejszych czynności. Metoda być może dłuższa niż zwykłe malowanie, ale zostaje wygląd łączonych deseczek. Bejce: kasztan+na to palisander
K7.jpg
K8.jpg


Nowa poprawiona dziobnica. W klonie udało uzyskać znacznie głębsze cięcia niż w gruszy a ponieważ element i tak jest malowany myślę, że uzyskanie ładnych linii jest ważniejsze
K11+.jpg



Na początku chciałem robić furty w wersji uproszczonej bez żadnego gwoździowania. Myślałem, że będzie za dużo z tym roboty a różnica pomijalna. Nie pomyliłem się roboty z tym jest dużo, ale efekt jest zbyt duży żeby go pominąć.

DSC_0588.JPG

Więc jak już mi tak fajnie szło pomyślałem czemu by nie zrobić tego z kadłubem podobno właśnie tak Francuzi robili ze swoimi okrętami(chyba :D ). Każdy gwoździk wywiercony, docięty i przyklejony. Prawie połowa burty już zrobiona
20230524_182029.jpg
20230524_181211.jpg
Awatar użytkownika
wojtassS
Posty: 36
Rejestracja: 20 lis 2021, 09:09

Re: L'Ocean kadłub w druku 3d

Post autor: wojtassS »

Minęło trochę czasu od ostatniej aktualizacji.

Gwoździowanie drugiej strony jest zrobione i trochę rzeczy na kadłubie też.

Lawety dla pierwszej baterii zrobione, druga bateria w montażu. Są uproszczone, więc czekam na kilka rzeczy od SZKUTNIKA, żeby pokazać Wam te bardziej dopracowane na widoczny pokład



Aktualnie na warsztacie są (okapy?)- Wriggles/drip shields. Jak już wszystko będzie poskładane razem wejdą ładne fotki, póki co tylko relacja z metody robienia ww. Nie jest to nic odkrywczego, ale może koledzy coś zasugerują czy i jak poprawić

Po obróbce frezami szlifuję papierem ściernym a po odcięciu też jest szlifowane do ostatecznego kształtu
20230705_175537.jpg
20230705_180448.jpg
20230705_181352.jpg
20230705_183946.jpg
20230705_184126.jpg
20230705_184751.jpg
ODPOWIEDZ