co? JohnQa no.2 [relacja]

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Hans »

:P

tak więc, zobaczymy, czy z tych planów coś da się zrobić... :side:

na początek mamy kadłubek i rysuneczek z netu (będzie służył jako 'odnośnik' kiedy braknie już wyobraźni)...

Obrazek

jak widać wszystko było rysowane odręcznie (na lektoracie w piątek strasznie mi się nudziło :evil: )

Obrazek

a jak to przy nudnych zajęciach - móżg odmawia posłuszeństwa :| - prototyp ma płaskie dno...
ale karton to na szczęście łatwy w obróbce materiał - podkleiłem dno 2 kawałkami 2 mm i obrobiłem łagodnie łukowaty kształt papierem...

Obrazek

Do tego postąpiłem wbrew regułom serwowanym na tym forum - wystające elementy wręg wkleiłem zanim zacząłem instalować pokład i burty - chcę się przekonać na własnej skórze, czym to grozi...

ten model to kolejna wprawka przed uruchomieniem czegoś naprawdę dużego, drewnianego i dokładnego (wg planów i reguł :silly: )

słodkich snów Panowie :D
pozdrawiam,
Marcin Müller
Nocny_Jastrząb
Posty: 69
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Nocny_Jastrząb »

Widzę, że tym razem porywasz się na wielką dźonkę.
Podaj jakie będzie miała wymiary.
No i jeszcze link do strony, z której zassałeś plany.
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Hans »

eeeee,
wcale nie taka wielka ta Johnka - 250x65mm - tylko tyle mi się mogło zmieścić w notatniku a5 :(


plany - myślałem, że już wszyscy widzieli... :

http://www.armada15001900.net/pmanzanero.htm
pozdrawiam,
Marcin Müller
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Hans »

ahoj :D

johnqa powoli się 'zakrywa'...
pokład bukowy (nie robiłem uszczelnień - przede wszystkim przeglądam azjatyckie źródła, tam ich nie ma, tak samo jak i drewno, z którego wykonuja modele jest jasne...ale to ma być sf nie redukcja :P )

Obrazek

Obrazek

natomiast 'od spodu' zaczynam naukę: pokrycie jest z czegoś, co nie jest chyba ani fornirem ani obłogiem - 1,2 mm grubości

jakie to drewno? na zdjęciach (jedno z lampą drugie bez) nie udało sie uchwycić kolorów - bielmo jest kremowobiałe, słoje są pięknego koloru mocno dojrzałej cytryny...

Obrazek

Obrazek

dziękuję za ewentualna pomoc :D
pozdrawiam i życze powodzenia :)

p.s. zacząłem robić maszty z jesionu, ale mam wrażenie, że bardzo się paczy przy minimalnej zmianie wilgotności... szkoda, piękne drewno (mam takie w domu na schodach :) )
pozdrawiam,
Marcin Müller
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: mirek »

Hans napisał:
jakie to drewno? na zdjęciach (jedno z lampą drugie bez) nie udało sie uchwycić kolorów - bielmo jest kremowobiałe, słoje są pięknego koloru mocno dojrzałej cytryny.


Trudno jest określić gatunek drewna na podstawie zdjęć, ale opierając się na opisie i zdjęciach to mi wygląda na Brzozę
Pozdrawiam Mirek Rybus
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: vegelus »

ja też stawiam na brzozę i dopiero jak nasunęła mi się ta myśl przeczytałem odpowiedz Mirka :)
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Hans »

witam,
rzeczywiście to musi być brzoza - tak przynajmniej powiedziała moja dziewczyna, a córce czynnego zawodowo stolarza chyba wypada wierzyć ;)

pokład już pokryty (jeden jeszcze będzie na rufie, czeka tylko na burty)...
no i kolejny raz wychodzi moja głupota: własny 'projekt' etc. powinien być BARDZO DŁUGO I INTENSYWNIE KONTEMPLOWANY zanim zostanie wprowadzony w życie. Wesolutko sobie z gotowego buka porobiłem klepeczkina pokład, powklejałem i... zonk :(. Miałem na nim spróbować wklejania 'gwoździ', tylko że nie mam żadnego litego drewna przypominającego buk, a nie chcę robic 'pstrokacizny' z sosny, jesionu czy bambusa... :|

Obrazek

Obrazek

tu znów model 'z drugiej strony' - odkryłem ogromnego plusa pokrycia z grubszego materiału - można zrobić nie wiadomo jak niechlujnie, a i tak wszystko da się zeszlifować... na fotkach wstępnie przeszlifowane dno :side:

Obrazek

Obrazek

i na koniec prototypowo 'na sucho' przymierzone maszty... Zastanawiałem się tylko nad ich wysokością, ale zauważyłem, że we wszystkich dżonkach wysokość najwyższego masztu jest zbliżona do długości całego czółna :cheer: Maszty są wykonane (chyba już o tym pisałem) z jesionu, ale zastanawiam się nad powrotem do sosny...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

uzbierałem już około 200 fotek i planów, teraz tylko trzeba się będzie sprężyć żeby sobie dobrze rozrysowac olinowanie...

do zobaczenia :D
pozdrawiam,
Marcin Müller
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: vegelus »

Nie wiem czy wiesz ale w łódkach Tomka (jonkach) bardzo często maszty są odchylone od osi w różne strony oraz nachylone do dziobu pod różnymi kontami co daje nam europejczykom wrażenie niechlujności :)

sprawdź dokładnie na planach czy tak też nie powinieneś mieć :)
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:co? JohnQa no.2 [relacja]

Post autor: Hans »

plany sa kategorii 'hobby', nie 'redukcja' - na planach maszty są prościutkie 90 stopni w stos. do dna.
na zdjęciach jakie posiadam pierwszy maszt zawsze jest pochylony do przodu i to znacznie, drugi raczej trzyma pion (choć czasem bywa, że też jest podlany sake i się przewraca ;) ) a 3 maszt jest już na 100% pionowy, czasem nawet wygląda na odchylony minimalnie ku rufie.

Natomiast baaardzo ciężko mi powiedzieć, czy maszty nei są ustawine w kierunku ktorejś z burt - ciężko znaleść zdjęcie en face :( a normalne fotki nieiwele wyjaśniają - z planów jakie posiadam (nie tylko tych podstawowych ;) ) wynika, że jednak ku burtom maszty się nie przewracają...

dziękuję za zwrócenie mi uwagi :D
pozdrawiam,
Marcin Müller
ODPOWIEDZ