Papegojan

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Papegojan

Post autor: mati »

Witam,
Dziś dotarła do mnie przesyłka z nowym modelem Shipyardu, czyli 16 działowy pinas Papegojan (Papuga)
Zaraz jak skończę Jacht holenderski zabieram się za pinas.

Obrazek

Żagle wycięte laserem... wyglądają całkiem dobrze, zobaczymy co się będzie działo jak się je zmoczy wodą i jak będą się formować.

Obrazek

Obrazek

O samym opracowaniu... jak to na Shipyard przystało bardzo, ale to bardzo dobre. Model będzie miał prawie 40 cm długości, czyli olbrzymem nie będzie. Ale na razie to dobrze bo na obecne warunki mieszkaniowe wielkość i skala modelu jest słuszna... tylko niektóre elementy są takie malutkie :( ale dam radę :) Czekam jeszcze na wręgi wycięte laserem. Zastanawiam się jeszcze nad tym jaki fornir zastosować brzoza + bejca + olej, czy grusza + olej. W jachcie zastosowałem brzozę + bejce, pominąłem olej... wyszło nieźle... mi się podoba :) chyba będzie trzeba zrobić próby... po prostu

A sama wycinanka prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więc nie długo relacja...


Czy posiada ktoś z Was, szanowni Kogowicze jakieś materiały do tego typu jednostek... schematy olinowania, zdjecia, skany... cokolwiek. Może jakieś przydatne linki??
Będę bardzo wdzięczny za pomoc...
Ostatnio zmieniony 01 lut 2021, 16:37 przez mati, łącznie zmieniany 1 raz.
The world is yours...
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Papegojan 1:48

Post autor: mirek »

mati086 napisał:
Zastanawiam się jeszcze nad tym jaki fornir zastosować brzoza + bejca + olej, czy grusza + olej. W jachcie zastosowałem brzozę + bejce, pominąłem olej... wyszło nieźle... mi się podoba :) chyba będzie trzeba zrobić próby... po prostu

Tu nie ma się co zastanawiać tylko co się da zrobić z drewna a najlepiej właśnie z gruszy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Papegojan 1:96

Post autor: mati »

Tak myślałem, że Pan Mirek pierwszy wypowie się na temat gruszy :):):) Dzięki... ;) Zamówiłem fornir gruszkowy 0,9mm zobaczymy jak się będzie na nim pracowało... muszę jeszcze poszukać w jakiejś dobrej cenie fornir gruszkowy 0,6mm... 0,9mm na poszycie może być za gruby... zresztą takie tam gadanie jak się w ręku nie miało... listonosz przyniesie, pokroi się w listwy i zobaczymy jak się będzie wyginała do kształtów kadłuba...
The world is yours...
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Papegojan 1:96

Post autor: Mirek77 »

Też dziś do mnie doszła taka przesyłka.Opracowanie modelu rewelacyjne jak na mój gust.Będzie piękny model.Ciekawe czy będą inne okręty z Bitwy pod Oliwą???
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Papegojan 1:96

Post autor: mati »

Czy zamierzasz rozpocząć relacje z budowy?? Z tego co wiem to Shipyard ma w zamyśle wydanie innych modeli z bitwy oliwskiej. Ale jakie to tego już nie wiem.... A Papudze można dać przynależność holenderska lub szwedzka :) Musze jeszcze namierzyć dobry kordonek na olinowanie ruchome (w tej skali 0,1mm i 0,2) raczej kręcenie na własna rękę odpada... chyba że z jedwabiu :laugh: A może macie jakieś propozycje??
The world is yours...
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Papegojan 1:96

Post autor: Mirek77 »

Na razie mam w planie inny model.Papuga musi poczekać:) Jeżeli chodzi o nici na olinowanie to mogę polecić firmę Gutermann.Nie ma prawie włosków.Dostępne są różne grubości.W San Martine właśnie takich używam.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Papegojan 1:96

Post autor: mati »

Tak myślałem o Guttermanie.... muszę poszukać w Gdańsku jakiejś pasmanterii gdzie można je nabyć... tylko brak mi pomysłu :( Masz może jakieś namiary na sklep internetowy??
The world is yours...
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Papegojan 1:96

Post autor: Mirek77 »

Ja zaopatruję się w małej pasmanteryjce w Warszawie.Jedynej jaką znalazłem gdzie sprzedają Gutermanna.O sprzedarzy internetowej niestety nic nie wiem.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Papegojan 1:96 - zmiana skali

Post autor: mati »

Witam wszystkich,
Tak sobie analizuje i sklejam w myślach Papugę :) i spokoju mi nie daję skala... 1:96 dla takiego modelu powoduje, że niektóre elementy są prawie mikroskopijne ;) a co za tym idzie wymagają uproszczeń :unsure: Zaczynam coraz poważniej myśleć o zmianie na 1:72 sam kadłub miałby ok. 37cm a długość całkowita wynosiłaby ok. 49cm :) I tu mam nieśmiało proszę o pomoc... :blush: powiedzmy, że zeskanuje arkusze oraz niektóre rysunki... [jaki format zapisu polecacie .png , .tif , .jpg powoduje sporą kompresje co przekłada się na niezbyt dobrą jakość skanu (chyba, nie jestem pewien, coś tam, kiedyś o tym czytałem) najlepiej jak się wypowiedzą w tej kwestii specjaliści) ] i za pomocą Corela je powiększę :) tylko jak i o ile...(???) żeby osiągnąć upragnione 1:72 z 1:96... zapewne jest to banalnie proste, ale wolę zapytać, żeby nie było wtopy... Corel to dla mnie czarna magia i miałem z nim nie wiele wspólnego... czasem coś odrysuje włosowym i wyśle zaprzyjaźnionym do wypalenia laserem... :) poza odrysowaniem reszta to już pełna ekwilibrystyka :laugh:

Chcę wykonać model na cacy i w full opcji a 1:72 pozwoli na wykonanie większej ilości detali...

Będę wdzięczny za pomoc :)
The world is yours...
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Papegojan 1:96

Post autor: Jarek »

mati086 napisał:
Tak myślałem o Guttermanie.... muszę poszukać w Gdańsku jakiejś pasmanterii gdzie można je nabyć... tylko brak mi pomysłu :( Masz może jakieś namiary na sklep internetowy??


Sklep internetowy to nie jest, ale z Gdańska "rzut beretem":
http://www.pasmanteria-jola.pl/
ODPOWIEDZ