Witam

Witaj nowy kadecie. Wszyscy użytkownicy Kogi Cię serdecznie witają. Cieszymy, że do nas zawitałaś/eś, jednak prosimy o przedstawienie się w kilku słowach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nips
Posty: 0
Rejestracja: 07 sie 2014, 21:28

Witam

Post autor: nips »

Witam serdecznie

Jako nowy przedstawiam się ładnie: Maciej, 36l, doświadczenie w modelarstwie: dawniej kartonowe statki, ostatni Le Courieur z 8 lat temu, niestety okazy nie przetrwały jeno fotka z budowy się ostała. Zamierzam spróbować sił w drewnie i liczę na pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

1286.jpg
1286.jpg (28.94 KiB) Przejrzano 1929 razy
Awatar użytkownika
nips
Posty: 0
Rejestracja: 07 sie 2014, 21:28

Re: Witam

Post autor: nips »

Wykorzystam założony wątek - czy moglibyście polecić mi jakieś publikacje w języku polskim/angielskim)? Interesuje mnie oczywiście budowa okrętów i tutaj już wiem że powodzeniem cieszy się Anatomy of ... ale interesują mnie również inne rzeczy - przykładowo życie na okręcie, wpływ portu na okolice i ich mieszkańców czy życie i praca ówczesnych "stoczniowców". Dla przykładu - przeczytałem sobie trochę o Victory - do tysiąca osób załogi (!?!), lub dla kontrastu Santa Maria do 40 osób - gdzie oni się tam pomieścili wszyscy ? Inna sprawa że jak patrze na tę łupinkę to sobie myślę że Kolumb miał niezłe szczęście że się przedostał - w dzisiejszych czasach powinien chyba w lotka grać. Co ci wszyscy biedni ludzie robili podczas rejsu i jak wyglądały wachty przy takim stanie osobowym (V) ? Biorąc pod uwagę rozmiary statku, ilość miejsca i wielkość załogi zastanawiam się też nad tym że w przypadku statków przewożących towary nie było na nie chyba zbyt wiele miejsca? Z tego co widzę nie była to raczej praca marzeń :)

Takich różności szukam - sądzę że tak jak znajomość przeznaczenia poszczególnych elementów wyposażenia okrętu pomaga w budowie modelu, tak pewne wyobrażenie na temat życia na okręcie w okresie świetności "żagli" również.
ODPOWIEDZ