Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: myszor »

Witaj . Jesteś już roczek na Forum i nie wiesz że najlepsze listewki są w Łodzi . U Pana Mirka Rybusa . Pozdrawiam :) .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: oksal »

Dokładnie, Andrzej ma rację, sam u Mirka zamawiałem listwy. Z tymi listwami jest jak z kasztanami, które najlepsze są na placu Pigal, a listwy u Mirka:)
BANDI
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: BANDI »

Ok , dzięki, napisałem do Pana Mirka.
Wnecie znalazłem fotki pokładu (nowego pokładu) ,,Generała Zaruskiego,, remontowanego(budowanego praktycznie od podstaw), wykonany jest z teaku i ciekawi mnie czym wypełnione są szczeliny między klepkami , chodzi mi o tą czarną maź -może nadawało by się to do wykonania pokładu w modelu?.
Wie ktoś może co to jest to czarne wypełnienie?
http://www.complexjacht.pl/PL/poklady/wiecej/18.html
Awatar użytkownika
krzych31
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: krzych31 »

To czarne wypełnienie to Sikaflex .
http://www.farbyjachtowe.pl/sika-sikaflex-291-03l-p-83.html
Podobno najlepszy. Kiedyś używałem tego do przyklejenia elementów "pokładu" teakowego,
podczas remontu jachtu laminatowego trzyma jak diabli.
"Gdy otworzyły się drzwi do percepcji umysłu, każda rzecz ujawniła się taką, jaką jest naprawdę".
BANDI
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: BANDI »

Ok dziękuję, mam już dwie odpowiedzi (jedną na PW) to wystarczy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: Karrex »

Nie wiem czy oryginalne materiały do uszczelnień (smoła, silikon czy inne) nadają się do modeli.
Jeżeli będziesz decydował się na imitację uszczelnienia, to na naszym forum mamy już temat
Caulking/Kaulking/Dychtunek/Imitacja uszczelnienia, gdzie koledzy dzielą się swoimi metodami.
Jest z czego wybierać :).
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
BANDI
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: BANDI »

Dzięki , wiedziałem że gdzieś jest ten emat ale nie mogłem znaleść:(
czytam, czytam.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: mati »

Cześć,
W sprawie wykonania dychtunku (uszczelnienia pokładu) mogę Ci śmiało polecić metodę jaką ja to robię.
http://www.koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,40583/catid,524/limit,6/limitstart,48/

Jest z tym więcej zabawy bo każdą deskę oklejasz z osobna, ale efekt jest... czy lepszy czy gorszy to już indywidualna sprawa...

Możesz spróbować również w ten sposób:
http://www.koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,39064/catid,524/
Tu pokazuję tobie efekt końcowy pokładu. W tym przypadku deski były złączone w pakiet kilku deseczek. Po krawędzi pociągnięte klejem (wikolo - podobnym), po wyschnięciu klej pomalowany czarnym markerem. Pakiecik rozcięty skalpelem i już na każdej masz gotowy caulking. Metoda zdecydowanie szybsza i równie efektowna.

Moja rada co do szlifowania/cyklinowania.
Ja nie używam papierów ściernych do pokładu. Pył z czarnej kartki/markera wciera się w pokład i w pewnym stopniu zakleja ci czarne sczeliny. Polecam cyklinowanie ostrym nożem, kawałkiem szkła... drobne wiórki nie zaszkodzą pokładowi a wyglancujesz pokład, że muchy będą się ślizgać ;) :P

Powodzenia :)
The world is yours...
BANDI
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: BANDI »

Dzięki mati086, właśnie o coś takiego mi chodziło, czy drewno na pokład to brzoza?
Bardo fajnie wyszedł Tobie ten model, zastanawiam się czy nie dać tego dychtunku na poszyciu burt, pewnie tam też było widoczne przynajmniej w miejscach nie malowanych.
Pozdrawiam
BANDI
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington 1776 SHIPYARD 1:48 (powiększony)

Post autor: BANDI »

Wczoraj zrobilem próbę z markerem wyszło jak wyszło, klepki lipowe , boki sa ok ale na łączeniach od czoła to się nie uda, marker wnika dość głęboko.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ