Narzędzia podstawowe

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krytykg
Posty: 0
Rejestracja: 12 sie 2015, 21:40

Narzędzia podstawowe

Post autor: krytykg »

Obrazek

Witam forumowiczów, zakupiłem takie oto podstawowe narzędzia, mam zamiar z ich użytkiem wykonać model Karaweli Pinty, czy to wystarczy do składnia takiego modelu, czy muszę się liczyć z czymś jeszcze?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 399
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Narzędzia podstawowe

Post autor: TomekA »

Osobiscie nie lubie terminu "skladanie modeli" - sugeruje to modelowanie jak z klockow Lego.
Nawet budowanie modeli plastikowych wymaga wstepnego opracowania odlewanych elementow w fabryce, usuniecie nadlewek, gruntowanie, szpachlowanie, spasowanie, etc...
Budowa modelu drewnianego, nawet z zestawu - to nieco insza para kaloszy. Masz tam kawalki sklejki, drewna i wiazki listewek... Z tego masz uformowac samemu wg. planow cale elementy modelu, czy to poprzycinac listewki na konkretna dlugosc, czy to wyprofilowac wregi (grodzie) ze sklejki, ktore moga byc tylko wstepnie ponacinane laserem, albo nawet tylko wyrysowane na niej nich profile.
Czyli, mowimy o modelowaniu a nie skladaniu!
Jak, w takiej sytuacji wykonasz te przyciecia, nie majac zadnej, nawet recznej pilki? Takze, tylko jeden malenki pilniczek? I jeden blok drewniany z papierem sciernym? A gdzie jakies linijki z podzialka milimetrowa (najlepiej metalowe)? A gdzie kleje, farby, pedzelki? Gdzie sciski czy zaciski do ufiksowania klejonych elementow?

Trudno tu komukolwiek dac Ci kompletna liste narzedzi do budowy Twego pierwszego modelu. To jest kwestia bardzo indywidualna i zalezy od tego co kto lubi i co potrzebuje. Poza tym, zalezy to tez od zlozonosci modelu.
Jesli zdecydowales zbudowac ten tylko pierwszy i ostatni model, to kupowanie drozszych narzedzi mechanicznych nie ma sensu - wtenczas zabezpiecz sobie tylko absolutnie minimalna ich ilosc, wystarczajaca do budowy tego modelu. Jesli jednak zamierzasz zabawic sie w drewniane modelarstwo na dluzej, to juz od poczatku zaczniesz nabywac stopniowo coraz to wiecej i bardziej skomplikowanych narzedzi, jak i materialow (drewno, metale, plotno na zagle, etc) dla obecnego jak i przyszlych modeli.
Jak sam zauwazyles trafnie, jest to dosc drogie hobby, ale tylko na poczatek. W momencie gdy juz masz skompletowany swoj "park " maszynowy, wystarczy Ci on na co najmniej kilkanascie lat. Wowczas tylko pozostaje okresowe dokupowanie sobie niezbednych materialow do kolejnych modeli.

Ja mysle, ze lepiej bedzie, gdy sobie najpierw wybierzesz i kupisz zestaw, zapoznasz sie z instrukcja budowy modelu, zaczniesz jego budowe i w jej trakcie zobaczysz samemu, co z narzedzi (lub dodatkowych materialow) bedzie Ci jeszcze potrzebne i to sobie dokupisz. W takiej sytuacji unikniesz kupowania narzedzi ktore pozniej nie beda Ci potrzebne a beda tylko zbednym wydatkiem. Ewentualne zakupy beda tez robione stopniowo, aby nie nadwyrezyc zbytno Twego budzetu.

Dobrej zabawy w produkcji trocin! :)
Awatar użytkownika
krytykg
Posty: 0
Rejestracja: 12 sie 2015, 21:40

Re: Narzędzia podstawowe

Post autor: krytykg »

Heh witaj.. Wiem że to nie tak hop i siup jak przy plastiku. Wiem również że potrzebne są dodatkowe narzędzia w celu obróbki i przycinania elementów. Podobnie jak przy plastiku nie brałem się za to bez żadnej wiedzy. Troche poradników oglądam w necie, filmików, patrze na relacje na forum.
Jeśli chodzi o zaciski to wiem że są różne, niektórzy używają zwykłych klamerek, pilniki na pewno musiałbym kupić więcej..
Masz racje że lepiej kupić zestaw i przejrzeć plany co będzie potrzebne też zamierzam to zrobić. Wiem że dużo trzeba obrabiać.
ODPOWIEDZ