Dżonka - Byku

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Dżonka - Byku

Post autor: byku »

Witam wszystkich

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy kontakt z modelarstwem szkutniczym.
Sam model postanowiłem wykonać przy minimalnym nakładzie finansowym. W oryginalnym projekcie wykonanym przez pana Sławka K. szkielet został wykonany z tektury o grubości 2 mm. W moim modelu dokonałem małej zmiany, a mianowicie szkielet wykonałem ze sklejki o grubości 3 mm ze starej skrzynki na owoce. Tylko pokład i pierwsza warstwa poszycia została wykonana z tektury. Na początek zdjęcie wszystkich narzędzi użytych przeze mnie podczas budowy.

0.png


Poniżej zamieszczam zdjęcia samego modelu

1.jpg

2.jpg

2.jpg

5.jpg

4.jpg
Załączniki
3.jpg
Pozdrawiam
Bartek B.
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: Dżonka - Byku

Post autor: byku »

Poszycie burt pokładu i dna zrobiłem ze starej kobiałki na truskawki, która leżała długi czas u mnie w piwnicy. Listewki które otrzymałem miały grubość 1,2 mm. Muszę przyznać że sporo się napociłem w trakcie ich wycinania, drewno to było strasznie kruche.
6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg
Pozdrawiam
Bartek B.
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: Dżonka - Byku

Post autor: byku »

Cd.
Po zamontowaniu steru i fokmasztu i nadbudówki

12.jpg

13.jpg


A oto z czego wykonałem grotmaszt i bloczki :)
14.jpg


Po docięciu pałeczki na odpowiednią długość zostało mi kilka centymetrów materiału. Pozostałą część pociąłem na kilkanaście elementów, po czym każdy nawierciłem i pomalowałem bejcą rustykalną w kolorze palisander.
15.jpg

Jako że ster został już zamontowany postanowiłem na szybko sklecić z tektury jakąś podstawkę
16.jpg
Pozdrawiam
Bartek B.
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: Dżonka - Byku

Post autor: byku »

Jak wspomniałem w poście napisanym przeze mnie wcześniej w "przywitalni" w trakcie prac nad modelem uległ awarii mój aparat, przez co zmuszony zostałem oddać go do serwisu. Jednak przez moją niecierpliwość nie chciałem przerywać pracy i kontynuowałem mimo braku możliwości tworzenia dokumentacji. Aparat wrócił do mnie w momencie kiedy dżonka została już ukończona. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko tyle że relacji z budowy tego modelu było już tak dużo że ja nic nowego do tematu nie wniosę, a myślę że i tak wszystkich najbardziej interesuje efekt końcowy. :)
A oto wspomniany efekt :)
17.jpg

P1010343.jpg

P1010342.jpg

P1010347.jpg

P1010351.jpg

P1010355.jpg

P1010348.jpg

P1010357.jpg

P1010352.jpg

P1010359.jpg

P1010360.jpg

P1010363.jpg

P1010374.jpg

A tak wygląda finalna (chyba, jeszcze się zastanowię) wersja podstawki. Dla zainteresowanych mogę zamieścić rysunek zrobiony w Corelu z oznaczonymi wszystkimi wymiarami i kątami
P1010370.jpg

To są rysunki żagli po wycięciu których odrysowałem je na płutnie dodałem mały naddatek materiału (jakieś 4-5 mm) żeby można było podkleić krawędź
żagiel rysunek.jpg
Pozdrawiam
Bartek B.
Awatar użytkownika
Stojgniew
Posty: 104
Rejestracja: 09 lip 2011, 14:17

Re: Dżonka - Byku

Post autor: Stojgniew »

Dżonka po Byku ;-)
W trakcie budowy: Golden Hind (Szkutnik)
Awatar użytkownika
byku
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2012, 13:25

Re: Dżonka - Byku

Post autor: byku »

Kiedyś na pewno będzie. W przyszłości zrobię z tego rodzinną pamiątkę i na siłę wcisnę ją któremuś z moich wnuków, ewentualnie dzieci. :D Nawet jak nie będą chcieli. 8-)
Pozdrawiam
Bartek B.
ODPOWIEDZ