[G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 21
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

[G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100

Post autor: Art-UR »

Witajcie
Prezentuję galerię mojego pierwszego (od niemal 40 lat) ukończonego żaglowca. Prace trwały od końca stycznia do końca kwietnia br. (niecałe 3 miesiące). Głównym celem projektu było nauczenie się nazw i funkcji lin olinowania ruchomego przed dalszym pociągnięciem projektu STS "LWÓW".

Wykonanie modelu w niemalowanym standardzie kartonowym. Bloki (preszpanowe) oraz maszty i żagle zakupione u Wydawcy modelu (Seahorse). Liny z tego sklepu: <https://modelnet.pl/liny/>

Zapraszam do galerii

Obrazek

Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Samo opracowanie jest „prawie” bez zarzutów. Fajnie poukładane i dobrze pokazane na rysunkach. Można mieć nieco pretensji do „kakaoweo” koloru poszycia, ale całość prezentuje się nieźle.

Podczas pracy, odnośnie detali (np. wiązań lin i bonetów – odejmowanych części grot i fokżagla), posiłkowałem się planami modelarskimi karaki z XV w. autorstwa Cezarego Ciesielskiego

Obrazek

Świetnym opracowaniem opisującym funkcje i zasady działania omasztowania, ożaglowania i olinowania żaglowców – też rejowych, jest książka Tomasza Maracewicza „Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”. Szczerze polecam tę pozycję.

Obrazek


Pomocnym był tekst Krzysztofa Gerlacha dotyczący historii i techniki sprzątania i zwijania żagli dostępny tutaj:
<http://www.timberships.fora.pl/artykuly ... 29-30.html>
oraz udzielone mi wyjaśnienia Pana Krzysztofa, odnośnie niektórych detali, za co bardzo dziękuję.

O historii rozwoju żaglowców na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej wartą polecenia jest książka Jerzego Radczuka „ Historia żeglugi i budownictwa okrętowego Europy Północnej do końca XVI w.”

Z opracowań dotyczących odkryć Vasco da Gamy mogę polecić książkę Zdzisława Skroka „ Odkrywcy Oceanów” oraz dość skomplikowane opracowanie, ale warto się przez nie przegryźć, czyli „Morskie dzieje Portugalczyków” Jose Gentil Da Silva, który wskazał na przełomowe zastosowanie bulin w technice żeglowania na wiatr żaglowcami rejowymi.
Do zobaczenia.
ODPOWIEDZ