Dżonka Szymona

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szymon.
Posty: 3
Rejestracja: 26 sie 2011, 10:33

Dżonka Szymona

Post autor: Szymon. »

Witam wszystkich! Po dłuższym obserwowaniu Kogi i po wyposażeniu mojego nowo-powstałego "warsztatu" w jakiś minimalny zakres narzędzi, postanowiłem wreszcie rozpocząć budowę tytułowej "kogowej" dżonki. (A może to już jest "dżonkowa Koga..."? ;) )

Zatem bez zbędnego gadania przechodzę do konkretów:

1.JPG

Jak mówi stare, chińskie przysłowie: "nawet najdłuższa dżonka zaczyna się od pierwszej wręgi" (czy jakoś tak to szło...) ;)

3.jpg

Widać już charakterystyczne dżonkowe "ości". I jak zaznaczyłem na zdjęciu już pierwszy, na szczęście niewielki błąd. Przykleiłem prostopadle wzmocnienia kadłuba podtrzymujące dziób , zamiast skierować je lekko ukośnie w bok. Utrudniło mi to później przyklejanie burt i spodu kadłuba - musiałem wkleić w te miejsca kawałki grubej tektury, żeby mieć powierzchnię do której mógłbym się "dokleić". Tak to jest, jak się człowiek śpieszy żeby ujrzeć wreszcie bryłę kadłuba. :roll: Nauczka? Czytać plany i relacje dokładnie, czytać :!: I nie spieszyć się...

4.JPG
4.JPG (151.44 KiB) Przejrzano 5079 razy

Tekturowe poszycie gotowe: "dźup"

5.JPG
5.JPG (186.27 KiB) Przejrzano 5079 razy

Spód

8a.jpg

I widok z góry. No i proszę - tak człowiek pilnował, żeby wszystko "miało kąty", a dopiero "z lotu ptaka" zobaczyłem, ze jedno z poprzecznych wzmocnień kadłuba zostało przyklejone nie pod kątem prostym. :shock: To pewnie efekt przyklejania kilku wręg na raz - jedna się przekrzywiła po przyklejeniu. O ile w takiej dżonce to nie jest katastrofa dla geometrii kadłuba, to w przypadku "prawdziwych" modeli oznaczałoby to już problemy np. przy poszywaniu. W przypadku "pełnowymiarowych" modeli stocznia to rzecz podstawowa...

6.JPG

Rufa. Aha - uprzedzę pytania po co te kable wystające z mojej "biednej" dżonki. To pan Li (jej dumny posiadacz) tak się zainteresował relacjami z budowy dżonek na "Kodze", ze postanowił w celu wygodniejszego ich śledzenia podciągnąć sobie internet szerokopasmowy "po kablu". Ot i cała tajemnica :D :D :D

7a.jpg

I mała "doklejka" na rufie. ("Walczyłem" z poprawnym doklejeniem boków kadłuba do dziobu, jak widać różnica "wyszła" na drugim końcu kadłuba... ;) )

9a.jpg

O! A to zobaczyłem jak wrzucałem tę relacje na Kogę! Widać , że jak się raz zgubi symetrię, to potem to się "mści". Wyciąłem wszystko zgodnie z liniami na planie, a teraz patrze - i wycięcie na nadbudówkę jakieś niesymetryczne względem burt jest... Nie wiem jakim cudem, bo wyciąłem wszystko po liniach z planów...:shock: Na szczęście to da się skorygować przy doklejaniu nadbudówki - wyznaczę faktyczną "oś symetrii" kadłuba i tego się będę trzymał. Niemniej jednak to kolejny dowód na to, że budowanie modeli szkutniczych jest jak stolarstwo - błędy albo małe niedokładności na początku "wychodzą" jako duże różnice później... ;)
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Dżonka Szymona

Post autor: muli9 »

i po to właśnie potrzebna jest budowa ...stoczni ;)
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka Szymona

Post autor: PanLipazMiodem »

Te plany dżonki nie są najlepiej i najdokładniej rozrysowane więc pewnie stąd te rozbieżności. Przy tym projekcie trzeba dużo improwizować. Właśnie dlatego każda dżonka na Kodze jest inna.
Robisz ładnie, czysto a Twoje zdjęcia są czytelne. Oby tak dalej.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka Szymona

Post autor: RomekS »

muli9 pisze:i po to właśnie potrzebna jest budowa ...stoczni ;)


Stocznia do dżonki ........ Muli9 Ty wiesz co piszesz ?
Się nie ośmieszaj, proszę....
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Dżonka Szymona

Post autor: muli9 »

Ciesze się Romku że wróciłeś do "żywych" już się bałem że odszedłeś do lamusa :D
A co przeszkadza w budowie mini stoczni - nie było by takich problemów - ale ta porada to powinna bardziej do Ciebie wyjść niż ode mnie 8-)
ODPOWIEDZ