Zdzisław HMS Enterprize

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam ponownie
Chcę odpowiedzieć Sławkowi. Sławek twoją relację z budowy oglądałem już kilkakrotnie. Jak już wspomniałem kadłub mojego modelu jest już w 30% skończony i to że moja praca nad nim poszła do przodu to też w dużej części dzięki twojej relacji z budowy. Postaram się jak najszybciej zamieścić następne zdjęcia z budowy.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Mateusz już to zrobiłem i pokażę następne zdjęcia. Pisałem już, że kadłub mojego modelu już jest w około 30 a może nawet 40% skończony. Ja tylko staram się ze zdjęć jakie posiadam stworzyć jakąś relację z budowy. A kiedy moja relacja dojdzie już do stanu w jakim model jest obecnie wtedy napiszę- tak teraz wygląda. Ale serdeczne dzięki za wskazówki i za bardzo kreatywną krytykę na bieżąco. Teraz przynajmniej wiem co skaszaniłem i co muszę poprawić.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam
Po raz ostatni dzisiaj chcę dołączyć jeszcze parę zdjęć do mojej relacji z budowy. A więc kiedy już posklejałem szkielet to, postanowiłem go czymś wypełnić. Postanowiłem, ze skoro chcę zbudować model drewniany to nie będę go wypełniał pianką. Znalazłem w domu parę suchych deseczek, nie wiem nawet z jakiego drewna, ale chyba była to olcha, bo drewno było dosyć miękkie i dobrze się obrabiało. Wkleiłem w szkielet dokładnie 786 listewek, zużywając na obrobienie, dopasowanie i przyklejenia każdej średnio około 10 minut. Pracowałem przy modelu nawet po kilkanaście godzin dziennie. Ale wbrew pozorom nie była to nudna praca, bo każda listewka to było inne wyzwanie. No i wtedy zaczął się wyłaniać jakiś kształt kadłuba. Załączam zdjęcia pozdrawiam i kończę na dzisiaj. Zdzisław
Załączniki
32.JPG
31.JPG
30.JPG
29.JPG
28.JPG
27.JPG
26.JPG
25.JPG
24.JPG
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Motyl »

Widać duży zapał i precyzję :D Oby tak dalej ;)
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam wszystkich
Dzisiaj przez cały dzień nie miałem czasu, żeby tu zajrzeć. Teraz chciałbym wrócić do mojej relacji i zamieścić parę następnych zdjęć.Ale teraz jeszcze chciałbym odpowiedzieć Markowi, bo nie wiem czy moja odpowiedż dotarła do niego, po prostu nie umiem jeszcze dobrze poruszać się po forum.
Po sklejeniu ostatnich deseczek wypełnienia i wstępnym oszlifowaniu kadłub mojego modelu wyglądał tak.
Załączniki
38.JPG
37.JPG
35.JPG
34.JPG
33.JPG
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Na chwilę musiałem odejść ale już jestem ponownie. Następnie wykonałem swój pierwszy pokład.
Wykonałem go z listewek świerkowych i sosnowych(te ciemniejsze) a ramkę poczerniłem czarną farbą akrylową. Całość natomiast pomalowałem caponem. Tle na dzisiaj bo już póżno, idę spać.
Ale za to niedziela będzie moja.
Pozdrawiam Zdzisław
Załączniki
Całe szczęście, że nie będzie tego widać po zabudowaniu pokładem, bo pewnie wyglada koszmarnie
Całe szczęście, że nie będzie tego widać po zabudowaniu pokładem, bo pewnie wyglada koszmarnie
DSC03996.JPG
DSC03995.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Sebastian.M »

Świerk i sosna to nieodpowiednie gatunki drewna w modelarstwie,
Mają zbyt widoczne słoje co prowadzi do tego że pokłady wyglądają nienaturalnie.
Dobrze że tego co zrobiłeś nie będzie widać, na wyższe pokłady jeśli chcesz uzyskać jasny kolor zdecydowanie powinieneś użyć brzozy ewentualnie klonu lub lipy. Natomiast na poszycie świetnie nadaje się olcha, grusza, jabłoń, czereśnia do małych detali fajna jest grusza i jabłoń oraz bukszpan(ma żółty kolor)
Jeśli myślałeś o dębie lub jesionie to one nie nadają zbytnio do modelarstwa ze względu na kruchość i zbyt duże pory
Pozdrawiam
S.M
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Mirek77 »

Taka ciekawostka ta temat lustra rufy fregaty Enterprize. Shipyard proponuje siedem okien, a na poniższym zdjęciu jest pięć.
Załączniki
1864-0005_0002_(0001).JPG
1864-0005_0002_(0001).JPG (161.94 KiB) Przejrzano 6236 razy
f634t1979p28501n8.jpg
f634t1979p28501n8.jpg (57.66 KiB) Przejrzano 6236 razy
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam Wszystkich
Nareszcie goście sobie poszli, wiec ja siadam przy kompie i popijając piwko mogę zająć się tym co lubię. Nie mam w swoim otoczeniu ludzi z którymi mógłbym pogadać o modelarstwie. Dzięki Bogu istnieje Koga. Najpierw chciałbym odpowiedzieć Sebastianowi M. Nie wiedziałem kolego, że jesteśmy prawie ziomkami. Ja mieszkam w Miejscowości Nowa Cerekwia koło Kietrza a ty w Raciborzu. Gdybyś kiedyś jechał do Głubczyc, to mniej więcej w środku miejscowości jest sklep Lewiatan, na pewno tam będę wstąp do sklepu to pogadamy.Zapraszam. A wracając do drewna jako materiału to wziąłem sobie do serca twoje rady. Z tym że niektórych błędów już nie da się naprawić, bo musiałbym zdemolować model.

Teraz odpowiem Mirkowi 77
Rzeczywiście w wycinance z Shipyardu jest siedem okien i inne ornamenty. U mnie jeszcze trochę potrwa nim dojdę do lustra rufy. Nie wiem jeszcze co zrobię, ale kiedy przeglądałem relację Mateusz z budowy Papugi, to Mirek Rybus zwracał w dyskusji uwagę na to by trzymać się planów, z których buduje się model. Nawet się chyba wtedy zdenerwował. Nie mnie rozstrzygać kto ma rację. Racja jak zwykle pewnie leży gdzieś pośrodku. Miło mi Mirek, że się do mnie odezwałeś. Dzięki za zdjęcia.

Teraz odpowiem jeszcze Markowi
Nie wiem czy moja wiadomość dotarła do Ciebie, dlatego odpowiadam Ci na forum.
Po pierwsze mati oczywiście, że możesz zwracać się do mnie przez per ty, ponieważ takie obowiązują zasady na forum. A odpuszczać sobie to na razie nie mam zamiaru, bo świetnie się przy tym bawię. Przeglądałem Twoją relację z budowy Papegojana . Super relacja i wiele się można nauczyć. Nic dodać nic ująć. Szczególnie po tej sugestii Mirka, żebyś bardziej szczegółowo pokazywał etapy budowy poszczególnych elementów. Nie myślałem tylko, że tak na pierwszy rzut oka mało ważny szczegół jak układ desek w furtach działowych rufy okrętu może rozpętać taka dyskusję. Jak by kij w mrowisko włożył. Dzięki Mateusz

Na razie kończę wracam za chwilę
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Zdzisław HMS Enterprize

Post autor: Zdzisław »

Witam ponownie
A teraz mojej relacji z budowy ciąg dalszy.
Przystąpiłem do wykonania pokładu. W wycinance shypyardu pokład składa się z dwóch części A która stanowi podkład i części B czyli pokładu właściwego.(nie miejcie mi za złe jeżeli nazywam coś nie tak jak powinno się to nazywać ponieważ cały czas się uczę). Ja jako podkładu użyłem 1 mm sklejki brzozowej lotniczej. Na nią naklejałem (i to mój następny błąd) listewki świerkowe grubości 1 mm i szerokości 8 mm. Może do mojej skali powinienem był użyć listewek o szerokości 7 mm. Z jednego boku listewki poczerniłem przed sklejeniem czarną farbą akrylową. I wyszło tak
Załączniki
Kiedy dodam następne zdjęcia już po kołkowaniu i pomalowaniu caponem to nie będzie juz wyglądało tak koszmarnie
Kiedy dodam następne zdjęcia już po kołkowaniu i pomalowaniu caponem to nie będzie juz wyglądało tak koszmarnie
DSC04002.JPG
DSC04001.JPG
DSC03998.JPG
ODPOWIEDZ