Przywitanie i pytanie

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
JAC64
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2020, 16:26

Przywitanie i pytanie

Post autor: JAC64 »

Witam kolegów modelarzy. Mam do Was parę pytań, lecz zgodnie z Waszym zwyczajem zaczynam od przywitalni. Zatem jestem z grupy +50, w modelarstwie od zawsze, a w „sznurkologii” od dobrych kilkunastu lat. Próbki moich umiejętności na załączonych fotkach: La Belle Poule 1765 wg planów Boudriota oraz legendarny kliper Flying Cloud z 1851r wg planów Scotta Bradnera ze witryny sobco.com –jeszcze w stoczni. Modele są w skali 1:72 i zasadniczo są kartonowe z elementami z forniru oraz wydruków 3d. Części sam projektuję w CAD-zie i blenderze na podstawie planów. Ale do rzeczy -od dawna moim marzeniem jest porządny model naszego Daru Pomorza. Nadszedł chyba już czas bo mogę nie zdążyć. Zgromadziłem już sporo materiałów, zrobiłem sesję zdjęciową w Gdyni i zacząłem rysować w CAD-zie. I tutaj mam do Was 2 pytania:
1.Poszukuję arkuszy nr 3 i 4 planów Daru autorstwa Janusza Kozaka z 1991r. Arkusze nr 1 i 2 ukazały się w pierwszym (i ostatnim) numerze pisma Morskie Hobby nr z1991 i je udało się kupić. Arkusze nr 3 i 4 (z takielunkiem) nigdy się oficjalnie nie ukazały (jedynie w formie mocno okrojonej w monografii M. Twardowskiego " Fregata Dar Pomorza" z 2009r; stopień uproszczeń widać po arkuszach 1 i 2) Na forach internetowych czytałem, że są dostępne i krążą po ludziach. Zatem czy może coś więcej wiecie w tym temacie? Posiadam plany P. Hebdy z lat 50-tych aktualizowanych przez P. M. Roszkowskiego w 2000r. ale one mimo aktualizacji są bardzo archaiczne i niejasne, bardzo odbiegają od współczesnych standardów modelarstwa, poza tym linie teoretyczne kadłuba planów Hebdy i Kozaka nałożone na siebie w CADzie mocno się różnią.
2.Takielunek – poważniejsza sprawa. Dar ma obecnie w większości zdemontowany ruchomy takielunek. Plany zarówno Hebdy jak i Kozaka są w tej materii dość ubogie (zasadniczo widok ogólny i plan obkładania lin – i to wszystko). Można sobie oczywiście poradzić robiąc własne szkice z pomocą schematów i tablic dla typowych żaglowców XIX-XXw. z podręczników H. Underhilla czy F. Middendorfa ale to zawsze będzie przybliżenie. Może ktoś z Was wie gdzie znaleźć coś szczegółowego w tym temacie. A może są jeszcze jakieś inne plany o których nie wiem?. Kontaktowałem się z Muzeum – oni nic więcej nie wiedzą i nie mają. Pozdrawiam JM
Załączniki
La Belle Poule1765.jpg
FlyingCloud1851.jpg
ODPOWIEDZ