Santa Maria założenia

Wątki zawiązane z historią morza
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

Witam Szanownych Kolegów. Myślałem, że już spokojnie dożyję emerytury a tu na stare lata oszalałem na punkcie tego pięknego żaglowca. Już od dłuższego czasu studiuję dostępną literaturę i plany, no i chyba się to skończy projektem a potem budową. Tyle, że jeśli ma to być model życia to chcę zbudować go maksymalnie świadomie. Oczywiście pytań i wątpliwości mam bez liku. Na początek proszę o pomoc: W muzeum w Bazylei znajduje się drzeworyt Santa Marii z XVIw. Wg opini historyków najbardziej oddaje charakter tego okrętu. Czesanie sieci nic nie dało. Czy może ktoś posiada reprodukcję tego drzeworytu?
I, żeby nie przynudzać, ostatnie pytanie: z jakiego drewna najprawdopodobniej zbudowano kadłub: cedru, dębu a może jeszcze z innego?
Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Romanov
Posty: 209
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria założenia

Post autor: Romanov »

Witamy

Mysle że najwiecej na ten temat potrafi powiedzieć kolega Mirek.
i z nim należały by sie kontaktować. Jest naszą kogową encyklopedią wiedzy szkutniczej i historycznej.
Pozdrawiam
DKM "Wodnik" www.rcmodel.com.pl
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria założenia

Post autor: bartes123 »

Anatomy Of The Ship: The Ships Of Christopher Columbus mogą być naprawdę niezłą pierwszą pozycją
Obrazek

Coby nie stwierdzić że najprawdopodobniej jedyną na tyle rzetelną...
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

Tak, to podstawowa pozycja w tym temacie, mam ją (jak i wiele innych). Ale akurat o drewnie na poszycie jest tylko jedno zdanie nie dające podpowiedzi... Natomiast są bezcenne informacje (na podstawie źródeł z 1502 roku) o kolorach użytych farb, jak i o użyciu smoły jako impregnatu poniżej linii wodnej tak z zewnątrz (pąkle) jak i wewnątrz (drewnojady). Co dziwnego, oglądając różne modele Marii nigdy nie widziałem czarnego kadłuba poniżej linii wodnej - u mnie będzie tak na pewno...
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria założenia

Post autor: wurcelstock »

WItaj;

Nie wiem, może Ci się przyda:

Portuguese tradition emphasises the use of cork oak (Quercus suber) as the key material for the ships of discoveries, although apparently practice does point to some use of some other wood species such as European oak from Poland and the Low Countries for the keel and frames of Portuguese ships (31).

Więcej o portugalskich i włoskich statkach TUTAJ
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria założenia

Post autor: jerry_bee »

columbus pisze:oglądając różne modele Marii nigdy nie widziałem czarnego kadłuba poniżej linii wodnej

bartes123 pisze:Obrazek

przyjrzyj się okładce...
smołowanie było powszechną praktyką. mieszanina różnych substancji nie zawsze dawała kolor czarny, najczęściej był to jakiś ocień brązu. to, że modele poniżej linii wodnej maluje się na biało jest taką samą prawdą jak to, że były "w kolorze drewna" (chociaż być może do XVII w. tak mogło być...)
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Santa Maria założenia

Post autor: mati »

Witam,
Ja tam obstawiam dąb... ale czy to jest pytanie, które ma zaspokoić twoją ciekawość, czy chcesz budować z tego samego materiału?
Bo jeśli chesz budować z tego samego materiału to jest to bez sensu. No chyba, że będziesz budował w skali 1:2 :D Budując model musisz dobrać takie drewno, które ma jak najmniej widoczne słoje. Śmiało możesz użyć olchy... albo coś z owocowych gatunków drewna np. grusza...
Spróbuj pogadać z Romkiem (RomekS) zbudował nie jedna SM i ma całkiem sporo ciekawych publikacji, między innymi plany. Mam nadzieję, że mnie mi nic nie zrobi, że go podkablowałem :D

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

Dziękuję za odzew.
:arrow: mati: Tak, chodziło mi o prawdziwą Marię.
:arrow: wurcelstock: dzięki za ten link - znakomity!
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

Przypatrywałem się dziś rysunkom pokładu. Patrząc z boku to niecka a wzdłuż lekka wypukłość - logiczne. Zastanawia mnie jak spływała woda. Czy w kadłubie były po obu stronach szczeliny a może okute otwory? niestety nie umiem dotrzeć do tak szczegółowych danych... Domyślam się, że takich informacji o SM nie ma ale jak to rozwiązywano w udokumentowanych żaglowcach?
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria założenia

Post autor: RomekS »

W Pincie i Ninie takie otwory są.
W Santa Marii nie ma. Na marginesie, to musisz wybrać jakieś plany i ich się trzymać.
W przeciwnym wypadku nic z tego nie będzie.
Te na fotkach są kupione w Museu Maritim w Barcelonie.
Numery katalogowe to (skala 1:40 linijka 30 cm na fotkach) :
34 Santa Maria
05 Nina
06 Pinta
Tak z ciekawości zapytam jakie masz plany, bo te różniste z Internetu
(czy to z ruskich stron czy z torentów) to możesz od razu wyrzucić.
Mogą służyć jedynie jako wskazówki do poszukania "normalnych" skalowanych planów.
Swoją Sanata Marię budowałem w oparciu o oryginalną wycinankę Shipyarda skanowaną
i powiększaną 2 krotnie (też są błędy skanera i drukarki, ale możliwe do wyeliminowania)
Cała Flota Shipyarda jest opracowana nieźle, tylko znowu zastrzeżenie,
te plany Shipyarda skanowane ze skanów, które krążą na różnych chomikach
też Ci się nie przydadząbo mają ogromne błędy wymiarów.
A co do aż takich szczegółów, o które pytasz czy to było czy nie było, to
Ci nie odpowiem. Wybierz dobre plany i buduj, odkrycia zostaw doktorom habilitowanym historii.
Jak coś znajdą to pewnie opublikują. Na razie nie opublikowali "dziur burtowych" w Santa Marii,
więc pewnie ich nie było, aczkolwiek być powinny jak się tak logicznie zastanowić.
Załączniki
DSCF7495.JPG
DSCF7496.JPG
DSCF7497.JPG
DSCF7498.JPG
ODPOWIEDZ