Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Beecker
Posty: 30
Rejestracja: 05 kwie 2021, 19:45
Lokalizacja: {"name":"Cz\u0119stochowa","desc":"Cz\u0119stochowa,powiat cz\u0119stochowski,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.8089997",&

Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Post autor: Beecker »

Witam wszystkich serdecznie.
Ogólnie zajmuję się modelarstwem plastikowym. Nie mniej chciał bym mieć w swojej kolekcji kilka okrętów. O narzędzia się nie martwię.mam za to kilka pytań.
Czy jakaś firma jest szczególnie polecana?
Czy Occre jest ok? Zależy mi na detalach. A jak znam siebię i tak zwaloryzuje.
Czy NS.Mercedes z Occre na start mnie nie pokona?
Podoba mi się ta fregata
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Post autor: TomekA »

Przejrzyj archiwalne wpisy na ten konkretnie temat, zanim zaczniesz cos sklejac. A w ogole, to ty sam musisz sobie zadac szereg pytan, np. czy chodzi Ci o jakis konkretny model, moze klase zaglowcow? Jakie sa kryteria Twego wyboru, koszt, zlozonosc konstrukcji zestawu (czy to ma byc model typu planka-na-grodzi czy tez planka-na-wredze), zaplecze narzedziowe i lokalowe, dotychczasowe doswiadczenie w tym temacie, no i moze najwazniejsze - czas i cierpliwosc (drewniane modele wymagaja duzo czasu i cierpliwosci z budowa, tego sie nie da zrobic w pare tygodni, a mlodzi dzis tego nie maja, goniac za coraz to nowymi sprawami, zainteresowaniami, etc..) Innymi slowy, slomiany ogien...

Czy Occre jest dobra firma? Rownie dobra (lub zla) jak inne europejskie firmy zestawowe, jak Artesania Latina, Billing Boats, Amati, Corel, Dusek itp. Inne, zagraniczne firmy zestawowe sa czy moga byc lepsze, nie wiem, jak jest z zaopatrzeniem tychze w Europie (sam mieszkam w USA), ale warto sprawdzic zestawy z firm jak angielska Jotika czy amerykanska Model Shipways, albo Syren i ich dostepnosc na swoim terenie. Ostatnio tez Chinczycy weszli w market ze swymi bardzo zlozonymi zestawami, ale te sa dla znacznie bardziej doswiadczonych adeptow.
A w ogolnosci to ja najpierw polecalbym zakup kilku ksiazek na ten temat i poczytanie ich sobie, zaznajomienie sie z technikami (prawidlowego) poszywania kadlubow i z czytaniem planow - to na poczatek...
Znajomosc jezyka angielskiego jest w tym hobby bardzo pomocna, bo wiekszosc dostepnej literetury jest napisana w tym jezyku, po polsku tego prawie nie ma...
Po odpowiedzeniu sobie na te i inne pytania, mozna juz sobie cos zaplanowac, wybor jednostki (na poczatem cos w miare prostego, z jednym, no moze maks. dwoma masztami i bez tej pajeczyny olinowania i mnogosci artylerii!) Nauczyc sie tych technik na takim modelu i zaznajomic z terminologia i dopiero potem przejsc na cos wiekszego i bardziej skomplikowanego...
Beecker
Posty: 30
Rejestracja: 05 kwie 2021, 19:45
Lokalizacja: {"name":"Cz\u0119stochowa","desc":"Cz\u0119stochowa,powiat cz\u0119stochowski,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.8089997",&

Re: Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Post autor: Beecker »

Bardzo dobrze to wyjaśniłeś. Dlatego właśnie nie lecę na Santismę czy Victory. Zauroczył mnie Mercedes. Nie jest to duży okręt, bez mnogości pokładów. Jak wspominałem olinowania się nie boję. Zaplecze mam, warsztat jakiś też. Bardziej chodzi mi o kadłub. Ja przywiązuję bardzo dużo uwagi do detali. I cierpliwości mam aż za dużo. Najbardziej martwię się o plankowanie. Ale tu chyba nie ma znaczenia czy będzie to 2 czy 10 desek więcej. Szukam planów owej fregaty Mercedes ale na na nić specjalnie nie mogę trafić.
Natomiast to co piszesz to racja w stu procentach.
Załączniki
20210220_102341.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Post autor: oksal »

Ale fajne silniki. Te rurki paliwowe, to były w odlewie, czy sam je dodałeś?

Faktycznie, ładna ta Mercedes. Aż mnie zaintrygował Twój pomysł i coś tam googl'ałem
Beecker pisze: 05 kwie 2021, 23:04 Szukam planów owej fregaty Mercedes ale na na nić specjalnie nie mogę trafić
i pewnie nie znajdziesz, oprócz tych co będą w zestawie. Ale to raczej nie będą plany, a instrukcja składania
Beecker pisze: 05 kwie 2021, 23:04 ...Ja przywiązuję bardzo dużo uwagi do detali. I cierpliwości mam aż za dużo. Najbardziej martwię się o plankowanie. Ale tu chyba nie ma znaczenia czy będzie to 2 czy 10 desek więcej...
i tu się rozczarujesz. A Tomek dobrze Ci radzi. Ba, nawet te 2 czy 10 dech w poszywaniu kadłuba ma znaczenie. Cały przebieg plankowania kadłuba, to majstersztyk mistrzów szkutniczych z ubiegłych stuleci. Między innymi, to też należy do detali, a nie tylko wyposażenie.

Witaj na Kodze, życzę Ci abyś z nami wytrzymał. Bo zabierasz się do tego, jak swego czasu Dziecko- to jego ksywka. Chłopak wytrzymał, i dużo zmienił w swym podejściu do modelarstwa szkutniczego.

PS.
Radek (sferoida) ostatnio u(wy)kończył inną hiszpankę, fajna by była Wasza wystawa gdzieś na bliżej nieokreślonym czasowo zjeździe Kogi
Beecker
Posty: 30
Rejestracja: 05 kwie 2021, 19:45
Lokalizacja: {"name":"Cz\u0119stochowa","desc":"Cz\u0119stochowa,powiat cz\u0119stochowski,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.8089997",&

Re: Zapytanie o dobór okrętu dla początkującego

Post autor: Beecker »

To nie są rurki paliwowe,tylko przewody zapłonowe. Po 2 na cylinder. Robione z cyny 0.2
Tak myślałem że Planów nie będzie. Mercedes leży na dnie wybebeszony ze srebra i złota w 2007 r. Nie mniej skompletuje sobie wszystko, bo mam ochotę na tę fregatę. Tymbardziej że podobne są w Naval-u.
Podoba mi się sylwetką. Jest jeszcze jedna ale juz 2 pokładówka więc, narazie nie.
Dlaczego Mercedes.
Prosta rufa bez zdobień praktycznie. Mało furt działowych, jeden pokład. W miarę prosta konstrukcja.
Czy jest tu ktoś z okolic Częstochowy w ogóle?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ