Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

Ponownie witam wszystkich forumowiczów z nadzieją na pomoc laikowi. Szukam materiałóww zakresie olinowania I nie tylko) tego żaglowca (instrukcja Hellera dla takiego greenhorna jak ja nie jest wystarczająca) i mam nadzieję na pomoc Waszą, Kolegów doświadczonych i obeznanych w temacie. Będę się starać korzystać z Waszych doświadczeń i umiejętności, o ile przekażecie mi choćby ich cząstkę
Założenia generalne co do modelu są takie: Wykonanie prawie z pudła, z próbą upodobnienia plastiku do drewna,żagle z batystu.
Jak pisałem model kupiony, mam też prawie wszystkie nici do olinowania oraz batyst na żagle. Maluję tylko pędzlem, tak jak zawsze, a doboru farb jeszcze nie dokonałem.
Budowa jescze nie rozpoczęta, ze względu na konieczność skompletowania całości materiałów i szerszej dokumentacji.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: TomekA »

Belaying plan
Załączniki
SoleilRoyal_Heller belaying plan2.jpg
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

Dzięki Tomku! Mam co prawda ta rysunki, ale dzięki wielkie za odzew!To poprawiony/przerobiony Heller ale dla mnie czytelniejszy niż w instrukcji
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

I znowu pytanie...ale tak to jest z nowicjuszami. Przy wykonywaniu le Glorieux korzystałem z takich pomocnych opracowań, jak Boudriot - The Seventy Four Gun Ship (3 tomy) i Petersson -Rigging Period Ship Models
Pytanie moje to: Czy powyższe opracowania mogą być podstawą do wykonania Le Soleil Royal, czy też polecilibyście coś innego i co konkretnie?
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 393
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: TomekA »

A czy remontowalbys Volkswagena z uzyciem instrukcji od BMW?
To sa zupelnie inne jednostki, z innych epok, a juz sam Petersson dotyczy jednostek angielskich - konkretnie fregaty Melampus!
Lepiej wzorowac sie na instrukcjach z Hellera czy nawet z japonskiego IMAI!
Ewentualnie mozna zakupic dokumentacje okretow L'Ambitieux, Saint Phillipe, czy Le Tonnant z francuskiej oficyny wydawniczej Ancre - jesli glebokosc Twych kieszeni jest odpowiednia... :lol:
Jesli jednak nie czujesz sie na silach na tym etapie budowac Soleil Royal, to zacznij z czyms prostszym, jakis jedno lub dwumasztowiec...
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

Hmmm, może powinienem napisać to na początku, chociaż z kontekstu tego co pisałem wynika dość jasno, że jestem emerytem, więc głębokie kieszenie owszem,są ale mają ogromne dziury. Stąd wpis "prosto z pudła"...
Dodam, że to model , który robię dla własnej przyjemności i tylko ja będę go ogladać. Nie będzie tu żadnego konkursu, wystawy, a ewentualne niezgodności z realiami? Nikt z rodziny i znajomych tego nie wyłapie, bo nie ma o tym pojęcia.Czy będzie mniej czy bardziej zgodny z prawdziwym obrazem epoki, to naprawdę sprawa drugorzędna.
Chcę zrrobić model żaglowca cieszący oko laika, podkreślam słowo laika, a nie eksperta i tyle.Im bardziej zbliże się do oryginału tym lepiej, ale nie mam zamiaru płakać nad tym, że jakaś lina powinna być przesunięta o 5 mm w lewo czy prawo
To oczywiście wcale nie oznacza, że oleję zupełnie główne zasady. Absolutnie nie! Jednak bez przesadyzmu...
Z tego co piszesz, najlepszą pomocą będzie jednak instrukcja Hellera. Przy pomocy innych warsztatów tego modelu i oczywiste, że Waszej, mam nadzieję, że nie będę musiał się wstydzić za ten model
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Kazek »

Dokładnych planów Soleil Royal raczej nie znajdziesz ,sam ten model robiłem i wiem cos na ten temat ale jesli chodzi o dokumentacje olinowania to własnie Heller ma bardzo dobra i z niej korzystałem w swoim modelu bo niestety nic lepszego nie dostaniesz.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2022, 18:45 przez Kazek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Kazik :)
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

:) Tak też i sądziłem ale kto pyta...
Nie ukrywam, że jednym z warsztatów, z jakich mam zamiar coś wynieść jest również i Twój
Pozdrawiam
Le Superbe
Posty: 72
Rejestracja: 10 paź 2021, 09:01
Lokalizacja: {"name":"Bia\u0142ystok","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Le Superbe »

Nie potrafię znaleźćna forum, jak wstawić fotki...Ktoś pomoże?
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Soleil Royal 1/100 Heller 80899

Post autor: Hadżi »

Witaj kolego!
Już tyle razy o tym się mówiło.
Pod twoim wpisem jest "Szybka odpowiedź". Po tym oknem jest niebieski pasek z napisem "ODPOWIEDZ". Klikasz w niego i po otwarciu okna wpisu poniżej jest napis "Załączniki". Klikasz i wstawiasz pliki ze zdjęciami. Proste?
Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
ODPOWIEDZ