Dżonka - plany i kilka słów

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym

Jakie drewno na Dżonkę

Balsa
1
13%
Balsa
1
13%
Sosna
0
Brak głosów
Sosna
0
Brak głosów
Buk
1
13%
Buk
1
13%
Inne
2
25%
Inne
2
25%
 
Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
Gawlo
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:34

Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Gawlo »

Witam!

Jestem początkujący i pragnę zrobić dżonkę jako pierwszy model. Problem w tym , że ,,plany" które posiadam nie wydają mi się ok , nie ma na nich wymiarów etc. Zatem na jakim formacie mam je wydrukować by były 1:1 ? Jeśli moje plany są słabe , podeślijcie wasze.

Kolejne pytanie tyczy się wykonania Dżonki - jak patrzyłem jak wy to robicie - robiliście szkielet z kartonu a obszycie z drewna. Lecz , czy można zrobić szkielet z drewna ?

I ostatnie pytanie - jakie drewno ? Ja przymierzałbym się do balsy , ale może to zły pomysł. Zależy mi na tym , by Dżonka pływała. Proszę o odpowiedzi.

Plany , które mam są narysowane odręcznie (w miarę prosto) i bez wymiarów. O plany piszcie na FB , bo tu w pdf nie da się wstawić.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Dziecko »

Jeśli oto chodziło... jak nie to przepraszam...
http://www.koga.net.pl/pliki-do-pobrani ... donka.html
Awatar użytkownika
Gawlo
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:34

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Gawlo »

Do: Dziecko

To są dokładnie te plany , które mam. Czyli mam dobre plany.

A co uważasz nt. reszty pytań ?
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Irek350 »

Witaj
Plany należy wydrukować w wielkości rzeczywistej (czyli bez dopasowania do strony) choć nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sobie je powiększył lub pomniejszył bo to nie ma żadnego znaczenia czy model będzie miał 20, 40 czy 45cm. chyba że chcesz zbudować model redukcyjny i startować nim w jakiś zawodach modelarskich.
Szkielet możesz w zasadzie wykonać z dowolnego drewna albo nawet ze spienionego PCV.
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Dziecko »

Gawlo pisze:Do: Dziecko

To są dokładnie te plany , które mam. Czyli mam dobre plany.

A co uważasz nt. reszty pytań ?

Niektórzy robili szkielet z drewna... chyba można..
Co do drewna na poszycie by pływała nie wiem=nie wypowiadam sie
Awatar użytkownika
Gawlo
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2018, 12:34

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Gawlo »

Do: Irek350

Tak , wiem że należy wydrukować w wielkości rzeczywistej , bo mój brat siedzący w modelarstwie mi mówił (1cal na planie - 1 cal w rzeczywistości) , ale problem w tym że tu NIE MA wymiarów. Zatem format druku chyba dowolny.
Awatar użytkownika
Virs
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2016, 17:30

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Virs »

Wszystkie strony z elementami dżonki są wobec siebie proporcjonalne więc bez dopasowania do strony wystarcz wydrukować i wszystko będzie okej. Nie musisz robić szkieletu z drewna, polecam tekturę 1mm na poszycie i 2 mm na szkielet ( ale to maksimum !! ) jest jedna dżonka ze skoroszytu więc nawet tektura 0,4 mm starczy ale na początek może być zbyt wiotka. Na końcu na ,, trumne " nakładasz poszycie z forniru ;)
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Irek350 »

Gawlo pisze:Do: Irek350

ale problem w tym że tu NIE MA wymiarów. Zatem format druku chyba dowolny.

Nie ma wymiarów, bo nie są potrzebne masz wydrukować je w wielkości rzeczywistej.
Format wydruku nie jest dowolny, bo plany w wielkości rzeczywistej mają rozmiar A4, chyba że chcesz świadomie powiększyć lub pomniejszyć model.

Virs pisze: Nie musisz robić szkieletu z drewna, polecam tekturę 1mm na poszycie i 2 mm na szkielet ( ale to maksimum !! ) jest jedna dżonka ze skoroszytu więc nawet tektura 0,4 mm starczy ale na początek może być zbyt wiotka.

Czytałeś pierwszy post ?
To ma pływać :)
Awatar użytkownika
Virs
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2016, 17:30

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Virs »

No tak.. nie doczytanie moje.. :oops:

Pozdrawiam.
Jarek1925
Posty: 4
Rejestracja: 01 lip 2021, 20:51

Re: Dżonka - plany i kilka słów

Post autor: Jarek1925 »

Witam
Chciałem pobrać plany dżonki lecz podane z linku wyżej przez kolegę wyrzucają mnie od razu do strony głównej forum. Czy jest możliwość by ktoś podesłał na adres jarek19251925@gmail.com? Będę bardzo wdzięczny.
ODPOWIEDZ