Ścierarka tarczowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Ścierarka tarczowa

Post autor: Rychu »

Witam wszystkich.
Oto kolejna maszynka którą musiałem wykonać i moim zdaniem jest niezbędna przy szlifowaniu.
Silnik jaki zastosowałem jest to silnik ze zwykłej starej pralki frani jeśli dobrze pamiętam 1590 Rpm, troszkę mało ale wystarcza, jakaś głowica od tokarki, którą też można zastąpić głowicą od wiertarki, talerz od tokarki do drewna który można zastąpić sklejką ze śrubą, i na koniec regulacja stolika blacha 3mm. Uchwyty są wycinane mocną wyrzynarką do drewna ale trzeba było zastosować dobrej marki brzeszczot do metalu, potem tylko pilnik itd.

Obrazek

Obrazek
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
daszka
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: daszka »

Jak zwykle super sprawa, właśnie sie zastanawiałam jak mam zrobić takie cudo, a tu proszę - cały projekt podany na dłoni. Dzięki Rychu. Silnik myślę że skądś wykombinuję, futerko od wietarki też, ale z tymi blachami mogą być problemy śmieszna sprawa, bo to powinno być najłatwiej zdobyć, a jednak... jakoś to skombinuję :laugh::

Myślę, że po ścierarkach bębnowych nadszedł czas na ścierarki tarczowe :laugh:: ciekawe ilu z nas podejmie rękawicę ;)

Swojego czasu widziałm w hipermarkecie podobną przystawkę do mocowania krążków ściernych na rzep, ale przeznaczoną do szlifierki kątówki - oczywiście nie będę tej wykorzystywała do prac modelarskich (tej szlifierki), ale przystawka... przystawka taka ma gwint z dużym skokiem M14, podobny jaki zastosowany jest w większości standardowych szlifierek stołowych, co myślicie jakby wykorzystać taką to właśnie jako żródło napędu osadzić na jakiejś podstawie i domontować stolik :blink:: :blink:: :blink::
Pozdrawiam Daszka
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: Rychu »

Witam Daszka
Nie muszą być blachy takie grube, mogą być cieńsze może być również sklejka 3mm 4mm, lub jakiś cienki tekstolit.
Od wyboru do koloru :) jak kto woli, w końcu to miała być ścierarka modelarska hehe a że mi taka wyszła trochę duża, musiałem to wszystko dopasować do wielkości silnika, dlatego to się tak rozrosło :)
Najlepszy by był silnik od jakiegoś miksera, ale z drugiej strony są tam za szybkie obroty i może to wszystko w kosmos wylecieć po prostu trzeba wszystkiego popróbować.
z mojej strony zostało mi chyba tylko budowa Ropewalka i zabieram się do roboty.
Pozdrawiam

Obrazek
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: RomekS »

Brawo Stefan !!!
W piwnicy mam jakies silniki elektryczne.
Sprobuje wykorzystujac Twoj pomysl zrobic jakas miniaturke z silniczka od wycieraczek 12V.
To urzadzonko jest tak samo bardzo przydatne jak scierarka.
Uwazam ze to strzal w 10.
Male pytanko:
Jakie sa rozwiazania mocowania paperu do tarczy ?
Awatar użytkownika
Rychu
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: Rychu »

Witam panie Romku
co do mocowania to użyłem taśmy klejącej obustronnej i jest ok trzyma jak nalezy :)
a moze jednak sie uda :)
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: arthx »

jakiej srednicy jest ten talez i gdzie takie cos mozna kupic ?

szukalem jakies slifierki tarczowej - ale zabawka proxxona koszyje tysiac zlotych, na allegro maszyna 2w1 czyli szlifierka tarczowa i szlifierk tasmowa kosztuje ok 500 zl - drogo troche - trzeba wiec cos sobie zbudowac :)
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: krzysztof »

Castorama. Ścierarka tarczowa z regulowanym stolikiem oraz ścierarka taśmowa, większa niż taśmówki ręczne około 360PL. Jeśli nie mamy silnika oraz możliwości wykonania elementów mocujących to taki zakup jest jak najbardziej celowy. Ja ją kupię, choćby z racji kompaktowego wykonania, ale w zamierzchłych czasach stosowałem taka maszynkę jak pokazał Rychu, z uchwytem wiertarskim do fi 16mm, teraz z doskoku używam wiertarki ze sztywnym krążkiem do szlifowania na rzep - całość w stojaku ustawionym "poziomo". Wada - piekielnie kurzy. Maszynka z casto ma odsysanie pyłów
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: arthx »

witam i prosze o rade

ktora z wymienionych maszynek zakupic ?
Moze ktos mial jakis kontakt z ktoras z nich i moze opisac pokrotce jej wady i zalety

http://allegro.pl/item262714876_szlifierka_tasmowa_bts_400_guge_f_vat_cer_ce.html
http://allegro.pl/item261893406_szlifierka_polerka_gwarancja3lata_promocja_zobacz.html
http://allegro.pl/item263169886_szlifierka_tasmowo_tarczowa_bbp_100_proofy_.html

z gory dziekuje za pomoc
pozdrawiam , arthx
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: KID »

W Castoramie bywa trochę mniejsza i tańsza (ok. 260 zł) wersja tego kombajnu pod firmą Dedra.
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
arthx
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Re: Ścierarka tarczowa

Post autor: arthx »

no tak, tylko do najblizszej castoramy nan ze 120 km...
i drufa sprawa - jesli sie nie myle ta dedra ma nieruchome ramie z tasma ktore jest tylko w pionie.

ja chcialem sie cos dowiedziec o tych maszynkach z aukcji - bo te mi wysla do domu - cjak z trwaloscia i funcjonalnoscia , ktora z nich po prostu jest najlepsza
ODPOWIEDZ