Zdzisław HMS Belllona 1761

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam po baaaaaaardzo długiej nieobecności. Niedawno odwiedził mnie kolega Sławek i wena do mnie wróciła. Chyba Sławek będzie mnie musiał częściej odwiedzać.
Ale wracając do modelu. Nakleiłem planki poszycia na prawej burcie. Wszystko przeszlifowałem, wkleiłem ambrazury na dwóch liniach furt działowych obu burt i całość pomalowałem pokostem lnianym.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Nakleiłem też planki na wewnętrzną stronę burt nad pokładem środkowym.
4.jpg
5.jpg
Zrobiłem też taką ściankę na pokładzie środkowym od strony rufy. Nie ma jej w wycinance bo jest praktycznie nie widoczna pod pokładem więc sobie ją wymyśliłem.

Dorobiłem też jeszcze 12 takich uproszczonych lawet, które będą zamontowane pod pokładem rufowym i dziobowym. W sumie zrobiłem ich 40 szt. Muszę jeszcze zrobić 34 prawdziwe lawety które będą zamontowane na pokładach i będą widoczne w całości
Na razie tyle.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Slawek Kromer »

Niech wena nie opuszcza a ja jeszcze chętnie przyjadę jak będę miał możliwość
K.D. Werke
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2015, 00:52

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: K.D. Werke »

Super, też mam ją w planach
K.D. Werke
Posty: 11
Rejestracja: 25 sty 2015, 00:52

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: K.D. Werke »

Z jakiego gatunku drewna robisz poszycie?
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam
poszycie robię z listewek gruszy.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam
Wena na razie mnie nie opuszcza więc dłubię dalej. Wkleiłem resztę uproszczonych lawet które będą pod pokładem i wydłubałem 16 lawet, które będą na pokładzie środkowym. Nigdy jeszcze nie robiłem takich malutkich lawet (mają 24 mm długości) więc dały mi popalić. Naszlifowałem się co nie miara.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Np. takie detale.
Np. takie detale.
5.jpg
Poczerniłem oksydą do broni na zimno 56 luf. Pozostało jeszcze 18 luf do poczernienia.
Poczerniłem oksydą do broni na zimno 56 luf. Pozostało jeszcze 18 luf do poczernienia.
Wyszpachlowałem kadłub do wysokości linii wodnej szpachlą akrylową i przeszlifowałem papierem ściernym o granulacji 150. Następnie pomalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym i po wyschnięciu przeszlifowałem papierem o granulacji 1000. Jest gładziutki jak nie przymierzając pupcia niemowlęcia
Wyszpachlowałem kadłub do wysokości linii wodnej szpachlą akrylową i przeszlifowałem papierem ściernym o granulacji 150. Następnie pomalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym i po wyschnięciu przeszlifowałem papierem o granulacji 1000. Jest gładziutki jak nie przymierzając pupcia niemowlęcia
Zakupiłem taśmę miedzianą witrażową z czarnym klejem. Taśma o grubości 0,3 mm i szerokości 5,62 m. Myślę, że ma wymiary odpowiednie do skali mojej Bellony. Zabieram się za miedziowanie kadłuba.<br />Na razie tyle. Pozdrawiam Zdzisław.
Zakupiłem taśmę miedzianą witrażową z czarnym klejem. Taśma o grubości 0,3 mm i szerokości 5,62 m. Myślę, że ma wymiary odpowiednie do skali mojej Bellony. Zabieram się za miedziowanie kadłuba.
Na razie tyle. Pozdrawiam Zdzisław.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: Zdzisław »

Witam
Przez cały ostatni tydzień bawiłem się w miedziowanie kadłuba. Wzorowałem się na relacji Piotrka (Borek) z budowy jego Bellony.
Przy pomocy takiego znacznika wyznaczam długość blaszek mają 18 mm długości i 5,6 mm szerokości co mniej więcej jest zgodne ze skalą mojej Bellony.
1.jpg
Przy pomocy takiego radełka zakupionego w Modelnecie odciskam imitację gwoździ na taśmie miedzianej.
2.jpg
Miedziowanie rozpocząłem od dołu kadłuba od rufy kadłuba w stronę dziobu. Położyłem chyba 5 warstw i zaczęły się kłopoty. Okazało się że kiedy montowałem stępkę do kadłuba popełniłem błąd. Na środku kila powstało wybrzuszenie około 3 mm. Nie zauważyłem tego wcześniej i teraz moje płytki zaczęły się nie równo układać.
3.jpg
Zerwałem więc wszystkie płytki wyczyściłem kadłub, zeszlifowałem wybrzuszenie i zacząłem od nowa układać płytki. Teraz płytki zaczęły układać się w miarę równo.
4.jpg
A całe miedziowanie wygląda teraz tak.
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
Nie jest to co prawda idealne miedziowanie ale na tyle mnie stać. Na razie mam dość miedziowania zabieram się teraz za pokłady.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Zdzisław HMS Belllona 1761

Post autor: ralfee3 »

Zdzisiek, pięknie Ci to wyszło. Cierpliwość zawsze się opłaca.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
ODPOWIEDZ