Dżonka Pawła

Pierwsze kroki w modelarstwie lub fajna przygoda z modelem
thorn2
Posty: 23
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Dżonka Pawła

Post autor: thorn2 »

Witam!
Pozazdrościłem kolegom i też postanowilem sie dołączyć do budowniczych dżonek. Szkielet zrobiłem z tektury 1,5 mm, biełej, ktorą dostałem w sklepie dla plastyków. Jest sztywniejsza niż szara, a kroi się lekko jak balsa i dobrze się szlifuje. Pokład i poszycie robię z deseczek abachi. Dostałem je tanio na allegro i stąd ten wybór. Pokład zrobiłem w/g przepisu znalezionego na Forum Kogi, Brzegi listewek pomalowałem czarną farbą akrylową. Na kołki pokładu wykorzystałem sosnowe wykałaczki zakupione w Obi.
Obrazek
Obrazek
Listwa abachi dobrze układały mi się na pokładzie, ale z burtami to juz musiałem sie natrudzić. Wyginałem je na mokro przyciskając po kawałeczku do żelazka. Jakoś się udało nie poparzyć.
Aktualnie zmagam sie z druga burtą, dno i rufa juz przyklejone:
Obrazek


Myślę, ze pokładu nie będę niczym barwił- próbowałem na osobnej listewce dąb, ale nie jest to ładne. Burty chcę zabejcować na kolor gruszy (kupiłem w Castoramie). Dałem juz ten kolor na wewnętrznych powierzchniach przezd przyklejeniem, żeby później nie ubrudzić pokładu.
Bardzo podoba mi się pomysł Jaxy na otwartą ładownię i chyba tez tak zrobie, tylko trzeba bedzie usunąć wręgi.

To mój pierwszy taki model, więc bądźcie wyrozumiali :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
thorn2
Posty: 23
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: thorn2 »

No i oczywiście zamieszałem w fotkach, ale teraz już kumam:)
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: jaxa »

Likwidacja wręg na tym etapie może być kłopotliwa. Dla mnie projekt Dżonka ( troszkę inaczej ) Roberta_22 jest dużo ciekawszy od mojego, ale miło, że i moje skromne działania Ciebie inspirują ;) Też zacząłem od innej tektury, choć moja była 3mm, co już nasunęło nowe możliwości i odbiło się na niedokładnościach w konstrukcji, ale mnie czym więcej modernizacji 'Projektu Dżonka" w jego realizacji, tym bardziej staje się on ciekawy, choć założenia zdaje się były nieco inne.
Dżonka jako taka jest bardzo inspirująca, gdyż jest to tylko typ statku, a nie konkretna jednostka, choć oczywiście są i konkretne modele (Red Dragon, Dżonka Piratów, etc.). Pozwala to na analizę i wprowadzanie własnych modernizacji.
Twoja jest bardzo dokładna i nad wyraz starannie wykonana - z chęcią będę śledził postępy, licząc na modyfikacje ;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Mietek
Posty: 81
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Dżonka Pawła

Post autor: Mietek »

Witam Pawle.
Widzę, że poważnie podszedłeś do tematu. Pierwszy model i zaczynasz bardzo obiecująco. Wykonanie BARDZO staranne więc efekt końcowy będzie wspaniały. Trzymaj tak dalej a jak będą problemy podpowiemy co i jak zrobić.
Mietek

Obrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: jaxa »

wydaje mi się, że lepiej byłoby zacząć oklejanie burt od samego dołu - teraz trudno będzie połączyć listwy na załamaniu płaszczyzny. Może wystarczy zerwać jedną listwę i dosztukować środkowe, a może nie trzeba tego robić? Pomyśl o tym :)
Jestem co prawda żółtodziobem, ale tak mi się wydaje, więc mówię ;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: jaxa »

chodzi o nachodzenie krawędzi i szlifowanie.
Dopisuję bo dwukrotnie wkleiłem poprzedni wpis, a tam nie dopowiedziałem konkretnie ;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
thorn2
Posty: 23
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: thorn2 »

Zastanawiałem się nad tym wcześniej i wymyśliłem, żeby te płaszczyzny połączyć na styk. Te listewki sa grubsze niż fornir i wydaje mi się, że byłaby zbyt szeroka powierzchnia zeszlifowana. Dlatego ostatnia listwę od dołu szeszlifowałem na skos, żeby pasowała do pierwwzej poniżej. Wiem, że nie jestem zbyt komunikatywny, ale fotka to chyba wyjasni. Czy mi to wyjdzie, to inna sprawa. Co do luku, to jak mi sie nie uda, zawsze będzie można go zakryć. Marzy mi się, żeby tam może wrzucić jakiś kosz na ryby?
No i chciałbym wszystkim podziekować za miłe słowa i zainteresowanie. Znalazłem się w świetnym towarzystwie, które się bardzo dobrze rozumie:)
Obrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: jaxa »

na dżonkach przewożono różne towary, m.in tyczki bambusowe ;) (a i "odbojniki" można zawiesić)
Obrazek
Obrazek
jakby co to mam jeszcze kilka fotek ;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
thorn2
Posty: 23
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: thorn2 »

Super zdjęcia! Właśnie się zastanawiałem nad odbojnikami, żeby ta dżonka była bardziej realistyczna. A co do łączenia na styk, to chyba mi wyszło:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Dżonka Pawła

Post autor: Emilius »

Paweł, jestem pełen podziwu, bardzo czysta konstrukcja, dobrze przemyślana z tym zagięciem na oble, teraz tylko musisz dobrze dociąć 2 deski żeby nie wyszła jedna za wąska jak na pawęży. Tam może być, ale na burcie może sprawiać kłopot.
Co do dychtunku między deskami - chyba zapomniałeś i nie zabezpieczyłeś klejem końcówek desek, bo drewno i szczeliny pociągnęły ci trochę farby, ale to szczegół. Generalnie jest super.
Wycięcie grodzi, to już trochę zabawy, ale jak pokazałeś podcięcie deski to wiem, że dasz sobie rade i z tym.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
ODPOWIEDZ