Aroniówka

Tu opisujemy sprawy techniczne, ważne dla każdego poważnego wypijacza nalewek. Prosimy dzielić się tylko sprawdzonymi przepisami.
ODPOWIEDZ
Grzechotnik
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Aroniówka

Post autor: Grzechotnik »

Witam.
Tradycyjne metody wyrobu aroniówki powodują iż gotowy produkt charakteryzuje się cierpkością i goryczka. Niniejszy przepis (testowany) ma to do siebie że pozbywamy się tego efektu smakowego i gotowy produkt jest rewelką. Będac poczęstowany tą aroniówką po raz pierwszy nie potrafiłem określić z czego została zrobiona. Oto przepis:
- 10 szklanek bardzo dojrzałej odszypułkowanej i umytej aroni
- około 250-300 liści wiśni
- 2,5 litra wody źródlanej
- sok z 4 cytryn
- min. 1,0 litr spirytusu
- 0,8 kg cukru.
Aronia do gara ze stali nierdzewki i zalewamy całością wody-2,5 l. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem 45 min i dodajemy liście wiśni, po czym gotujemy jeszcze 15 min. Całość odcedzamy do innego gara przez durszlak i rozpuszczamy 0,8 kg cukru.Schładzamy do temperatury pokojowej i dolewamy sok z cytryny i spirytus.I tyle.Moc i poziom cukru metodą testów można regulować wg indywidualnych gustów.
UWAGA!
Udoskonaliłem ten przepis o zmrożenie aroni przed gotowaniem na min 3 doby. Można też zachomikować aronię i liście wiśni (liście zrywam na początku lipca kiedy są zdrowe i aromatyczne) w zamrażarce i na zimę jak znalazł.Czym starsza tym lepsza.
Pozdrawienia dla wszystkich modelarzy nalewkarzy
ODPOWIEDZ