Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Czyli warsztat szkutnika
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Zet »

Witam,

Rozmyślam o zakupie multitoola jako, że poprzedni mnie się zjarał (a żadne oryginalne cudo to nie było).
Czytałem wasze wszystkie tematy odnośnie multiszlofierek.
Zawęziłem więc wybór do:

Proxxon fbs 240
Dremel 3000

Cenowo przedstawia się to tak, że dremel jest wszystko wszystkim tańszy, ale nie posiada wyłącznika i ma wyższe obroty minimalne - czy brak owego wyłącznika to aż tak bardzo frustrująca sprawa?.
Proxxon mniejsze obroty minimalne, bardziej cichy niby ale wyjściowo droższy.

Sprawdzałem i sprawdzałem i nie wiem.
Dremel z wałkiem i jakimiś akcesoriami ok 320/350 zł

Proxxon fbs 240 sam w sobie kosztuje prawie 300, wałek 170/200.

Teraz przejdźmy do stojaka.
Dremel ok 200
Proxxon od 400

Czy jest naprawdę aż tak wielka różnica w stojakach która praktycznie dyskwalifikuje stojak dremel?.

Nie jestem żadnym specem w modelarstwie ale podoba mi się to i lubię przy tym spędzać czas tworząc / dłubiąc a nie w....jąc się ze coś jest źle spasowane bądź nie działa tak jak powinno.
A teraz pora na serie pytań do:

1.Czy moglibyście pomoc w wyborze ów sprzętu
Dremel czy proxxon, że stojakiem czy na początek sam wałek?

2.Czy akcesoria są wymienne między dremel em a proxxon em w sensie wiertła polerki itp.
Czy da się przekręcić "narzędzie zaciskowe" z proxxon do dremel?

3.Ostatnie pytanie pytanko gdzie się drodzy koledzy zaopatrujecie w wiertła te 0.5 - 2 mm

Pozdr
Paweł
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Tomasz_D »

Odpowiem tylko na ostatnie pytanie: polecam https://sklep.metalmedia.pl/pl/c/Wiertl ... dardowe/56
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Witek... »

Cześć
Z wiertełek niedawno kupiłem coś takiego. Kilka razy użyłem i jak na razie wiercenia ok. Co do trwałości jeszcze nie wiadomo. A złamie się jak każde przy trąceniu z boku. Są różne zakresy dł no i cena niewielka choćby na wypróbowanie
https://allegro.pl/oferta/mini-wiertla- ... 0795548435

Pomiędzy samymi szlifierkami wielkiej różnicy nie ma. Osobiście używam proxxony i też jeden wymieniłem co prawda na gwarancji. Więc trwałość jak się trafi. A do wałka giętkiego to i marketówka za stówkę starczy. Chodzi w końcu o to żeby się na końcu coś kręciło. Też do tego takiej używam. Proxxon umarł a ta chodzi ;)
Przewaga proxxona to jednak różnego typu stojaki i oprzyrządowanie pasujące do siebie
Na forum było trochę opini, że jednak proxxonowe stojaki dają zdecydowanie więcej sztywności i precyzji od dremela.
Co nie zmienia faktu że cena daje do myślenia.
Pozdrawiam Witek
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Zet »

Czołem,

Byłem nastawiony bardziej na proxxon-a ale jednak cenowo przemawia do mnie bardziej dremel.
Skoro nie ma aż tak wielkich różnic między urządzeniami to jak to mówią "po co przepłacać" a na moje umiejętności starczy

Dzięki za udzielone odpowiedzi

Pozdr
Paweł
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: futaba »

To może ja dodam 3 grosze od siebie, ponieważ posiadam oba narzędzia. Do precyzyjnej pracy preferuję Proxxona, do cięższych zadań wymagających większej mocy zdecydowanie Dremela.
A teraz "zady i walety" obu narzędzi:
- w Dremelu wkurza mnie bardzo sztywny przewód zasilający i mocowanie narzędzi przez tulejki zaciskowe. Oczywiście, mam też do Dremela dokupiony uchwyt 3-szczekowy, ale jakością wykonania nie umywa się do tego w Proxxonie
- giętki wałek w Dremelu może pracować znacznie krócej, bo szybko się nagrzewa, przynajmniej mój
- regulacja prędkości w Dremelu jest mało precyzyjna i najwolniejsze obroty są znacznie wyższe niż w Proxxonie, ale w Proxxonie nie podoba mi się położenie wyłącznika
- Dremel jest znacznie głośniejszy od Proxxona
- bardzo lubię Drelemowskie szybkie mocowanie tarcz - SpeedClic, ale oczywiście można je też wykorzystać bez problemów w Proxxonie, podobnie jak i inne narzędzia od Dremela
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: ataman »

To i ja powiem, co wiem: Mam stojak dermela z plastikowym koszyczkiem do mocowania maszynki wiotki jakby był jakąś nędzną chińszczyzną - przy próbie frezowania wyginało się wszystko jak gałąź na wietrze. Od pewnego czasu stoi w kącie nieużywany. Teraz mam stojak proxxona i maszynkę proxxona - frezuje prościutko. Mam też przystawkę dolną do frezowania dremela.... niewiele udało mi się na na niej uzyskać , po prostu nie sprawdza się. Wałek giętki mam kupiony w zestawie z maszynką jakiejś firmy Budget, chyba z 15 lat temu - działa do dziś, nie narzekam.
Załączniki
dpb-1.jpg
Pozdrawiam
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Zet »

Witam,

Dzięki wam wielkie za wszelkie informacje, już jak byłem pewny zakupu to przeczytałem wasze posty....

Jednakze stojak póki co będzie wykorzystywany do wiercenia dziur (a temu powinien sprostać oby...).
Ja jestem dopiero początkujący gościu (raptem 2 modele zrobione) , wiadomo lepiej dołożyć trochę i mieć odrazu na lata sprzęt.
Lecz chyba stojak proxxon-a mnie przerasta, a używać wypasionego sprzętu jedynie do wiercenia dziur to cichyba lekka przesada, frezowaniem to może zajmę się za lat parę bądź naście :).

Przemyśle jeszcze owy zakup i napewno dam wam znać :).

Pozdr z gorącego Vietnamu
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: ataman »

Zet pisze: 04 maja 2022, 07:29 ednakze stojak póki co będzie wykorzystywany do wiercenia dziur (a temu powinien sprostać oby...).
Kiedyś chciałem wywiercić powtarzalne otwory w listwekach (bodaj 4x4mm), więc ścisnąłem w imadle kilka, jeden nad drugim, równiutko... wyśrodkowałem wiertło idealnie.. no i idealnie było na pierwszej listewce, na ostatniej otwór prawie przy krawędzi ... A było to dremelkiem na stojaku dremela
Pozdrawiam
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Zet »

A zatem, trzeba zebrać odpowiedni kapitał u stworzyć własnego drmelka ze stojakiem, którzy stworzyli by najbardziej doświadczeni aby sprostać oczekiwaniom każdego. Ja tylko kasę wyłożę hehe.

Śmiechem żartem ale Deseczka 4x4 to nie jest aż taka mała, czyli dremelek może i sobie radzi bo wiercić wierci ale jednak stojak coś nie tak.

A zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość i kupić coś a raczej nie coś a proxxon-a ze stojakiem :).

Paweł
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Odgrzany kotlet czyli proxxon czy dremel

Post autor: Witek... »

To masz jak na tacy. Dziecko czyli Wiktor wystawia właśnie wszystko co potrzeba. Stojak, stół jak najbardziej brać używki. Tam się nie ma co popsuć. Ewent regulacja luzów i jest jak nowe.
ODPOWIEDZ