HMS Victory - moje próby z sekcją

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 432
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Victory - moje próby z sekcją

Post autor: TomekA »

Jednego tu nie rozumiem. Piszesz, ze miales braki z armatami/dzialami, a jednoczesnie pokazujesz calkiem zgrabnie wymodelowane dziala na lawetach. Poczernianie ich tez wyszlo swietnie! Brnij tak dalej!
Wymodelowanie bloczkow - najlepiej z bukszpanu, jest trudniejsze niz poskrecanie sobie linek, jesli masz ropewalka. A jesli nie, to zrob sobie ta maszynke, jest prosta w konstrukcji i starczy Ci na wlele lat przyszlego modelowania!
Awatar użytkownika
Artek
Posty: 88
Rejestracja: 31 maja 2011, 14:57

HMS Victory - moje próby z sekcją

Post autor: Artek »

Cześć Tobie, który tu zaglądasz.

Tomku, armaty były i są w dalszym ciągu moją zmorą.
To, że udało mi się wytoczyć lufy, poskładać lawety, poczernić lufy, itd, to nie znaczy, że już ukończyłem i pnę się ku górze.
Został cały takielunek do zrobienia co jest dla mnie wielkim wyzwaniem.
Linki są dla mnie całkowicie nowym tematem i nawet sobie nie potrafię poukładać jak miał bym to zrobić.
Nawet mając ropewalk nie mam wyobraźni co i jak...

Bloczki wydają się łatwiejszym tematem, bo w drewnie trochę już dłubałem i coś tam wyobraźnia działa.
Na tej idei zrobiłem dzisiaj próbę wykonania bloczków do lawet.
Posiłkowałem się totalnie na relacji ralfee3:
https://www.koga.net.pl/forum/7/47028.h ... 829#p88829

Z rozpoznaniem tematu mam mały kłopot.
W książce z której korzystam, nie ma szczegółów takielunku dział.
Na ostatnich stronach jest spis wszystkich bloczków, ich wymiarów i umiejscowienia, ale nie znalazłem dla dział.
Na zdjęciach z okrętu jest blok podwójny podpięty do burty, natomiast do lawety blok pojedynczy.
Ale na pierwszych stronach "Anatomy" jest opis takielunku dla dział 32 funt. i tam są oba podwójne.
Tak też zaplanowałem.
I na pierwszy raz wyszło tak:
2024-07-12.8.jpg
2024-07-12.7.jpg
2024-07-12.6.jpg
2024-07-12.5.jpg
2024-07-12.4.jpg
2024-07-12.5.jpg
W pierwszym zacząłem szlifować rowek pod linę, ale chyba przesadziłem.
2024-07-12.2.jpg
To są moje pierwsze bloczki.
Dalekie od ideału, ale ja się dopiero uczę.

Do następnego razu.
Pozdrawiam, Artur.
Załączniki
2024-07-12.1.jpg
Awatar użytkownika
Greenhorn
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2021, 22:06

Re: HMS Victory - moje próby z sekcją

Post autor: Greenhorn »

Ja korzystałem z tych schematów.
Załączniki
Screenshot_20240720-135521_Facebook.jpg
Screenshot_20240720-135530_Facebook.jpg
Screenshot_20240720-135539_Facebook.jpg
Screenshot_20240720-135549_Facebook.jpg
Screenshot_20240720-135600_Facebook.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 432
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Victory - moje próby z sekcją

Post autor: TomekA »

Garsc skanow z ksiazki Alan McGowan "HMS Victory, her construction, career and restoration".

...W książce z której korzystam, nie ma szczegółów takielunku dział.
Na ostatnich stronach jest spis wszystkich bloczków, ich wymiarów i umiejscowienia, ale nie znalazłem dla dział.
Na zdjęciach z okrętu jest blok podwójny podpięty do burty, natomiast do lawety blok pojedynczy.
Ale na pierwszych stronach "Anatomy" jest opis takielunku dla dział 32 funt. i tam są oba podwójne.
Tak też zaplanowałem...


Masz racje, we wszystkich moich zrodlach n/t HMS Victory nie jest jednoznacznie wyjasnione jaka dokladnie byla ta talia (gun tackle) do dzial? I czy byly w niej dwa bloki, tj.jeden pojedynczy i drugi podwojny, czy tez oba podwojne?
Znalazlem tylko w ksiazce N. Longridge'a ze wszystkie bloki dla tych talii mialy dlugosc 9 cali (23 cm) - musisz sobie to przeliczyc na Twoja skale.
Podejrzewam, ze talie dla najciezszych dzial 32 funtowych, zamontowanych na dolnym pokladzie dzialowym, byly z dwoma blokami podwojnymi, dla lepszego przelozenia sil potrzebnych do wyciagania ciezkiego dziala. Dla wszystkich innych dzial - tych lzejszych - talia mogla skladac sie z jednego bloka pojedynczego i drugiego podwojnego zamocowanego hakiem do burty...
Załączniki
Victory guns05.jpg
Victory guns02.jpg
Victory guns06.jpg
Victory guns03.jpg
Victory guns04.jpg
ODPOWIEDZ