Przeliczanie średnic olinowania stałego

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: oksal »

Cześć

Na moment wróciłem do programowania. Aplikacja przelicza średnice lin takielunku. Jest przydatna dla modelarzy budujących żaglowce od XV do XIX wieku. Współczynniki i metoda przeliczania oparta jest na książce "Historic Ship Models" Wolfram zu Mondfeld .

Aplikacja przeznaczona jest na telefony z Androidem. Dostępna jest w Google Play pod tym linkiem

https://play.google.com/store/apps/deta ... ce.taklarz
taklarz_1024x500.png
Na tę chwilę aplikacja dostępna jest w trzech językach: polski, angielski (jako główny), niemiecki. Język instaluje się automatycznie do ustawień regionalnych telefonu.

Aplikacja nie ma żadnych niespodzianek, jest bezpieczna, nie zbiera danych itp. Jest darmowa. W aplikacji osadziłem reklamy. Panie i Panowie nie kręcie na to nosem. Nikt nie pisze, aby pisać, no może poza nauczycielami... ;)

W planach mam zamiar napisać drugą część, dla olinowania ruchomego.
Awatar użytkownika
Piatnik81
Posty: 87
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:19
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: Piatnik81 »

Czyli generalnie Taklarz, tylko na komórki :-) Rewelacja! Tak się akurat u mnie złożyło, że mój Taklarz przestał działać i po klinięciu "przelicz" wyskakuje błąd jak na obrazku poniżej. Tym bardziej chwała Ci Adamie za aplikację mobilną. Brawo!

TAKLARZ.jpg
TAKLARZ.jpg (13.48 KiB) Przejrzano 893 razy
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
-------------------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Elżbietański galeon Revenge
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: oksal »

Cześć
Piatnik81 pisze: 03 cze 2023, 23:42 Tak się akurat u mnie złożyło, że mój Taklarz przestał działać i po klinięciu "przelicz" wyskakuje błąd jak na obrazku poniżej

TAKLARZ.jpg
Aż się zdziwiłem, że jest jeszcze ktoś, kto używa Taklrza :). Piotrek, ten błąd to moje niedopatrzenie. Powinienem w kodzie programu zmienić znak separatora części całkowitej a dziesiętnej, z przecinka na kropkę. Jak wpiszesz 0.4, a nie 0,4, program powinien działać. Ale na komórce jest wygodniej- zalety postępu;).

Poniżej wrzucę skan z Mondfelda związany z zasadami przeliczania średnic olinowania.
srednice.jpeg
Ogólnie to wystarczy podać średnicę podstawy grotmasztu mierzoną przy pokładzie w budowanym modelu. Nie ma znaczenia, w jakiej skali model budujemy. Zależności są liniowe.
Awatar użytkownika
Piatnik81
Posty: 87
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:19
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: Piatnik81 »

Taklarz to mój najpilniej strzeżony program na komputerze i mam go skopiowanego na kilku nośnikach :-) Co do wpisywanych wartości to niestety błąd wyskakuje niezależnie od tego jaką średnicę grotmasztu podam. Zawsze ten sam. Zmieniałem ostatnio Windows na angielskojęzyczny i zauważyłem że w Taklarzu nie mam polskich znaków. Czy to może mieć jakiś wpływ? Program wcześniej działał więc winna napewno jest konfiguracja lub ustawienia mojego komputera. Tylko co to może być? Taklarz na komputer jest poręczny gdyż umożliwia wydrukowanie sobie wszystkich informacji. Aplikacja mobilna tego nie umożliwia.
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
-------------------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Elżbietański galeon Revenge
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: oksal »

Piatnik81 pisze: 04 cze 2023, 11:51 Taklarz to mój najpilniej strzeżony program na komputerze i... Tylko co to może być? Taklarz na komputer jest poręczny gdyż umożliwia wydrukowanie sobie wszystkich informacji. Aplikacja mobilna tego nie umożliwia.
Piotrek, też strzegę Taklarza;) Program jest już wiekowy, napisałem go w 2008 roku. Odpaliłem go przed chwilą i mam zrobione zabezpieczenie separatora. Programowo podmieniam "," na ".". Na Win 11 u mnie działa. Wynika z tego, że dobrze zlokalizowałeś przyczynę błędu.

W zasadzie, to można dopisać w aplikacji opcję eksportu danych do pdf'a, a sposób wydruku zostawić użytkownikowi... Może pomyślę nad tym rozwiązaniem. Aplikacja pamięta ostatnią wpisaną wartość średnicy, i przy każdym ponownym uruchomieniu odtwarza przeliczanie.

Pasuje też przysiąść do drugiej części- olinowanie ruchome.
Awatar użytkownika
Piatnik81
Posty: 87
Rejestracja: 09 lut 2012, 22:19
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Przeliczanie średnic olinowania stałego

Post autor: Piatnik81 »

Pomyśl nad Tym bo to bardzo fajna i wręcz niezbędna opcja. Trzymam kciuki za dalszy rozwój apki :-)
Pozdrawiam serdecznie! Piotr
-------------------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Elżbietański galeon Revenge
ODPOWIEDZ