Żaglowce z kartonu

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Żaglowce z kartonu

Post autor: RomekS »

Metalmics napisał:
Witam wszyskich.
Jeszcze jeden kartonowy model.


Witam serdecznie.
To co zobaczyłem w Twojej relacji jest niesamowite.
Szczerze podziwiam i gratuluje takiej precyzji.
No i witamy na pokładzie Kogi.
:) :) :)
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:Żaglowce z kartonu

Post autor: Budrys »

rczarnec napisał:
A tak przy okazji, to gdzie Shipyard sprzedaje swoje wydawnictwa, bo ja w Warszawie nigdzie się na nie nie natknąłem...

Ostatnio widziałem jakieś numery Shipyardu kartonowego w księgarni PELTA, ul Świętokrzyska 16. Ale co to było - nie pamiętam. Za to pamiętam, że była też ciekawa książka nt szkunerów, parę złotych taniej niż na Allegro.:cheer:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:Żaglowce z kartonu

Post autor: Budrys »

Witam Metalmics.
Nie zajmuję się stricte modelarstwem kartonowym ale karton czasem wykorzystywałem w modelach nie historycznych. Obejrzałem zdjęcia modelu i muszę powiedzieć, że prezentują się ciekawie. Zwróciło moją uwagę wykonanie pokładu, a właściwie fakt, że nie zauważyłem w deskowaniu podziału na poszczególne deski oraz zaznaczenia śladów gwoździ a dokłdnie treenails. Czy to będzie dopiero później "dokładane" w jakiś sposób? Czy też ja nie zauważyłem?:( No i co z "waterway'em"?

Obrazek
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Metalmics
Posty: 26
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:Żaglowce z kartonu

Post autor: Metalmics »

Dziekuje Romku za pozytywna opinie, staram sie jak moge :)

Budrys dzieki za zainteresowanie tym co robie, ale mam wrazenie ze nie dokonca uwaznie czytales moja relacje z Kartonwork. Napisalem tam m.in.:

Nie miałem ambicji stworzenia wiernego modelu, zresztą nie mam dużej wiedzy z dziedziny budowy historycznych żaglowców proszę wiec o odrobinę wyrozumiałości.

Zdaje sobie sprawę z faktu że nie wszystko jest lub będzie odpowiadać oczekiwaniom innych modelarzy. Może także rozmijać się z prawdą historyczną jednak każdy z nas, modelarzy klejąc model zakłada pewne kryteria i kompromisy. Różnimy się tylko tym gdzie jest ta granica. Dla mnie jest ok.

Reasumujac, wykonujac poklad z pojedynczych paskow bristolu a nastepnie malujac go trzykrotnie farba akrylowa swiadomie zrezygnowalem z wykonania podzialu deskowania i treenails, kompromis ktory bylem w stanie zaakceptowac.
Mowiac waterway masz jak sadze na mysli gammoning (łącznik cięgłowy bukszprytu), ktorego w mojej fregacie brakuje. Nie ma go z powodu mojego gapiostwa i nieznajomosci tematu. Gdy spostrzeglem blad musialbym niemal od nowa robic dziobnice, kolejny kompromis. Poza tym w modelu tym jest wiecej uproszczen wynikajacych z mojego celowego badz nie dzialania, zdaje sobie z tego doskonale sprawe.
Pozdrawiam Michal
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:Żaglowce z kartonu

Post autor: RomekS »

Metalmics napisał:
Mowiac waterway masz jak sadze na mysli gammoning (łącznik cięgłowy bukszprytu), ktorego w mojej fregacie brakuje.... Michal

Waterway to taka listwa, której w modelu 1:100 i tak bez okularów się nie widzi....;)
Michał nie przejmuj się, Koledzy mnie też nieraz "zjechali za brak "waterwaya".
Nie zrobiłem go nigdy w żadnym modelu.
Wykonanie z kruchego forniru, takiego (rys.) "zębatego potwora" zawsze mnie zniechęcało.
Natomiast co do precyzji i dokładności wykonania Twojego modelu...

Niejeden z nas chciałby być tak precyzyjny..... nie tylko w wypowiedziach ;) :)


Obrazek
ODPOWIEDZ