A Cześć

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

A Cześć

Post autor: Zet »

Witam wszystkich,

Jestem Paweł, od paru ładnych miesięcy przeglądam wasze forum i postanowiłem zrobić coś wieciej niż tylko czytać :).
Mam nadzieję, że niedługo (za kilka miesięcy) zacznę projekt POLARIS z tego co wyczytałem jest to niby najlepszy model na start.

Tak się zastanawiam czy może ktoś z kolegów wie z jakim GM pływały kiedyś lub obecnie statki żaglowe (w wielkim skrócie GM to jednostka wyrażana w metrach opisującą dzielność morska jednostki) bo ciężko znaleźć jakieś informacje w internecie.

Chcąc sprostać zasadom forum to przyglądam się modelom i forum z morza chińskiego :).

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: A Cześć

Post autor: ryszardb »

O ile się orientuję GM oznacza wysokość metacentryczną którą zastosowano dosyć późna bo dopiero od przyprowadzenia pierwszych badań modelowych, była to jednostka HMS Victory. Wynika z tego że GM podawana jest od niedawna i oznacza ona stateczność statku.
Obraz1.png
Obraz1.png (184.1 KiB) Przejrzano 2432 razy
Badania modelowe HMS Victory
Obraz2.png
Obraz2.png (387.5 KiB) Przejrzano 2432 razy
Pozdrowienia i owocnego modelowania
Ryszardb
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: A Cześć

Post autor: TomekA »

Sorry, ze zapytam. Czy Ty zamierzasz budowac model, czy tez pisac prace doktorska na temat Gravity Metacentre?

To jest forum modelarskie, gdzie mlodzi (niektorzy juz nie tak mlodzi ;) ) zapalency buduja rozne modele, a nie roztrzasaja jakies zawilosci konstrukcji roznych bardziej czy mniej stabilnych kadlubow, np. szwedzki Wasa, itp...
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 45
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: A Cześć

Post autor: columbus »

Jakie to szczęście, że Kolega Tomek stoi na straży bezrefleksyjnego sklejania drewnianych listewek. To skandal, że przyszły modelarz pyta o jakieś głupoty dotyczące konstrukcji okrętów...
Zet
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2021, 14:12
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: A Cześć

Post autor: Zet »

Pytałem się o GM "Metacentric Height" (przy okazji starając się opisać to jak najprościej się da) z prozaicznie czystego powodu sam pływam na statkach.
Co prawda nie z drewna ale wiem jakie są obecne realia i zastanawiało mnie jak to było kiedyś :).

Podjąłem się próby budowy "ala" dzonki ale ze względu na brak czasu i materiałów pracę idą extremalnie wolno.

Pozdr z Suezu :)
ODPOWIEDZ