Goto Predestinatsia 1:100

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
safari28
Posty: 189
Rejestracja: 14 gru 2010, 20:58

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: safari28 »

Witam wspaniały model, też jestem początkujący ale myślę że rzuciłeś się na głęboką wodę być może się mylę ale myślę że wykończenie chodzi o takielunek głównie o ozdoby i ornamenty możesz sobie nie poradzić. W żadnym wypadku nie wyrzucaj modelu do pudła na strych nabierzesz wprawy odgrzebiesz i wykończysz. W każdym razie będę ci wiernie kibicował przypuszczam że mamy podobne doświadczenia, też kiedyś siedziałem w kartonie
pozdrawiam
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: okram »

Drodzy Szkutnicy mam może głupie pytanie, ale nie znalazłem odpowiedzi może ktoś ma takie informacje. Podczas wykonywania poszycia na kadłubie jakiej długości listewek używacie. Czy poprzez całą długość okrętu czy z części. I jak to było naprawdę ile takie deski miały długości mniej więcej (2m może więcej).
Mam też problem z interpretacją deskowania pokładu. Na planach mam pokazane jak deski schodzą się w tym samym miejscu a nie na zakładkę. Czy tak były wykonywane pokłady czy raczej jednak na zakładkę. Prace posuwają się powoli do przodu jutro postaram się wstawić zdjęcie tego co zrobiłem.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: Kazek »

Witam jak byś trochę poszukał to na pewno byś znalazł :) ale niech tam wg Mondfelda długość planek była 20-24 ft natomiast szerokość 14-18 ins i żebyś nie miał tak łatwo to sobie przelicz na metry i dostosuj do swojej skali. Deski na pokładzie wygladały tak.
Załączniki
740044355.jpg
740044355.jpg (35.11 KiB) Przejrzano 7333 razy
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: okram »

Przepraszam Was jeśli nudzę pytaniami, ale chciałbym zrobić ten okręt w miarę dobrze odwzorować co się da i zobaczyć jak wyjdzie. Nie posiadam fachowej wiedzy na temat tych okrętów tak więc będę miał trochę pytań czasem. Przeszukuje też sam forum i materiały jakie posiadam nie chce być leniwy i nudzić Was, ale czasem będę potrzebował pomocy by prace posuwały się do przodu. Liczę na Wasze zrozumienie i wyrozumiałość. Dzięki za podpowiedz ))Przydała się i przeliczyłem sobie. Kadłub wyszlifowany i gotowy na położenie poszycia. Tutaj jeszcze jedno pytanko na gorąco przejrzałem parę pozycji i jak łączyć listewki ze sobą. Ciąć prostopadle i doklejać na styk
http://img690.imageshack.us/img690/2985/poszycie.jpg
przytaczam tutaj zdjęcie z materiału podanego na tym forum gdzie widać pokrycie kadłuba i listwy są cięte na styk,
czy raczej w ząbek (przepraszam, ale nie wiem jak fachowo to się nazywa)
tutaj zdjęcie o co mi chodzi
http://img146.imageshack.us/img146/1396 ... szycia.jpg
A może jakieś porady jak to zrobić (jakbyście to zrobili żeby nie przesadzić) W końcu to okręt w skali 1:100 do tego dojdzie robienie gwoździ, jaką metoda tez jeszcze nie zdecydowałem.
Proszę piszcie dajcie link do tematu gdzie to widać.
Oto parę zdjęć z postępów prac: Pierwsza listewka poszycia naklejona na rufie ))

Ostatnio zmieniony 17 mar 2022, 17:49 przez okram, łącznie zmieniany 1 raz.
erykmodel
Posty: 62
Rejestracja: 14 gru 2010, 20:58

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: erykmodel »

Tak patrze i podziwiam po co tam ta balsa lżejszy ma być to ma latać nie rozumiem po co ten zabieg.
Ja bym to wywalił od srodka to paskudnie bedzie wyglądać. :D
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: jakmiz »

Eryk coś się tak tej balsy uczepił. Wystarczy dokładnie przeczytać ( a może ze zrozumieniem ), że jest to forma podposzycia ( niektórzy używają pianki, inni pierwszej warstwy listewek, jeszcze inni klocków z miękkiego drewna a kolega użył Balsy) na to będzie kład poszycie właściwe z drewna twardszego.
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: okram »

Właśnie tak jak piszesz ))) Nic dodać nic ująć. Jak skończę model (mam taką nadzieję ))) to balsy tam nie zobaczysz chyba ze wywiercisz otwór lub wydłubiesz listewkę ale tego to bym nie radził robić ))) Wielu z Was robi kopyto i na to kładzie listewki parę warstw, a potem fornir. Ja model zacząłem 2005 roku i wtedy metoda ta nie była aż tak znana. Teraz powróciłem do kadłuba i postanowiłem go wykończyć. Zastosowałem metodę balsą bo kupiłem ją do tego modelu :
http://www.konradus.com/forum/read.php? ... r=0&page=1
Z tego co zostało wypełniłem tutaj oszlifowałem i teraz chce położyć poszycie właściwe które planowałem. Mam tylko problem jak to pokryć technicznie. Mam nadzieję, że wyjaśniłem już to ;)
Napiszcie lepiej, czy się uczepiłem tego dzielenia listewek na części. Czy Wy tak robicie czy kładziecie raczej po całej długości. Wiedzę też że listewki łączycie na styk równo bez tego czegoś na zakładkę. I tutaj właśnie potrzebuje pomocy. Bo jeśli kładziecie po całości i nie dzielicie oraz tniecie prostopadle i łączycie na styk to w ciągu tygodnia może mi się uda zrobić część poszycia.
erykmodel
Posty: 62
Rejestracja: 14 gru 2010, 20:58

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: erykmodel »

Drodzy koledzy nie czepiam się. Moje doświadczenie podpowiada mi że ta balsa jest zupełnie zbędna. Gwozdzie do niej się nie trzymają wogóle nie mam pojęcia czemu ona ma sł?żyć. Listwy poszycia można kleić bezpośrednio do wręg przytwierdzając je jednocześnie gwozdzikami lub drutem jak kto woli.
Co do listewek to polecam kłasć je po całości dużo prosćiej a napewno nie łaczyć ich na zaokrągleniu. po oszlifowaniu poszycia skalpelem zrobić nacięcia imitujące łączenia.
Ale zrobisz jak chcesz. Zycze powodzenia wytrwałości w budowie modelu. :D
Ostatnio zmieniony 30 sty 2011, 15:06 przez erykmodel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: mati »

Witam,
Listwy kładź normalnie bez takich "zakładek" (stosuje się np. przy łączeniu poszczególnych elementów kilu, gdzieś kiedyś widziałem podobne połączenie na odbojnicach)
Możesz sobie ułatwić sprawę i kłaść całe listwy a później z imitować łączenia desek nacinając listwę skalpelem... druga metoda znacznie bardziej pracochłonna... to już pojedyncze deski o długości...?? Poniżej fragment z biblii Mondfelda :) myślę że będzie pomocny w określeniu długości deski.
Planki kładziesz jedna przy drugiej bez żadnych zakładek :) na dziobie musisz sobie skalibrować listwy (czyli zwęzić) oraz zastosować za pewne stealersy, które spowodują to, że "zgubisz" parę planek przy poszywaniu dziobu... na rufie pewnie też by się przydał jakiś stealers w okolicach kilu. Poniżej ponownie fragment z Mondfelda, który zobrazuje ci to, co nieudolnie starałem się wyjaśnić ;)
A jak już będziesz sobie poszywał to spraw sobie taki mały przyrząd jak cyrkiel redukcyjny (właśnie dojrzałem na fotce że masz cyrkiel :D :D gdzie kupiłeś?? bo ja nie mogę namierzyć :D ) albo narysuj wykres http://www.marecki.user.icpnet.pl/ (zakładka poszywanie kadłuba)

Mam nadzieje, że chociaż w małym stopniu pomogłem.

Pozdrawiam
Mateusz
Załączniki
Łączenia na kilu
Łączenia na kilu
Planki
Planki
Stealers
Stealers
The world is yours...
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Goto Predestinatsia 1:100

Post autor: Hadżi »

Witam Eryku!

erykmodel pisze:Drodzy koledzy nie czepiam się. Moje doświadczenie podpowiada mi że ta balsa jest zupełnie zbędna. Gwozdzie do niej się nie trzymają wogóle nie mam pojęcia czemu ona ma sł?żyć.


W tym modelu balsa została zastosowana nie jako właściwe poszycie, lecz jako wypełnienie między wręgowe. Na wypełnienia stosuje się różne materiały, które wymienił już Kuba. A w jakim celu się to wypełnienie stosuje? Otóż w zależności od sposobu pokrywania kadłuba i zastosowanych materiałów wykonuje się wypełnienia lub nie. Wypełnienie ma za zadanie usztywnić szkielet wręgowy lub grodziowy i zapobiec jego zwichrowaniu. Przy gęstym użebrowaniu i poszywaniu grubymi listwami 2-4mm wypełnia się tylko przestrzenie bardzo wyoblone na rufie i dziobie. W tych miejscach ułatwia ono formowanie i klejenie listew poszycia. Natomiast przy poszywaniu szkieletu o dużych rozstawach wręg i cieńszymi listwami np. fornirowymi, to wypełnienie zapobiega efektowi ?krowich żeber?. Zwiększa powierzchnię klejenia, bo gr. krawędzi forniru najczęściej 0,6-0,8mm jest niewystarczająca. Od wewnątrz burty są również obklejane listwami tak, że balsa jest w ogóle niewidoczna.

Myślę, że moje wytłumaczenie zastosowania wypełnień nie jest trudne do zrozumienia.

Pozdrawiam

?Hadżi?
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
ODPOWIEDZ