HMS Triton - przekrój

Opisy budowy jednostek żaglowych
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

Witam Kogowiczów w mojej relacji z budowy przekroju HMS Triton realizowanego jako grupowego projektu forum http://modelshipworld.com/ . Jakiś czas temu zacząłem p0rzymiarki do budowy tego modelu lecz nie było o czym pisać dopóki czegoś nie zrobiłem.

Na początku musiałem skończyć dla siebie ścierarkę aby przygotować odpowiedniej grubości deseczki. Ścierarka mej produkcji zaskoczyła mnie bardzo ścierając 3mm drewna z 70mm szerokiej bukowej deski. Ogólnie musiałem z 15mm grubości deski zrobić 5mm. Udało się a poniżej kilka zdjęć z produkcji wręg.

Poniżej widać deseczki z naklejonymi elementami:

Obrazek

Poniżej wydać elementy wyciętych wręg i powstałe odpady. Jak widać ta metoda faktycznie pozwala zaoszczędzić na drogocennym drewnie. Wręgi wycinam ręczną piłka włośnicową.

Obrazek

Tu widać jak będzie wyglądać wręga

Obrazek

Okazało się, że w trakcie szlifowania niezbędna jest jeszcze jedna maszynka. Ta szlifierka powstała w 1,5 godziny. PCV rządzi.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: JurekBin »

No widzę, że ruszyłeś z kopyta z Triton'em :)
Trzymam kciuki za kolejny przekrój.
Na MSW też będziesz ciągnął równolegle?

Pozdrawiam
Jurek.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

Z kopyta ?
Ja to co widać na zdjęciach męczę od 2 tygodni :)

Na MSW będę pokazywał bardziej zaawansowane prace. Nie ukrywam, że chyba nie interesuje ich w jaki sposób nakleiłem elementy na deseczki :)
A na tym forum jeszcze takiej relacji nie było.

W miarę postępów będę uzupełniał relację z budowy, lecz przez następnych kilka tygodni będę wycinał i szlifował elementy wręg.
Awatar użytkownika
Adam70
Posty: 268
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: Adam70 »

Witaj .
To chyba najszybciej zbudowana szlifierka o jakiej słyszałem :laugh:
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: stefan »

vegelus napisał

Na MSW będę pokazywał bardziej zaawansowane prace. Nie ukrywam, że chyba nie interesuje ich w jaki sposób nakleiłem elementy na deseczki

A na tym forum jeszcze takiej relacji nie było.


No, faktycznie my ciemniaki nie potrafimy nic na deseczke nakleić:laugh: :laugh: :laugh:
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: Zbyszek »

vegelus napisał:
Na MSW będę pokazywał bardziej zaawansowane prace. Nie ukrywam, że chyba nie interesuje ich w jaki sposób nakleiłem elementy na deseczki :)
A na tym forum jeszcze takiej relacji nie było.


To ja mam proźbę o dokładne opisanie jak przyklejałeś poszczególne wycinki na tych deseczkach, czy był jakiś schemat czy nie. :whistle:

No i racja takiej relacji jeszcze nie było, ale koledzy budują takie cuda.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 918
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: Slawek Kromer »

witam
brawo Paweł że podjołeś się tak trudnej misji i zechcesz wszystkim wyjaśnić w jaki sposób naklejasz elementy na deseczke Na fotkach brakuje mi tylko po której stronie smarowałeś klejem i odnośnie ścierarki -deski szlifowałeś po słojach czy w poprzek bo podobno jest różnica
Nie bież nas (uczestników KOGI) za kompletnych durniów i nieuków bo bedziesz tak traktowany jak traktujesz nas
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: Rafal »

Cześć Paweł,
...możesz napisać coś więcej na temat tego projektu? Jaka skala - jakie plany i generalnie trochę więcej na temat tej jednostki :)
Pozdrawiam
RAfał A.
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: oksal »

Czytając poprzednie posty to można wnioskować ze jakaś papierowa wojna ma wybuchnąć:) Niech tam Anglicy nie mają fotek... Zobaczcie jak tu jedne z Niemców ładnie tłumaczy relację z budowy przekroju HMS Triton-a

http://www.modellboard.de/thread.php?threadid=18523&sid=2517c6791bda8f5c1fd170970a1e7727&page=3

link dałem od którejś tam początkowej strony. Paweł prośba; poprowadź szczegółowo relację. Zawsze fajnie się patrzy na fotki z budowy każdego żaglowca:)
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

:)

Schematu układania nie było co jest bardzo uciążliwe. Zdjęcia pokazałem by pokazać skalę przedsięwzięcia wykonania 9 wręg. A to jest tylko kawałeczek opracowywanej całej jednostki w admiralicji. Przed przyklejeniem układałem kawałeczki i starałem się tak dopasować aby jednym cięciem wyciąć dwa detale. Jak wcześniej pisałem robię to ręczną piłką a buk do miękkich nie należy. Już wycięte elementy smarowałem po stronie kartki poxipolem i naklejałem na drewno ale ta metoda ma jedną wadę. Kartka się deformuje i rozciąga przy naklejaniu. Dlatego widoczne na zdjęciu zrobiłem inną metodą. Deskę prysnąłem UHU w spraju i po wyschnięciu naklejałem wycięte elementy. Po oszlifowaniu krawędzi na ścierarce zetrę papier z klejem gdyż deski mają naddatek 0,1 mm na ta operację.

Co do ścierania to robiłem to wzdłuż słoi najpierw papierem 60 a potem wyrównanie 80. Końcowe szlifowanie będę robił 120. Boki elementów mają pozostawiony margines od 0,2 do 0,5 mm aby po sklejeniu wręg i zamocowaniu w stoczni doszlifować całość.

Przykro mi, że koledzy świetni w rzemiośle się obrazili za stwierdzenie, że wam pokazuję jak naklejam kawałeczki papierków na deseczki a kolegom z zagranicy nie ale na tamtych relacjach tego etapu prac nie widziałem i wyciągnąłem wniosek, że się o takich, rzeczach nie mówi. Na Kodze jest tylko relacja Mirka z budowy modelu w stylu admiralicji. To jest mój pierwszy model w drewnie i dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat budowy tego modelu. Po za tym jest to wprawka do budowy pełnego modelu w admiralicji, o którym mażę od dłuższego czasu.

Do Rafała

Skala 1:48
Projekt jest FREE i można się zapisać. Jako uczestnik otrzymuje się dostęp do katalogu z planami. Plany są dobrze rozrysowane poza jednym wyjątkiem, że trzeba każdą część wyciąć i naklejać oddzielnie na materiale. Fajnie by było jakby autor zrobił coś takiego jak w Oneida gdzie elementy są ładnie zoptymalizowane na jak najmniejszej powierzchni. Oczywiście w przypadku Oneidy jest to podyktowane wycinaniem laserem. Ale lepiej by było mieć pasek 5 czy 6 cm, który naklejamy na drewno nie martwiąc się o deformację kartki.

Do Sławka K.
Ja nikogo nie traktuję jak idioty lecz sam się tak poczułem. Jednak Bóg kazał wybaczać i nadstawiać drugi policzek. Boję się tylko co powie żona jak zobaczy mnie z obitym ryjem. Co mam wtedy powiedzieć, że forum czytałem ;)
ODPOWIEDZ