Santisima Trinidad /amator

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: gruby0606 »

trochę poprawiłem ten pokład....

Obrazek


Obrazek


trochę pracy papierkiem ściernym granulacja 150 na kostce.


robie próby z odlewami dział. bądź armat chociaż nie widzę miedzy nimi różnicy bardzo. Ciekaw jestem jak to wyjdzie zastosowałem sobie klej Pattex do wypełnienia.....
Obrazek



po przeczyszczeniu pokładu nałożyłem na kawałek niego werniks damarowy Matowy (żywiczno - woskowy ) , który zakupiłem w sklepie dla plastyków (szczerze to nawt sie zdziwiłem ze go dostałem :) )

o to fota
Obrazek
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Leon27 »

DO odlewów w plastelinie skombinuj sobie Distal . Zobacz w relacji Karexa jak ładnie wyglądają tralki balkonów na lustrze rufy :-) Patex , wikol i wszystkie inne powinny dobrze się dobić ale pod warunkiem że nie uwięzło powietrze. Poza tym z klejami to jest tak że większość to jest wody w tym kleju i jak przy takiej ilości odparuje to trzeba znów dokładać w foremce. A dodatkowo to elastyczne jest i kiepsko się obrabia. Ogólnie tak sobie ale o tym pewnie już sam wiesz.
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: gruby0606 »

Dzieki Leon za uwagi oczywiście masz racje co do tych klejów. Widziałem tralki Karexa :) Nie mając jednak Distalu chciałem trochę poeksperymentować...
i tak

Patexx wikol itp po pierwsze schna bardzo długo przy takiej grubości kleju. (zalałem foremkę w sobotę,) do dziś nie wyschło, widać ze kółka są jeszcze białe.

poxipol za gęsty szybko schnie, jednak nie rozprowadza sie dobrze w foremce z plasteliny, a do tego plastelina bardzo sie przykleja do odlewu.

i wreszcie wpadłem na inny pomysł zrobić odlew z wosku :) poniżej zdjęcia :)


Obrazek

Obrazek


teraz musze zdobyc Distal i z nim pobróbować (tylko czy on misie nie przyklei do plastelina jak inne kleje :( ?? )
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / amator / imitacja uszczelnienia

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Może zwykły epidian E53 na ten naprzykład. Jest on ciekły, jak się go podgrzeje do 40 stopni to jak woda. Wsystkie pęcherzyki powietrza uciekną.
Epidian ma wadę - trochę się kurczy przy żelowaniu. Muszą być kanały (nadlewki).
Wszystkie te kleje typu distal, poxipol są za gęste do odlewów.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator / atrapy dział

Post autor: Karrex »

Andrzej1 napisał:
...Może zwykły epidian E53 na ten naprzykład. Jest on ciekły, jak się go podgrzeje do 40 stopni to jak woda. Wsystkie pęcherzyki powietrza uciekną.
Epidian ma wadę - trochę się kurczy przy żelowaniu. Muszą być kanały (nadlewki).
Wszystkie te kleje typu distal, poxipol są za gęste do odlewów...
Zgadzam się z Andrzejem.
Pisałem też o tym m.in. w relacji San Juan Bautista - Jan Chrzciciel.

Też odlewałem lufy i lawety do ST, ale do form użyłem silikonu.
Forma z plasteliny czy modeliny musi być zrobiona analogicznie jak forma tej lawety, którą masz, czyli łączenie formy musi być na wysokości osi kół (widać to łączenie na tym modelu). Jak będziesz miał problem z odlewaniem, zawsze możesz zrobić z drewna (obłogu lub forniru). Przykładów jak robić lawety na forum jest sporo.

Jeszcze słówko o pokładzie. Ja bym go jeszcze trochę poszlifował (kontrolując oczywiście jego ścienianie). Co do lakierowania (czy werniksowania) to bym się wstrzymał do przyklejenia listew krawędzi włazu, luku i gretingu z kulami.

Atrapy lawet montowałbym po listwowaniu denno-burtowym (plankowaniu),
raz - muszą być spasowane z otworami działowymi,
dwa - będą się odklejać przy dalszych pracach,
trzy - wszystko się zapyli przy szlifowaniu

Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że zamiast atrap (w tej widocznej części), możesz użyć całych dział (wystarczy nie zaklejać otworów działowych).
Naświetlę, jak to wygląda w kolekcji DeA (w zestawie OcCre zresztą też - tylko atrapy są toczone).
Otwory działowe pierwszego, drugiego i trzeciego pokładu są zaślepione, w zaślepkach otwór a do otworka wklejony odlew atrapy działa.

Obrazek
Te atrapy są zróżnicowane (nie mam zdjęć ale analogicznie jak w przekroju).

Już pokazywałem działa z przekroju (sekcji), ale przypomnę:

Obrazek

działa górnego, czwartego pokładu ↔ 26,75mm
działa środkowych pokładów (drugiego i trzeciego) ↔ 32,7mm
działa dolnego, pierwszego pokładu ↔ 36,7mm

Atrapy, to końcówki dwóch ostatnich.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 21:49 przez Karrex, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator /

Post autor: gruby0606 »

co do pokładu to juz zawerniksowany został dwa razy o to efekty w sobote zdobylem werniks i odrazu przystąpiłemdodziałan niestety .co do tych dziła tak wlasnie teraz mi dales karex do myslenia czy zrobic cale dziala jesli tak to raczej tzrebaq by bylo zrobic juz na calym pokaldzie tak mi sie wydaje...

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator /

Post autor: gruby0606 »

troszkę zboczyłem z instrukcji z DeA, w dalszej cześć zajmę się umieszczeniem dział na tym pokładzie w widocznym miejscu ....
Obrazek

Obrazek


wszelkie uwagi mile widziane oczywiście :)
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator

Post autor: Karrex »

gruby0606 napisał:
troszkę zboczyłem z instrukcji z DeA, ... ...wszelkie uwagi mile widziane oczywiście :)

Nie znam Twoich planów odnośnie dział i ambrazur, czy będziesz stosował zaślepki i atrapy na niższych pokładach, czy klapy zamknięte, więc uwagi mogą być nietrafione.
Pisałem:
...Otwory działowe pierwszego, drugiego i trzeciego pokładu są zaślepione, w zaślepkach otwór a do otworka wklejony odlew atrapy działa...

Jak pamiętam (a robiłem to dwa lata temu) zaślepki (o 3 mm pogłębione - szybki tutorial na fotkach ;) )
wklejałem do listew burtowych z otworami przed ich montażem (było łatwiej z klejeniem i dociskaniem).
Atrapy luf będę robił dłuższe (o to pogłębienie).
Obrazek
Obrazek

Obrazek

PS
Maila dostałem, pamiętam :).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
gruby0606
Posty: 109
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / amator /

Post autor: gruby0606 »

witam co do moich planów to myślałem zrobić (na niższych pokładach) zastosować zaślepki i atrapy. Co do pogłębiania zaślepek nie wiem jescze nie wiem czy dam rade zrobić później większe tzn dłuższe odlewy tych atrap....
Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / amator /

Post autor: Leon27 »

Wszystko ładnie pięknie. Takie rozwiązanie atrap przerabiałem w La Couronne. Okazało się że przy montażu dział kilka wleciało mi z działem do środka. Trzeba bardzo dobrze oblać klejem taki wynalazek Bo inaczej będzie dramat. A wklejenie na miejsce zaślepki to lipa.
ODPOWIEDZ