DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Dziękuję Andrzeju. Z tą zazdrością to faktycznie się nie śpiesz , bo jak sam doskonale wiesz ,ta droga idzie równolegle z ciekawością ,a prowadzi ……….. :evil: Jeżeli jesteś zainteresowany , z przyjemnością zdradzę Ci adres sympatycznego forum modelarskiego (zakropionego szczyptą chamstfa) gdzie możesz ZA DARMO pozyskać plany DŻONKI :) . Pozdrawiam serdecznie. Wracając do DŻONKI -na warsztat poszły deski do pokrycie grodzi (już nie nadbudówki !!!) . Chodziło o uzyskanie efektu „lekutko podstarzałych desek”
530 - Kopia.JPG
530 - Kopia.JPG (49.76 KiB) Przejrzano 6043 razy
Prototyp zaakceptowany. Produkcja z najbardziej dostępnych materiałów.
529.JPG
531.JPG
534.JPG
535.JPG
536.JPG
538.JPG
539.JPG
543.JPG
Brzegi (właściwie krawędzie, bo potem problemy z klejeniem bambusowego patyczka) przerysowane czarnym markerem, zanim marker wyschnie – przetarte papierem 800, zarówno brzegi jak również czoło deski. Następnie z boku doklejony patyczek z bambusa
548.JPG
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Drobne postępy, … Święta coraz bliżej ..
550.JPG
557.JPG
562.JPG
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Takie drobnostki ( a jak cieszą i jednocześnie uczą pokory)
569.JPG
568.JPG
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Przyjemności w zimowe wieczory ciąg dalszy.
578.JPG
570.JPG
573.JPG
576.JPG
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Jak wcześniej wspominałem , nie byłem zadowolony z kołkowania pokładu przy pomocy igły, w związku z tym poćwiczyłem alternatywny sposób , a mianowicie otwory średnicy 0,8 mm i wykałaczki. Wyszło jak wyszło czy lepiej? Nie wydaje mi się. Ale już tak zostanie.
585.JPG
585.JPG (29.24 KiB) Przejrzano 5414 razy
589.JPG
Kolejne drobne elementy.
590.JPG
591.JPG
Przy okazji , jeżeli można, mam dwa pytania. Posiadam listewki - orzech 2x7 mm i 2x5mm. Ponieważ wszystkie drobne elementy zaplanowałem wykonać z drzewa orzechowego wykonuję je z posiadanych listewek. Jeżeli potrzebuję „deseczek” większych rozmiarów lub grubszych – sklejam je ze sobą przy pomocy kleju Pattex expres. Pomimo wycierania kleju który wypływa po dociśnięciu listewek , przeszlifowaniu po wyschnięciu, po polakierowaniu (lakierobejcą)
595.JPG
miejsca klejenia bardzo się odznaczają jako białe, niewybarwione linie (zaznaczone na czerwono)
592.JPG
Czy jest jakiś sposób aby to zjawisko zlikwidować? Drugie dotyczy linek (tu dopiero się zaplątałem :( i będzie sporo głupich pytań). Czy liny powinny mieć określoną grubość do tej skali (a właściwie to w jakiej skali jest Ten model? :oops: ) Czy miejsce zaznaczone na zielono – te „linki” wiązać raz ? dwa razy? I odcinać po nasączeniu CA? , bo wcześniej to się strzępi. Przepraszam za naiwne pytania ale te linki to dopiero jest dla mnie kosmos. Pozdrawiam - szczególnie rozpoczynających od budowy VITKA :D
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: kagra »

Cześc.Kleju bejcą nie zabarwisz.Nie dopuszczaj do wypływek.A jeśli już,to powyschnięciu delikatnie usuń nożykiem.(Nie wycieraj na mokro bo wetrzesz w materiał)Przeszlifuj i popraw bejcą.Aby końcówki linek się nie strzepiły to tak,klej C.A. lub inny szybkoschnący.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: jeskom »

aby się linka nie strzępiła to bym polecił rozrzedzony klej vikol, przynajmniej linka nie wygląda tak bardzo na poklejoną.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Dziękuję Kazimierzu . Bardzo ważna informacja praktyczna- nie wycierać kleju vikolopodobnego na mokro bo wsiąka w drewno i jest potem problem z bejcowaniem!!!Ja ten błąd popełniłem przy budowie grodzi i potem nie wiedziałem dlaczego jest różnica w odcieniu po polakierowaniu. Dzięki Jeskom, poćwiczę i ten sposób. Na razie wróciłem do deseczek. Starając się utrzymać klimat łodzi rybackiej , poszycie staram się wykonać z lekko podstarzałych desek. Forniru nie posiadam, desek tej szerokości też nie, w związku z tym produkcja desek jak na poniższej fotce.
601.JPG
Patyczki do mieszania herbaty, naklejone po 3 szt na czarny karton, przycięcie ,wycyklinowanie nożykiem, wyrównanie desek na szerokość papierem ( pakiety po 8 szt). Prototyp (tu szpatułka) przetarty popiołem z kominka, szmatką nałożona lakierobejca, jeszcze raz wszystko posypane popiołem i przetarte szmatką bawełnianą na sucho. Tak to wygląda na rufie.
599.JPG
598.JPG
Resztę planuję wykonać z „surowych desek”, poćwiczyć kołkowanie wykałaczkami , a retusz po zakończeniu całego poszycia.
Z okazji Świąt życzę Wszystkiego Najlepszego Kogowiczom oraz ich rodzinom . Wielu sukcesów i radości w Nowym Roku , zarówno w modelarniach , jak również w życiu osobistym.
Pozdrawiam Krzysiek K.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam. Niestety , zgodnie z przewidywaniami Andrzeja Mikołaj nie wrócił :evil: (i wcale mu się nie dziwię ;) ). Może Zajączek przyniesie prezent w postaci ukończonej dżonki? :P Wracając do tematu budowy . Dżonka otrzymała (częściowo ) poszycie z” desek”.
602.JPG
604.JPG
Potem ćwiczenia z kołkowania .
610.JPG
613.JPG
614.JPG
Po retuszu wygląda to tak.
617.JPG
624.JPG
620.JPG
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krystiano007
Posty: 81
Rejestracja: 10 gru 2011, 16:51

Re: DŻONKA - JEJ KOGOWSKIEJ MOŚCI

Post autor: krystiano007 »

Witam po przerwie , spowodowanej częściowo obowiązkami zawodowymi, częściowo przyjemnościami na wysokościach . W temacie modelu : ćwiczenia z wyginania listewek (wyginanie na mokro i „przypiekanie” żelazkiem).
636.JPG
Naklejone na karton po 3 szt. (szerokość mojej deski)
641.JPG
Klejenie poszycia przy pomocy kleju butapren –praca z nim bardziej mi się podoba niż z pattex expres
635.JPG
Niestety nie obyło się bez niespodzianek. Musiałem wymienić jedną „deskę” na dziobie – zbyt zapalczywie szlifowałem i … doszlifowałem się do czarnego papieru
645.JPG

Z tym retuszem to za bardzo wyrwałem się do przodu, ale końcowy efekt jest zbliżony do moich wyobrażeń łodzi rybackiej budowanej przez chińczyka ze szwagrem i synami.
655.JPG
652.JPG
656.JPG
658.JPG
660.JPG
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ