jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Nocny_Jastrząb
Posty: 69
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: Nocny_Jastrząb »

Nina była karawelą, więc jestem pewny, że nie miała forkasztela (przedniej nadbudówki). Co do reszty rzeczy to pewności nie mam bo widziałem karawele z trzema masztami na których były tylko żagle łacińskie, a widziałem również z czterema masztami 1,3,4 licząc od dziobu łacińskie a drugi prostokątny.
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: Emilius »

Były karawele i owszem tzw "redonda" ale nie na grotmaszcie tylko na fokmaszcie z żaglem rejowym, czwarty maszcik tak zwana bonawentura był robiony albo też i nie- nie było szczegółowej reguły. Kolumb wypłynął z Palos z taką Ninią jak masz na planach (mam je także :P ) ale na Wyspach Kanaryjskich pzerobił Ninię właśnie na typ karaweli rejowej. Plany którymi się posługujesz to chyba z Mammoli, i deczko odstają od realiów - no, swoją drogą taka też ładnie wygląda;) . Polecam - Wolfram Zu Monfeld "Die Schiffe des Cristoforo Colombo 1492" ładnie opisane dywagacje jak wyglądały według kogo.
Aha, plany są OK, tylko te balustraaadkiiii:laugh: to dopiero za sto lat. ( ale i tak ładnie wyglądają)
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Hans
Posty: 24
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: Hans »

ok,
bardzo dziekuję za pomoc - ostatecznie zrobię wszystko wg planów - niech autorzy wstydzą się za siebie jeśli coś jest źle ;p - w końcu to mój 2 model w życiu.

piankowanie (przed meczem) obcinanie pianki (po meczu), szpachlowanie (dziś rano),

do szpachlowania ktoś polecał twardą gumę - ja polecam kartę telefoniczną. W ogóle opłaca sie zbierać takie karty - po sklejeniu kilku mamył ładny kawałej plastiku do obróbki - przyda się wszystkim robiącym holowniki etc. oraz na sztywne wręgi mniejszych elementów (stosunek sztywności do grubości korzystniejszy niż w przypadku kartonu)

Obrazek

Obrazek

a tu plany na przyszłość - kolejna dżonka, tym razem trochę inna. Te 'plany' wydrukowane są na a4, sam nie wiem, czy powiększyć 2x? teraz ma wymiary 190x60 (mm) czyli jest niewiele krótsza niż ta 'standardowa' z tego forum, ale jakoś tak 'zdrowy rozsądek' wymaga żeby miała jakieś 300mm długości... przynajmniej tak jest z moim wyczuciem skali (żadnego info o skali na wydruku nie ma).
może ktoś chciałby robić taką dżonkę równolegle ze mną? Te rysunki i tak są do poprawienia - wręgi są niesymetryczne, nie rozwiązano problemu 'wystajacych wręg' etc... Z symetrią już sobie poradziłem, teraz będę musiał się trochę pomęczyć z tymi brakującymi wręgami...

Obrazek

nie wiem też jak to jest z kwestią praw autorskich - czy mogę udostępnić cudze plany poprawione przeze mnie? Niby jeśli je ktoś udostępnił za friko w necie to chyba sam rezygnuje z praw, ale nigdy nic nie wiadomo - dziś zapytam qmpla z dziennikarstwa jak jest ze statutem prawnym takiego cuda, postaram się te rysuneczki udostepnić dla innych forumowiczów (komplet 2 dżonek przecież pięknie by wygladał na kominku :D , a ja jeszcze gdzieś widziałem 3...)

spadam do nauki, czeka mnie zawieranie bliższej znajomości dydaktyką nauk społecznych... :|
pozdrawiam,
Marcin Müller
Teos
Posty: 56
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: Teos »

Cześć,
podoba mi się ten pomysł z dżonkami,
mam starego "Modelarza" z planami takiej dżonki jak ta której plany wydrukowałeś (bardzo podobnej),
jak chcesz to mogę zeskanować i podesłać albo powiesić gdzieś w sieci.
O prawa autorskie się kiedyś pytałem ale nikt nie odpowiedział - wygląda na to że wszyscy się boją "czarnego luda" i na wszelki wypadek wolą nic nie zamieszczać. A przecież ustawa o prawie autorskim weszła stosunkowo niedawno i nie obowiązuje wstecz. Jeżeli się mylę to niech mni ktoś oświeci.
Poszukuję też skanów dżonki "standardowej" jak to nazwałeś, jeżeli ktoś ma to będę wdzięczny za podesłanie na adres netjan w domenie wp.pl. Pytałem RomkaS ale nie może znaleźć :(
Pozdrawiam serdecznie

Tadeusz "Teos" Jankowski

www.zegluga.info
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: golasz »

Witam!

Teos napisał:
Poszukuję też skanów dżonki "standardowej"


A wchodziłeś tu ???? :


http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,select/id,7/


;) ;)
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Teos
Posty: 56
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:jakaś inna ta Nina [relacja by Hans]

Post autor: Teos »

Oczywiście że wchodziłem, tyle że tam nie ma skanów oryginalnych planów zamieszczonych w "Modelarzu"
Są tylko (a może aż :) ) plany opracowane przez Sławka Kromera.
Pozdrawiam serdecznie

Tadeusz "Teos" Jankowski

www.zegluga.info
ODPOWIEDZ