Koga MM

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Koga MM

Post autor: emilc78 »

Jakiś czas temu zobaczyłem kilka wpisów o tematyce podobnej do siebie, a że wyglądało inspirująco, to pomyślałem, że też spróbuje swoich sił. Zaczęło się od zakupu Małego Modelarza 9/2000. No i potem ksero planów. Po wycięciu odpowiednich części i wręg powstało takie coś.

Obrazek

Papierowy kil został doklejony na fornir, a poszczególne wręgi i poziome wzmocnienie na karton 1,5mm. Po przyklejeniu, w poszukiwaniu informacji wyczytałem o wypełnianiu pianką budowlaną. Wszysko super, tylko dlaczego nikt nie pisał, że to ustrojstwo jest aż tak klejące? Po wypełnieniu przestrzeni powstał taki oto robak.
Obrazek

Obrazek

Nie wyglądało to tęgo, lecz po wyschnięciu mogłem już poprzycinać i pościerać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W chwili obecnej nałożona warstwa szpachlówki, czeka na wyschnięcie i wygładzanie - powoli robi się z tego całkiem przyzwoite kopyto. Jak zawsze, uwagi i podpowiedzi ze strony bardziej doświadczonych kolegów mile widziane. Obecnie szukam jeszcze informacji o budowie klinkierowej. Mam kilka źródeł i trochę "literatury", ale jakoś wciąż mam wrażenie że (cytując klasyka) "Wiem, że nic nie wiem."
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Koga MM

Post autor: TomekA »

emilc78 pisze: Obecnie szukam jeszcze informacji o budowie klinkierowej. Mam kilka źródeł i trochę "literatury", ale jakoś wciąż mam wrażenie że (cytując klasyka) "Wiem, że nic nie wiem."


Hmmmm..., pamietam dobrze, ze przed laty sam borykalem sie z budowa drewnianej szalupy do mego modelu Rattlesnake'a. Nie pamietam dlaczego, ale wybralem wtedy typ klinkierowy poszycia. Zawsze jednak wychodzilo mi tak, ze poszycie zakladkowe bylo pofalowane wzdluz dlugiej osi i wygladalo brzydko i nie do zaakceptowania. Dopiero, gdy wyfrezowalem maly ząbek na jednej z krawedzi kazdej planki i kladlem nastepna planke jej krawedzia w ten zabek, linia laczenia zostala utrzymana. Calosc wyszla b. dobrze. (Nie musze chyba dodawac, ze i tu obowiazuje uprzednio dokladne opracowanie kazdej planki wg. ogolnych zasad "spiling'u".)
No, ale Ty zdecydowales sie zrobic model kartonowy, wiec ja nie bardzo wiem, jak w tym materiale wyfrezowac ow zabek? Moze podkleic pod spodem kazdej planki karton z nieco mniejszym jej obrysem tak aby razem tworzyly taki zabek?
emilc78
Posty: 8
Rejestracja: 24 maja 2017, 12:27

Re: Koga MM

Post autor: emilc78 »

W sumie to od samego początku planowałem wykonanie kogi z drewna. Na samym początku miał być papierowy szkielet (tak jak na ilustracjach) i potem drewniany kil i burty i pokład, ale im dłużej o tym myślałem, to tym bardziej spodobał mi się pomysł aby wykorzystać zrobiony szkielet i formę jako kopyto do kadłuba w całości zrobionego z drewna - i w tym przypadku faktycznie frez byłby wskazany. Nie posiadam jednak jakichkolwiek elektronarzędzi, więc będę podklejać listewki (fornirem?). Się zobaczy niedługo.
ODPOWIEDZ